Maden Suyu Zayıflatır Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

0

Maden suyu 0 kaloridir. Yani hiçbir şekilde kilo yapmaz. Maden suyu zayıflatır mı evet yapılan araştırmalar ve incelemelere göre maden suyu zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Vücuda zararlı bir etkisi yoktur. Bu sebeple zayıflamak için de içilebileceği düşüncesi mevcuttur. Doğal yollar ile zayıflamak isteyen kişilerin maden suyuna yönelmesinde belli başlı sebepler vardır. Maden suyu diğer şekerli içeceklere nazaran sağlık ve vücut açısından yararlı bir içecektir.  Sindirim işleminde oldukça etkin bir içecektir. Sindirimi kolaylaştırıcı bir etkisi olduğundan söz edilebilir. Aynı zamanda mideyi rahatlattığı için diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

Maden suyu 0 kalori olması dolayısıyla zayıflamaya etki edeceği düşüncesi yaygındır. Sağlığa yararlı birçok vitamini bünyesinde barındırması nedeniyle insan vücudu için bulunmaz zenginlikte bir içecektir. Zayıflamak isteyen kişilerin en çok tükettiği içeceklerden biri maden suyudur. Çünkü diğer içeceklerin çoğu şekerli olması dolayısıyla kilo aldırmaktadır. Maden suyu, su gibi 0 kalori olduğu için rahatlıkla tüketilmektedir.  Diyet ve zayıflama süreçlerinde maden suyuna şans verilmeli ve günde iki defa kullanılmalıdır.

Zayıflamaya yardımcı olmanın yanı sıra vücutta farklı nedenlerden dolayı oluşan ödemlerin ve şişkinliklerin giderilmesinde de büyük rol oynamaktadır. Vücutta oluşan ödem ve şişkinlikler kilo olarak algılanabilir. Fakat bunlar çeşitli sebeplere bağlı olarak vücudun göstermiş olduğu bir tepkidir. Maden suyu bu şişkinlik ve ödemin giderilmesinde yardımcı olur. Fakat meyveli maden suyu yerine sade maden suyu tercih edilmelidir. Aynı zamanda her gün düzenli olarak aynı öğün ve saatlerde tüketilmesinde fayda vardır.

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Maden suyu faydaları nelerdir? Ve vücuda ne gibi katkılar sağladığı bilinmesi gereken bilgilerdendir. Vücut gün içerisinde vitamin ve mineral ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaçları doğal yollarla karşılamak daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Maden suyu vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitamin ve mineral ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılamaktadır. Kalsiyum, sodyum, magnezyum ve klorür bakımından oldukça zengin bir içeriği bulunmaktadır.

Sade maden suyunun vücut ve sağlık açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Son derece doğal olması sebebi ile fazla bir yan etkisi de bulunmamaktadır. İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde vücudun birçok organının ve sisteminin düzenli şekilde çalışmasına neden olmaktadır. Maden suyu düzenli olarak aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde çok faydası bulunmaktadır. Sahip olduğu faydaları kısaca anlatmak gerekir ise maden suyunun başlıca en önemli faydaları şu şekildedir:

 • Güçlü kemik ve diş gelişimine büyük katkılar sağlar. İçeriğinde bolca bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde önemli bir rol oynar.
 • Özellikle hamilelik sürecinde ekstra minerale ihtiyaç duyulmaktadır. Hamilelik sürecinde maden suyu tüketerek bu mineral ihtiyacı karşılanabilmektedir.
 • Yağ yakmayı kolaylaştırır. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kan basıncının dengelenmesine katkı sağlar. Kan basıncını dengede tutarak korunmasını sağlamaktadır.
 • Kolestrol üzerinde de önemli bir role sahiptir. Kötü olan kolestrolü düşürmeye yardım eder. Bu sayede kalp krizi riskinin önün geçilmiş olur.
 • Mide asitlerini dengeleyici özelliği vardır. Bu özellik sayesinde mide rahatsızlıklarını ve yanmalarını yok etmektedir.
 • Cilt için gerekli olan colagen ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Cilde parlaklık vermektedir.
 • Saça parlaklık kazandırmaktadır.
 • Kabızlık ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.

