Weight Watchers Diyeti
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Weight Watchers Diyeti

0

Weight watchers diyeti, günümüzde en fazla kişi tarafından bilinen ve ABD’de bulunan en önemli kilo kayıp programları arasında yer alır. Uzmanlar tarafından da onaylanmış bir program olmasıyla birlikte birden farklı sistemle çalışmaktadır. Katılımcılar bu nedenle tercih ettikleri lokasyonda bulunan noktalara giderken tercih etmeleri durumlarda ise online olarak bu programa dahil olabiliyor.

Programda düzenli olarak görüşmeler yapılırken, bireylerin kendi kendilerine yardım olabilecekleri eğitici bölümler, özelleştirilmiş puanlama sistemi ve grup desteği bulunur. Diyeti uygulayan kişilerin hedefleri ideal olarak kabul edilmiş olan 20 ile 25 kitle indeksi arasında bir değere ulaşmaktır.

Wegiht Watchers Topluluğu Nedir?

Bu topluluk kilo vermeyi amaçlayan bireylerin karşılıklı olarak birbirlerini desteklemek amacıyla oluşturulan bir gruptur. Buna göre destek sistemi katılımcıların uzun süre boyunca katılmaları amacıyla da başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlamıştır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler bu dönemlerde stresli olsalar da herhangi bir topluluğa dâhil olduğu durumlarda destek alarak bu stresli süreci en iyi şekilde değerlendirebiliyorlar.

Üyeler düzenli olarak bir araya gelerek toplantılara katılıyor, bu toplantılarda egzersizlerle ve beslenmelerle alakalı bilgileri güncelleyerek kilo verme süreçlerini en iyi şekilde değerlendiriyorlar. Ağırlıklarına ve boylarına göre en az 2 – 3 kg fazla olan bireylerin Weight Watchers programlarına katılma şansı bulunuyor. Toplantıya katılmak istemeyen ya da katılamayan bireyler ise online olarak topluluktan faydalanabiliyor.

Weight Watchers Diyeti Koçluk Sistemi

Grup toplantılarının yanı sıra ayrı olarak bu program katılımcılarına birebir olarak koçluk hizmeti ve kişiselleştirilmiş planlar da hazırlanmaktadır. Bire bir yapılan çalışmalar için bir koç yaşam koşullarına uygun olarak bir kilo kaybı oluşturmanıza yardım ve destek oluyor. Katılımcılar genellikle koçlarıyla iletişime geçmek için mesaj, e-mail ya da arama yolunu tercih ediyor.

Weight Watchers Diyeti ve Puan Listesi Nedir?

Weight Watchers üyeleri herhangi bir besini ya da fiziksel aktiviteleri hiçbir şekilde kısıtlamaz. Bu kısıtlamaların yerine kendilerinin ölçebileceği bir puanlama sistemini günlük olarak takip edebiliyor. Bu da her gün kilo vermek için yapılan davranışları gözlemlemelerine olanak tanımaktadır. Üyeler puanlarını ayrıca telefonlarına kaydetme şansına da sahiptir. Puanlama sistemiyle bireylerin uzun süre boyunca kilo vermeleri de sağlanabiliyor.

Puan hesaplamasıysa şeker, protein ve yağ tüketimine göre özel olarak hazırlanmıştır. Protein miktarı ne kadar yüksek seviyedeyse kazanılan puanlar da aynı oranlarda azalır. Besinin şeker oranı ya da yağ oranları ne kadar yüksek seviyelerdeyse, sahip olacağı puanlarda aynı oranda yükselir ve o besinden yeme şansınız aynı oranda düşer.

Puanlar katılımcıları diyet davranışlarını değiştirme konusunda cesaretlendirerek daha fazla sebze, meyve ve yağsız protein içeren besinlerle birlikte daha az yağlı ürünlerin ve şekerli besinlerin tüketmelerine yardımcı olunur.

Weight Watchers Diyeti Koruma ve Sürdürme Periyodu Nedir

Hedeflenen kiloların verilmesinden ve hedef kiloya ulaştıktan sonra ise katılımcılar bir koruma süreci içine dâhil edilir. Günlük harcayabilecekleri puan haklarında 6 paun artış meydana gelse de tükettikleri besinlerin ve yapılan aktivitelerin takibine devam edilir. 6 hafta süren basamak olarak tüketilen besin miktarları, kilo artışı ya da kilo kayıpları gerçekleşmeyecek durumlara kadar arttırılır.

Hayat boyu sürecek olan programın toplantılarında her ay kilolarını ölçmek ve 0,9 kilo kuralını gerçekleştirmek amacıyla ücretsiz olarak girilme şansı da bulunmaktadır. Ömür boyunca üye olan ve kilo kurallarını dinlemek yerine aksini yapan üyeler toplantılara katılmak için ödeme yapmak zorunda kalırlar ve diledikleri durumlarda aynı süreçlerden geçerek ömür boyu sürecek olan üyeliklerin avantajlarını tekrardan elde edebilirler.

