Şekersiz Kola Diyette İçilir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Şekersiz Kola Diyette İçilir Mi?

0

Şekersiz kola diyette içilir mi diyet yapanları yakından ilgilendiren, cevap aranan bir sorudur. Çünkü ülkemizde kolayı sevenler çok fazladır. Kola içme isteği içerisinde olanlar, diyet yaparken ne yapacaklarını şaşırabiliyor. Kolanın içeriğinde şeker oranı çok yüksek olduğundan dolayı diyetin boşa gitmesine sebebiyet verir mi düşündüren bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Kolanın glisemik endeks oranı çok fazla olduğundan dolayı direkt olarak kiloya dönüşmeye başlar. Alınan yüksek karbonhidrat seviyesi haliyle kiloya dönüşmesine yol açmaya neden olur. Sadece bununla sınırlı kalmayarak aynı zamanda kilo alımının haricinde, yüksek tansiyonun oluşmasına da neden olacaktır. Sağlığınızı kontrol altında tutabilmeniz için olabildiğince kola tüketiminden uzaklaşmalısınız. Sağlıklı bir şekilde beslenmeyi düşünüyorsanız, diyet listenize kesinlikle kolayı eklememelisiniz. Fakat şekersiz kolanın içerisinde şeker yok olduğundan dolayı çok abartmamak kaydıyla içebilirsiniz.

Şekersiz Kola Kilo Aldırıyor Mu?

Şekersiz kola kilo aldırıyor mu? Içeriğine göz atıldığında, içen kişilere kilo aldırmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü şekersiz kalori 0 olduğundan dolayı doğal olarak kilo alma gibi bir durum içerisine girmemiş olursunuz. Tam aksine sorunsuz bir şekilde artık kilo almadan, diyet programınızı uygulamaya devam edersiniz. Fakat kola içeriğinde sodyum miktarı çok fazla olduğundan dolayı vücutta su tutulma çok daha fazla yapmaya başlayacaktır. Şiş ve kilolu şekilde görünmenize yol açacağından dolayı şekersiz kilonun, olumsuz yönleri ne yazık ki ortaya çıkabilecektir.

Şekersiz Kola Besin Değerleri Nasıldır?

Şekersiz kola besin değerleri, diyet uygulayanlar açısından önemlidir. Diyetinize olumsuz bir etki yaratmaması açısından besin değerlerinin nasıl olduğu bilinmelidir.

  • Şekersiz kola içerisinde 0 kalori bulunur
  • Yağ 0 gram
  • Şeker 0 gram
  • Sodyum, vücudun günlük ihtiyacı olacak şekilde %2 oranında bulunur
  • Şekersiz kolada potasyum içeriği de %2 oranında yer alır.

Kolanın şekersiz olması, her ne kadar kalori aldırmasa da sağlıklı bir içecek olduğu anlamına gelmez. Çünkü kolanın tatlandırılması içinde yapay tatlandırıcılara başvurulmuştur. Bu durum da şekersiz kolayı içen kişiler açısından bakıldığı zaman çok faydalı bir besin olmadığını gözler önüne seriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Şekersiz Kola Sağlığa Zararları Nelerdir?

Şekersiz kola, kalori açısından zararı olmasa da sağlık yönünden zararı olduğu bilinmelidir. Şekersiz kola zararları fazladır. Hem şekerli hem de şekersiz olan kolanın türü ne olursa olsun vücuda zarara yol açacaktır. Bu sebepten dolayıdır ki uzmanlarda artık bu tür asidik özelliği çok fazla olan besinlerin tüketilmemesi gerektiğini söyler. 0 şeker bulunan bu tür kolaları içtiğiniz zaman beraberinde şunlarla karşılaşma oranı çok fazla olacaktır;

Kalp Hastalığı Riski

Kolanın tüketen kişilere yaratacağı olumsuzluklardan biri kalp hastalığıdır. Bu konuyla ilgili olarak daha öncesinden gözlemsel çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde ise hiç kalp hastalığı olmayanların, tatlandırıcılı şekersiz kolayı içerek hastalığa yakalandığı tespit edilmiştir. Kalp sağlığını korumak ve kontrol altına alabilmek amacıyla mutlaka uzak durmanızda yarar var.

Böbrek Hastalığı Riski

Kolanın kalbin yanı sıra böbrek hastalığı riskini de tetiklemiş olduğu görülüyor. Gazlı içeceklere bakıldığında içeriğinde çok fazla fosfor yer alır. Bu durumda böbrek ile ilgili olarak şikayet sorunlarının daha fazla artmasına yol açmaya başlar. Özellikle hafta da toplamda 7 bardaktan fazla şekilde bir şekersiz kola içildiğinde ise böbrekle ilgili rahatsızlık çok daha fazla artmaya başlar.

Bağırsak Mikrobunu Arttırır

Kolanın zararları çok fazla olmasından dolayı çok içilmesi kesinlikle önerilmiyor. Hatta ne kadar çok uzak dursanız o kadar çok sağlıklı bir yaşamın içerisinde yer almış olursunuz. Şekersiz kola içimiyle bağırsak mikrobunun arttırılmasını sağlamış olursunuz.

Diyette Asitli İçecek İçmek Zararlı Mı?

Diyette asitli içecek içmek zararlı mı? Derseniz evet yanıtını duyabilirsiniz. Özellikle şeker oranı çok fazla olan asitli içeceklerin kilo alımını hızlandırmış olduğu tespit edilmiştir. Artan kilo şikayetlerinizden kurtulmanız için bu tür içeceklere dikkat etmelisiniz.

Çok canınızın çekme durumu söz konusu olursa o zaman asitli içeceklerin şekersiz olanlarını içmenizi öneriyoruz. Şekersiz kola ve benzeri asitli içeceklerde yapay tatlandırıcılar bulunur. Bunlar da kaloriden uzak durayım derken, diğer taraftan sağlığınızı olumsuz şekilde etkilemenize yol açmaya neden olacaktır. Sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi amacıyla yapmanız gereken diyette asitli şeyler içmemelisiniz.