Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

0

Yoyo diyeti nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi değilseniz ilk olarak günlük alınan kalori miktarları hesaplanmalıdır. Daha sonra ise bireyler alınan kalori miktarlarının oldukça altında bulunan diyet programlarına özel olarak hazırlanır ve bu programları uygulamaları sağlanmaktadır.

Düşük kaloriye sahip beslenme programının uygulanmasının ardından vücudun alınan bu kalori seviyelerine alıştığı gözlemlenmektedir. Daha sonra ise alınan kalori miktarları ani şekilde artırılır ve vücudun bu sayede şaşırtılması amaçlanır. Bireyler bu şekilde hızlı bir kilo verme noktasına gelir. Yoyo diyetini yapmak bireylerin daha hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlarken bu kiloları geri alınmasına da neden olmaktadır. Bu manada daha sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyen bireyler için yoyo diyeti kesinlikle uygun değildir.

Yoyo diyetinin uygulanması için ilk olarak yoyo diyeti konusunda alanında uzman kişilere danışılması gerekmektedir. Yoyo diyetini yapmaya uygun olan bireylerse yoyo diyetini kesinlikle haftanın belirli günlerinde yapması daha uygun olacaktır. Yoyo diyetinde genellikle haftanın 5 günü az miktarlarda kalori alınırken, haftanın 2 gününde ise mola verilmektedir. Yoyo diyeti sürecinin belirlenen durumlara göre ilerlemesi de yoyo diyetinin vücutta şok etkisi yaratmasına doğrudan neden olacaktır.

Yoyo Diyeti Nedir?

Yoyo diyeti sağlığın tamamen unutularak vücudun aç kalmasını sağlamak ve ani vücut şokları sayesinde hızlı bir kilo vermenize olanak tanımasıdır. Ancak yoyo diyetini bıraktıktan sonra aşırı miktarlarda yemek isteği oluşacağından dolayı kaybedilen kiloları hızlı bir şekilde kilo alırken, verilenden daha fazla kiloyu almanız ise söz konusudur. Hızlı şekilde kilo alıp verme durumuna yoyo diyeti denir.

Yoyo Diyeti İle Kilo Alma Nasıl Yapılır?

En iyi ve hızlı şekilde kilo alma yöntemlerinden bir tanesi de yoyo diyetidir. Dört gün sürecek olan ve yüksek miktarlarda kalori bulunan besin ve yiyecekler tüketerek kalorili bir diyet yapın. Geriye kalan 3 günde ise daha fazla kalori içeren yiyecek ve içecekler tüketin. Bu durum zayıflamak isteyen ancak aksine daha fazla kilo alan insanların karşılaştığı bir durumdur. Zayıflamak amacıyla uygulanırken, ani şekilde kendilerini kaybederek bol miktarlarda yemek tüketmeye başlarlar. Bu durumu bilinçli yapmanız durumunda hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Yoyo Döngüsü Nedir?

Şok zayıflama diyetleriyle birlikte oldukça hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak diyeti bıraktığınız andan itibaren aynı kiloları ve bununla birlikte daha fazla kiloyu geri alırsınız ve her zayıflama diyeti uygulamanız durumunda besin tüketiminde daha fazla kısmaya çalışırsınız. Bireyler de yoyo döngüsü ismi verilen oldukça tehlikeli bir çember içine girersiniz. Yoyo döngüsü bireylerin vücudunun uyguladığı şok diyeti boyunca açlığa alışma durumudur. Açlığa alışan vücut sistemi, normal yeme düzenine geçmesi durumunda ise tekrar aç kalırım dürtüsüne girerek o duruma göre hareket eder ve fazla miktarlarda alınan enerji vücutta yağ deposu olarak depolanmaya başlar. Şok diyetten sonra ise daha hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olur.

İnsan vücudu her duruma karşı en iyi şekilde adapte olmaya programlanmıştır. Ancak açlığa olan adaptasyon söz konusu olduğunda tokluk durumundaki adaptasyondan daha fazladır. Vücut sistemini aç bırakmanız ya da yediklerinizde kısıtlamaya gittiğiniz durumlarda vücut yaşamını idame ettirmek amacıyla ihtiyacı olan enerjiyi azaltmaya başlar. Metabolik hız ismi verilen bu enerji ne kadar azalır ise ilerleyen dönemlerde kilo verme oranı da o kadar zor duruma gelecektir. Hızlı bir şekilde kilo vermenize olanak tanıyan bu diyetlerin önerilmemesi ise meydana getirdiği bu olumsuz durumlardır. Etrafınıza baktığınızda ise yarı açlık diyetleriyle birlikte zayıflamayı başaran ancak daha sonra kilo alan ve mevcut kilosundan daha fazla kiloya ulaştıklarını görmek mümkündür. Bu nedenle şok diyetleri önerilmez.

Yoyo Döngüsüne Takılmamak İçin Ne Yapılmalı?

Metabolizmanızdaki hızı azaltacak ve vücudunuzu açlığa programlamayacak düşük diyet programlarını uygulamanız gerekmektedir. İdeal diyet vücudunuza aç olduğunuzu belli etmeyen diyettir. Bireylere özel olarak hazırlanan zayıflama programıyla başlamanız daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise bu tarzda ki diyetler bireylerin metabolik hızlarına göre özel olarak hesaplanmıştır.

