Laktoz Monohidrat Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Laktoz Monohidrat Nedir?

0

Tüketilen birçok yiyecek ve içeceğin içeriğinde sıkça gördüğümüz için birçok kişi tarafından merak edilmekte ve Laktoz monohidrat nedir? sorusunun cevabını aramaktadır. Bu yazımızda sizlere laktoz monohidratın ne olduğundan bahsedecek ve hakkındaki diğer detaylara yer vereceğiz.

En basit anlatımı ile laktoz monohidrat inek sütünde bulunmakta olan bir şeker türüdür. Daha geniş tanımı ile ise inek sütündeki laktozun yani ana karbonhidratın kristal formudur. Laktoz galaktoz ve glikozdan oluşur. İki farklı kimyasal yapıya sahiptir ve iki farklı formu mevcuttur. Bunlar alfa laktoz ve beta laktozdur. Laktoz monohidrat alfa laktozun inek sütünde kristallerin oluşana kadar düşük bir sıcaklıkta bırakılıp sonra fazla neme maruz bırakılıp kurutulması sonucunda üretilmektedir. Sonuç olarak hafif tatlı bir lezzeti vardır ve kokusu süte benzer, kurudur, beyaz ya da soluk sarı bir tozdur.

Laktoz Monohidrat Nedir?

Gıda ve ilaç endüstrilerinde ürünlerin içinde çokça görülmesinden ötürü Laktoz Monohidrat Nedir? sorusunun cevabı yaygın bir şekilde aranmaktadır. Öncelikli olarak kimyasal bir yapıya sahip olduğu için laktoz monohidrat,  gıda ve ilaç endüstrilerinde tatlandırıcı, dengeleyici ve dolgu maddesi olarak kullanabilmesi için yukarıda da bahsettiğimiz şekilde toz haline getirilmektedir. Uzun bir raf ömrü vardır ve güzel, tatlı bir lezzeti vardır. Fiyatı uygundur bu yüzdende yaygın kullanır.

Peki laktoz monohidrat ne için kullanılır? Öncelikli olarak Laktoz monohidrat ilaç kapsülleri için bir gıda katkı maddesi ve dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında gıda endüstrisinde özellikle paketli tatlı yiyeceklerde ve bebek mamalarında sıkça tatlandırıcı, dengeleyici madde olarak kullanılmaktadır.

Laktoz Monohidrat Faydaları

Laktoz monohidratın faydaları saymakla bitmez. Cilde olan faydalarından tutun beyin gelişiminde ve odaklanmasında birçok yararlı faktörü bulunmaktadır. Bu kadar yararlı olan laktoz monohidrat kullanımı sonrası bazı kişilerde yan etkiler de görülmektedir. Bu yüzden laktoz monohidrat kullanımı öncesi mutlaka bu maddeye karşı alerjisi olup olunmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Aksi halde yarar yerine kişide bazı zararlı etkileri olabilir. Bu konuyu yazımızın devamında inceleyeceğiz. Söylediğimiz gibi laktoz monohidrat alerjisi bulunmayan kişilerde kullanıldığında birden fazla yararlı faktör içermektedir. Bu konuda sizin için birçok bilgi sıralayabiliriz. Ancak en çok bilinen laktoz monohidrat faydalarından bahsetmek istersek:

 • Ciltte nemlendirici etkisi vardır bu sayede cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller.
 • Beynimizin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.
 • İçerisinde yüksek proteine sahip olduğu için vücut dokularını geliştirir.
 • Odaklanma yeteneği ve hafızanın güçlendirilmesinde yararlıdır.
 • Hipertansiyon tedavisinde bazı ilaçların yarattığı yan etkileri azaltma da yararlıdır.

şeklindedir.

Laktoz Monohidrat Zararları

Süt içerisinde bulunan ve doğal bir şeker olan laktoz monohidratın bilindiği kadarı ile bazı zararları mevcuttur. Bahsettiğimiz üzere laktoz monohidratın birçok yararı olduğu gibi alerjisi bulunanlarda da bir hayli zararlı etkiye neden olabilmektedir. Şimdi gelin bu laktoz monohidrat zararlarına bir bakalım:

 • Öncelikle laktoz monohidrat süt alerjisi Bu alerjiye sahip olan kişiler içerisinde laktoz bulunmayan süt içmelilerdir.
 • Laktoz kalın bağırsakta sindirimi zorlaştırır bu yüzden de süt içtikten sonra birçok kişi gaz sorunu yaşamaktadır.
 • Laktoz sürekli bir mide bulantısına neden olabilmektedir. Süt içtikten sonra mide bulanıyorsa bunun nedeni içerisinde laktoz bulunmasıdır. Özellikle bebek emziren anneler, bebeklerinin gaz sorunu yaşamamasını istiyor ise laktoz bulunmayan süt tüketmelidir.
 • Sürekli ve sık laktoz tüketimi düzensiz bir beslenme alışkanlığını ciddi oranda tetikleyebilir. Bu yüzden de kilo kayıpları yaşanabilir, kas ve kemik yapısının zayıflaması gibi durumlar tetiklenebilir.

Laktoz Monohidrat Yan Etkileri

Kimilerinde hiçbir yan etki olmazken, kimilerinde ise laktoz monohidrat karşı bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bu şekilde problemleri olanlar ve laktoz monohidrata karşı yan etki gösterenler için içerisinde laktoz monohidrat bulunmayan besin veya ilaçlardan kullanılması tavsiye edilmektedir. Laktoz monohidrat genellikle güvenli kabul edilmekte ve bu yüzden de rahatlıkla ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılıp, insanlar tarafından güvenle tüketilmektedir. Ancak laktoz intoleransı olanlar için özellikle laktoz monohidrat yan etkileri bulunmaktadır.

Laktoz intoleransı olan kişilerde bağırsaklarda laktozu parçalayan ve laktozu tükettikten sonra şişkinlik, aşırı geğirme, gaz, mide ağrısı ve krampları, ishal gibi belirtileri yaşayabilir bunun nedeni ise yeterli seviyede enzim üretememelerdir.  Yani kısaca laktoz enzimini yeterince salgılayamazlar bu da ciddi sindirim sorunlarına sebebiyet verir. Bu kişiler laktozsuz süt ve süt ürünlerini kullanmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bacak İnceltme Diyeti

Bunun dışında yukarıda da bahsedilen ciddi seviyede olmayan gaz, mide bulantısı, şişkinlik gibi durumlar laktoz monohidrat yan etkileri arasındadır. Bahsettiğimiz üzere eğer bu tarz yan etkiler çok fazla olur ve kişide ciddi bir rahatsızlık oluşturursa, mutlaka ilgili doktora başvurmaları ve gereken tedbirleri almaları gerekmektedir. Bunun için sonrasında içerisinde laktoz monohidrat bulunmayan ilaçlar konusunda dikkatli olmaları, bu yönde doktorun tavsiyesi doğrultusunda ilaç kullanımı yapmaları doğru olacaktır.