Maden Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Maden suyu nasıl tüketilmeli? Bilinmesi gereken bir konudur. Ne kadar tüketilmesi gerektiği ve ne zaman içileceği önemli konulardandır. İstenilen her saate maden suyu içilebilir. Bunun bir kısıtlaması ve sınırlandırması yoktur. Her gün içilebilir. Yemek yedikten bir saat sonrasında içilmesi tavsiye edilmektedir.  Yetişkin bireyler günde iki şişe maden suyu tüketmesinde bir sorun yoktur. 7 yaşından küçük olan çocukların maden suyu tüketmesi tavsiye edilmez. Fakat 7 yaşından büyük olan çocukların gün de bir şişe maden suyu tüketmesinde bir problem yoktur. Sindirim ve mide problemleri yaşayan kişiler günde iki şişe maden suyu tüketebilir.

Maden suyunun aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Yeterli miktarda tüketildiği zaman yararı olsa da aşırı tüketimi sonucunda zararları ortaya çıkabilir. Günlük 10 litre maden suyu içildiği taktirde su zehirlenmesi denilen olayın gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir. sodyumun vücuttan atılmasına da sebep olmaktadır. Kronik rahatsızlığı bulunan kişiler maden suyunu ne kadar tüketmesi konusunda doktora başvurabilir.

Meyveli maden suyu yerine sade maden suyu tercih edilmelidir. Meyveli maden suları sağlanacak faydaları en aza indirmektedir. Meyveli maden sularının kalorisi mevcuttur. Sade maden suyu ise 0 kalori olduğu için hiçbir kalori vücuda girmemiş olur. Bu yüzden meyveli maden suyu yerine sade maden suyu tercih edilmesi diyetler için ve zayıflamak isteyen kişiler açısından daha uygun olacaktır. Maden suyu doğal limon ile de tüketilebilir. Limonlu maden suyu tüketmek yerine maden suyunun içerisine bir iki silim limon atılarak daha sağlıklı olması sağlanabilir.

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Maden suyu mideyi çabucak doldurarak daha fazla yemek yemeye engel olmaktadır. Bu sayede daha faza kalori alımının önüne geçilmektedir.

Maden suyu ödem giderici özelliği vardır. İş yoğunluğu ve stres gibi durumlar nedeniyle bazı dönemlerde vücutta ödem oluşmaktadır. Ödemin oluştuğu bölgenin eksik şekilde çalıştığı anlamına gelir. Düzenli olarak tüketildiği taktirde vücutta oluşan şişkinlik ve ödemleri engellemektedir. Hazımsızlık problemi yaşayan kişilerin yemek sonrasında değil, öncesinde maden suyu içilmesi gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dukan Birası Nedir?

Maden suyu zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Fakat tek başına yeterli değildir. Daha fazla kalori tüketilmemesi için mideyi doldurmaktadır. Bu sayede fazla kilo alınmasının önüne geçilmektedir. Zayıflamak isteyen kişiler maden suyu içebilir. Ancak kesin kilo verecekleri gibi bir durum söz konusu değildir.  Tek başına zayıflamak için yeterli değildir. Diyet yapan kişiler diyet listelerinde maden suyuna yer verebilir. Fakat çok hızlı bir etki beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. Metebolizmayı hızlandırmaktadır. Aynı zamanda sindirim sisteminin işlevini desteklediği için kilo verme sürecinde yardımcı olmaktadır.

Spor ve Egzersiz Yaparken Maden Suyu Tüketimi

Spor ve egzersiz yaparken maden suyu tüketimi önemlidir. Spor veya egzersiz yaparken vücutta ter atılırken vitamin ve mineral kaybı da oluşmaktadır. Bu kaybı telafi etmek için maden suyu büyük role sahiptir. Spor öncesinde içilen bir bardak maden suyu spor esnasında kaybedilen vitamin ve mineralleri kazanmaya yardımcı olur. Aynı zamanda spor esnasında daha enerjik olunmaktadır.

Maden Suyu Kaç Kilo Verdirir?

Maden suyu kaç kilo verdirir? En çok merak edilen konular arasında yer alır. Maden suyu direkt olarak kilo vermeyi sağlamaz. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin vücuda olan etkileri sayesinde sindirim ve metebolizma üzerinde oldukça etkilidir. Bu sayede ise kilo verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Maden suyu düzenli olarak yemek öncesinde tüketildiği taktirde ayda 2 kilo verilebilir. Tabi ki önemli olan düzenli olarak tüketilmesi ve yeteri miktarda maden suyu içilmesidir.

Diyet yapan kişiler öğe ve akşam öğünlerinin öncesinde bir bardak maden suyu içerek kilo vermeyi daha kolay bir hale getirebilir. Gereğinden fazla yemek yemeyi engelleyerek çok miktarda vücuda kalori alınmasına engel olmaktadır. Bu özellik diyet yapan kişilerin işini daha çok kolaylaştırmaktadır.