Weight Watchers Diyetinin Faydaları

2020 Yılında bu konuda yayınlanan makaleye göre 12 aylık bir dönemde doktorların yöneltmesi sonucunda Weight Watchers programını uygulayan bireylerin normal kilo verme sürecini takip eden bireylere göre iki kat daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Ayrıca başka bir araştırmaya göre 6 ay süren ve en az her gün 3 Weight Wwatchers etkinliğinden en az 2’sine katılan yetişkinlerde insülin seviyelerinde ve açlık glikoz seviyelerinde düşme meydana gelerek kilo kayıplarına yol açmıştır. Buna göre doktorlar tarafından önerilen bir diyet programına dahil olarak hem psikolojik destek alırken hem de fazla kilolarınızdan kurtulmak için puanlama yöntemiyle kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Weight Watchers Programına Nasıl Dâhil Olunur?

Bu programa katılmak isteyen kişilerin sadece online olarak ya da bireysel olarak başvuru yapmaları gerekiyor. Sadece toplantılara katılma seçeneğini seçerek online operasyonu, koçluk sistemini ya da ikisine de dahil olabilirsiniz. Toplantılara katılmak ise son derece önemli ve faydalıdır.

Programın bireylere sunacağı özelliklerse şu şekildedir;

  • Aktivite ve besin tüketim takibi
  • Kişisel koçluk ve sınırsız birebir telefon görüşmelerinin yapılması
  • Kişiselleştirilmiş hedefler
  • Bilgilendirmek amacıyla kaynak ve araçlar
  • Haftalık olarak gerçekleştirilen grup toplantıları
  • Fitness takin eden bir sistemle bağlantı kurma imkânı
  • 7/24 çevrimiçi sohbet desteği
thumbnail
Önerilen Yazı
Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

Weight Watchers Puan Listesi

Ekmek Çeşitleri

·        1 Dilim Ekmek ·        4 Puan
·        1 adet Kruvasan ·        9 Puan
·        1 adet tost ekmeği ·        1 Puan
·        1 dilim Siyah Ekmek ·        1,5 Puan
·        1 adet Gevrek Ekmek ·        0,5 Puan
·        1 Dilim Ekmek ·        2 Puan

 

Tatlı Çeşitleri

·        1 adet krep ·        4 Puan
·        1 adet baklava ·        7 Puan
·        150 Gram irmik Tatlısı ·        4 Puan
·        Vanilya Sosu 1 yemek kaşığı ·        0,5 Puan
·        125 gram Sütlaç ·        4 Puan
·        125 gram vanilyalı puding ·        3 Puan
·        1 yemek kaşığı çikolata sosu ·        0,5 Puan
·        150 gram Tiramisu ·        8 Puan

Yağ Çeşitleri

·        Tereyağı ·        1 Puan
·        Light Tereyağı ·        0,5 Puan
·        %20 Oranında Yağ Olan Mayonez ·        0,5 Puan
·        %50 Oranında Yağ Olan Mayonez ·        0,5 Puan
·        %80 Oranında Yağ Olan Mayonez ·        1 Puan
·        Lihgt Bitkisel Tereyağı ·        1,5 Puan
·        Orta Yağlı Bitkisel Tereyağı ·        0,5 Puan
·        Bitkisel Sıvıyağ ·        1 Puan

 

Et Çeşitleri

·        100 Gram 1 Adet Köfte ·        6 Puan
·        1 Yemek Kaşığı Kıyma ·        2 Puan
·        1 Dilim Sucuk ·        1,5 Puan
·        120 Gram 1 Dilim Hindi Eti ·        2 Puan
·        1 adet 120 Gram Tavuk Kanadı(derili) ·        4 Puan
·        1 adet 120 Gram Tavuk Kanadı(derisiz) ·        2 Puan

 

Balık Çeşitleri

·        1 Porsiyon Yılan Balığı ·        7,5 Puan
·        3 Adet İstiridye ·        0,5 Puan
·        1 adet Balık kronet ·        1 Puan
·        300 Gram Alabalık ·        6 Puan
·        5 adet Kabuksuz karides ·        0,5 Puan
·        1 Adet Midye ·        5 Puan
·        1 adet küçük file ton balığı ·        5,5 Puan
·        1 yemek kaşığı konserve ton balığı ·        1 Puan
·        1 porsiyon Mürekkep Balığı ·        0,5 Puan

 

Dondurma Çeşitleri

·        Kaymaklı Dondurma ·        8,5 Puan
·        Külahlı Dondurma ·        3 Puan
·        Dondurma ·        2,5 Puan