1400 Kalorilik Diyet Listesi
  1. Anasayfa
  2. Diyet Listesi

1400 Kalorilik Diyet Listesi

0

1400 kalorilik diyet listesi hızlı kilo vermek isteyenler tarafından çokça merak edilen bir diyet listesidir. Kalori; vücuda giren besinlerin parçalanarak bir enerjiye aslında dönüşmesi diyebiliriz. Bu enerji insan için çok önemlidir çünkü aslında vücutta meydana gelen tüm işlev ve fonksiyonlar bu enerji sayesinde gerçekleştirilmektedir. Ancak şu unutulmamalıdır. Her insanın vücuduna girmesi gereken ortalama bir kalori miktarı bulunmaktadır.

1400 kalori eğer sizin almanız gereken kalori miktarının çok altındaysa bu diyeti uygulamamalısınız. Uygulamanız durumunda baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı vb. sağlık problemleri ile şiddetli bir şekilde karşılaşabilirsiniz. Şimdi gelin 1400 kalorilik diyet listesine bir göz atalım.

1400 Kalorilik Diyet Listesi

  • Sabah: 1 su bardağı süt ya da 1 kâse yoğurt, 1 yemek kaşığı kadar chia tohumu ve 6 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 porsiyon meyve, bol tarçın.
  • Ara Öğün: 1 fincan sütlü kahve ile 2 adet orta boyda hurma.
  • Öğle Yemeği: 90 gram ızgara köfteli salata ile 2 dilim tam buğday ekmeği.
  • Ara Öğün: 1 çay bardağı kadar leblebi ile 1 su bardağı süt.
  • Akşam Yemeği: 120 gram ızgara hindi ile haşlanmış sebze, zerdeçallı 4 yemek kaşığı yoğurt ve 1 dilim tam buğday ekmeği.

1400 Kalorilik Diyet Listesi Kuralları

Diyet yaparken daha az besin alındığı düşünüldüğü için egzersiz yapmak her ne kadar zor gelse de sağlıklı beslenme yapıldığı sürece egzersiz yapmak da mümkündür. 1400 kalorilik diyet listesini eğer uyguluyorsanız öncelikli yapmanız gereken şey haftanın beş günü 45 dakika süreler ile egzersiz yapmaktır. Bu egzersizleri yaptığınız sürece yapılan diyette etkisini daha hızlı gösterecektir.

Diğer dikkat edilmesi gereken kural öğünler arası kalori dengesinin bozulmamasıdır. Ara öğünler birbirleri arasında yer değiştirebilir veya öğle yemeği ile akşam yemeği yer değiştirebilir. Ancak daha az tüketimin yapılması gereken öğünde daha çok öğün veya daha çok öğün tüketilmesi gereken öğünde daha az öğün tüketilmemelidir. Ya da eğer az tüketim yapacaksanız bunu günün aktif olmadığınız saatlerinde yani akşam saatlerinde yapmanız doğru olacaktır. Ayrıca süresince günlük 2 litre ile 2,5 litre arasında su tüketmelisiniz

1400 Kalorilik Diyette Neler Yapılmamalı?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek en doğru şey. Bunu hepimiz biliyoruz, peki ama hangi yanlışı yapmamalıyız? 1400 kalorilik diyet yaparken dikkat edilmesi gereken önemli şey elbette ki bu kalorinin altına düşmemek. 1200 kalori altındaki diyetler insan sağlığı için yararlı değil zararlıdır. 1400 kalori, 1200 kaloriye yakın bir sayı olduğu için bu oranın altına düşmemeye çalışın. Diyet listenizden besi eksiltmesi yapmayın.

Dikkat edilmesi gereken bi diğer konu ise elbette 1400 kalorinin üstüne çıkmamak ve bunun için dikkat etmek. Ayrıyeten diyet esnasında sağlıklı beslenmek önemli olduğu için paket gıdalardan sakınılmalı hatta işlenmiş besinler tamamen çıkarılmalıdır. Marketteki işlenmiş ve katkı maddesi içeren gıdalar sağlık için zararlı olduğu gibi aşırı kilo alımına da sebep olabilir. Daha çok doğal besinlerle uygulayacağınız ve belirli porsiyonlarda tüketim yapacağınız diyet programını uyguladığınız takdirde, sağlıklı yaşam formuna sahip olabilirsiniz. 1200 kalori altında ve 1400 kalori üstünde diyet yapmak oldukça zararlıdır. Bu yüzden kesinlikle doktorunuzun size uygun hazırlayacağı diyet programına göre hareket etmeniz en doğru seçenek olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Taylan Kümeli Yulaf Diyeti

1400 Kalorilik Diyet Kimler Yapabilir?

1400 kalorilik diyeti eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve günlük kalori ihtiyacınız 1600 kalori ile üstüyse uygulayabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat şu noktada uyarmak gerek, eğer vermek istediğiniz kilo 10 kilonun üstündeyse bu diyeti uygulamadan önce bir uzmana danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Buna ilaveten diyeti uygulama başladıktan sonra herhangi bir sağlık sorununuz olmamasına rağmen halsizlik, tansiyon düşmesi gibi durumlar yaşıyorsanız diyeti uygulamayı bırakmalısınız.

Eğer tiroid hastalığınız varsa, kronik rahatsızlıklara sahipseniz, diyabetik rahatsızlıklarınız varsa, çocuk ya da ergenseniz, hamile veya emziren bir kadınsanız 1400 kalorilik diyet programı uygulamak zararlı etkileri olabilir. Genellikle hamile bayanlar için daha farklı ve uygun diyet programları hazırlanmaktadır. Anne ve bebeğin sağlığını korumak için kesinlikle öncesinde sağlık kuruluşuna başvuru yapılması ve uzman bir doktordan yararlanılması gerekmektedir.