Metabolik hız yavaşladığını hissettiğiniz durumlarda hızlı bir şekilde kilo veremiyorsanız yapmanız gereken en iyi şey spor yapmak olacaktır. Gün içinde yapılacak olan 45 dakikalık hızlı yürüyüş sayesinde metabolik hız ve enerji harcamalarınızı artırabilirsiniz. Yavaşlayan metabolik hız için en etkin çözüm ise egzersiz ve spor yapmaktır. Egzersiz sayesinde artmaya başlayan kas dokusu sayesinde metabolik hız da artar. Bunun nedeni vücutta bulunan kaslar yağlara göre oldukça fazla enerji harcar.

Doktorlar tarafından önerilmediği durumlarda kulaktan duyma zayıflama ilaçlarını kesinlikle kullanmayın. BU ilaçları kullandığınız zaman boyunca hızlı bir şekilde kilo vermeniz durumunda bırakmanızdan hemen sonra aynı kilolara tekrar kavuşacağınız hatta daha fazla kilo alacağınızı asla unutmayın. Bu ilaçlar vücutta vitamin emilimini azaltarak vücutta su atımın artırır.

Yo-Yo Diyeti İle Kilo Alma

Yoyo diyetiyle kilo alma durumu hızlı bir şekilde verilen kiloların diyeti bırakmasından sonra vücudun bu açlık hissine alışmasından sonra tekrardan açlık yaşamaması amacıyla metabolik hızını yavaşlatır. Diyet sonrasında metabolik hız yavaşladığı için vücutta yağ birikmeye ve bu sayede kilo almaya başlarsınız. Sadece kaybettiğiniz kiloyu değil, daha fazlasını alabilmeniz mümkündür.

Yo-Yo Diyeti Listesi

Yoyo diyet listesi 3 bölüme ayrılmaktadır. 7 günü 5 günü uygulanan diyet, 2 günü ise dinlenmek için bırakılır. 5 günlük uygulanan diyeti doktorunuzdan onay alarak yapın. Diyet listesinde ise yasak olan ekmek türleri mısır unu, esmer buğdayla yapılan unlar bulunurken kepek ekmeğinin tüketilmesi de yasaktır.

Sadece çizi gibi ya da marketten satın alabileceğiniz galeta tarzında besinleri tüketebilirsiniz. Diyetin en dikkat çeken olayı ise yapılan kahvaltının her gün aynı miktarlarda ve aynı besinlerin tüketilmesidir. Sabah kahvaltısında hazırlanan kraker, meyve çay ya da şekersiz kahve gibi ürünler yoyo diyet listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Yoyo diyet listesinin öğle yemeklerinde bazı ayrıntılar mevcut. Buna göre kafanıza göre liste hazırlama gibi bir durumunuz söz konusu değildir. Her bireye özel olarak ayrı bir işleyiş sistemi bulunduğu için, mevcut testlerin yapılmadan asla bu diyeti uygulamamanız gerekiyor. Aksi durumlarda başka bireylerin metabolik hızlarına göre hazırlanmış diyet programını uygulamanız durumunda sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ketojenik Yumurta Diyeti

Yoyo Diyetinin Zararları Nelerdir?

Yoyo diyeti bireylerin hızlı şekilde fazla kilolarından kurtulmak amacıyla tercih ettiği şok diyetler arasında yer alsa da uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmeyen diyetlerin başında gelmektedir. Bu manada uzmanlar yoyo diyetinin zararları hakkındaki fikirleri ise şöyledir;

  • Yoyo diyetini yapan bireyler uzun süre içinde karın bölgesinde meydana gelen yanmalar ve buna bağlı olarak diyabet riski artışlarıyla karşı karşıya kalabilir.
  • Yoyo diyeti, bireylerin kısa süre içinde kilo verme ve almasına olanak tanıdığı için karaciğerde yağlanmaya neden olur.
  • Yoyo diyetinin yapılmasından sonra tekrar hızlı bir şekilde kilo alınması başta kalp hastalıkları olmak üzere kan basıncının da artmasına neden olmaktadır.
  • Yoyo diyeti yapma sırasında ise yağ depolarının azalması, bireylerin ilerleyen dönemlerde daha fazla iştahlı olmalarını tetiklemektedir.
  • Yoyo diyeti yapan bireylerin vücutlarında bulunan kaslarda kayıplar meydana gelmektedir.
  • Yoyo diyetini uygulamak bireylere asla kilo vermelerine olanak tanımadığı için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yoyo Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Hızlı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmak ya da zayıflamak isteyen bireyler, yoyo diyetinin faydalarını da merak etmektedir. Ancak yoyo diyetinin hızlı şekilde kilo vermenize neden olmasından başka faydası bulunmaz. Ancak verilen kiloları da hızlı bir şekilde geri alındığının da altını çizelim. Sağlıklı ve gerçek anlamda kilo vermek isteyenler alanında uzman diyetisyen ve doktorlarla görüşerek kendi metabolik hızlarına göre diyet programlarını uygulayabilirler.