Mide Botoksu İle Zayıflama
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Mide Botoksu İle Zayıflama

0

Mide Botoksu İle Zayıflama son dönemlerde en popüler zayıflama teknikleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise oldukça ağrısız ve etkili bir yöntemle kısa süre içinde etkili bir vücuda sahip olabilmeniz. Ancak bilinmesi gereken en önemli konu ise mide botoksunun ne olduğudur.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, Clostridium BOtulinum ismi verilen bir bakteriden elde edilen botoks’un endoskopik yöntemleri kullanılarak mideye uygulanmasından sonra geliştirilmiş tedavi yöntemine verilen isimdir. Mide botoksunun amacı mide boşalma hızını yavaşlatmaktır. Ortalama olarak 4 saatte bağırsaklara geçen besinlerin daha uzun süreler boyunca midede kalmaktadır. Bu sayede sindirim süreci oldukça yavaşladığı için bireyler kendilerini daha tok hissederler. Ayrıca midede salgılanan açlık hormonunu baskılamak amacıyla açlık hissini azaltmaktadır. Yapılan bu tedavi yöntemiyle iştah kontrolü sağlamaktadır. Bu da mide botoksu diyeti olarak isimlendirilmektedir.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

  • Bireylerin beden kütle indeksi 27-35 km/m2 olanlar uygulayabilmektedir.
  • Mide botoksu diyeti ile uyum sorunları olanlar iştah kontrolü sağlamayan bireylere uygulanabilmektedir.
  • Yalnızca kilo sorunları olan bireylerde değil aynı zaman da aakalazya, oddi sfinkter disfonkisoyunu, kronik anal füstür, fizzuz özefagus spzatmı gibi problemlerinin tedavilerinde de mide botoksu diyeti uygulanmaktadır.

Mide Botoksu Diyeti Kimler İçin Uygun Değildir?

  • Mide botoksu diyeti botulinum toksinine alerjisi bulunan bireylere uygun değildir.
  • Oniki parmak bağırsağı ülseri ve mide, gastriti olan bireylere de yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca botoks işlemi yapılmadan önce midenin bu koşullara uygun mu diye kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Daha sonra ise botoks işlemi uygulanmaktadır.

Mide Botoksu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu yapıldığından 3 gün sonrasında etki etmeye başlayarak, 10. Günde tam olarak etki etmeye başlayacaktır. Mide botoksu ortalama olarak 4 ile 6 ay etki gösterir. Etkisinin geçmesinden sonra mide eski işlevine devam eder. Ayrıca bireyin hedeflediği kilo seviyesine gelmediyse işlemler yenilenebilmektedir.

Mide Botoksu Sonrası bireyler 2 saat kadar dinlendirilmektedir. Endoskopik yol ile uygulama yapıldığı için hızlı bir şekilde hayat normale dönmeye başlayacaktır. Mide botoksu uygulaması yapılan bireylerin 4 ile 6 aylık süreçlerde ağırlıklarının %10’unun kaybı beklenir. Bireylerin kaybetmesi gereken kiloların miktarları ise yaşı, cinsiyetleri, boyu, hastalıkları, yeme davranışları, diyete uyum sağlama seviyeleri, fiziksel aktivite durumları gibi birbirinden farklı faktörler bireylerin kaybedeceği kiloları etkilemektedir.

Mide Botoksu Diyeti Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde belirlenmiş ciddi seviyelerde yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak bireyler için konforlu yöntem söylemek yanlış olmayacaktır. Bazı durumlarda mide ağrıları, şişlik ve bulantı problemleri ciddi seviyelerde olmayan yan etikler gözlemlenebilmektedir. Botoks sonrası uygulanan diyetlerle bu yan etkiler en az şekilde hissedilebilir. Mide botoksu ile zayıflama günümüzde en acısız ve kısa süren diyetlerin en popüleri olma konumundadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kan Grubuna Göre Beslenme

Mide Botoksu Sonrası Diyet

Mide botoksu sonrası diyet, hiçbir obezite cerrahisi gibi mide motoksu da mucizevi yöntemler arasında yer almamaktadır. Obezite cerrahilerinde ki amaç bireylerin cerrahi etki süresi içinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanıp ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı bir kiloda yer alması ve korumasıdır. Mide botoksu sonrası diyeti ile beslenme uzmanınız eşliğinde kişiler ayrıntılı diyet geçmişlerine, hastalıklarına ve mide botoksu etkilerine göre özel bir beslenme programı oluşturulmaktadır. Buna göre bireylerden bu programın dâhilin de bu süreci maksimum kilo hedefleri içinde bitirmeleri beklenmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu hastanın bu durumu etkileyecek herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap