Mide Resetleme Nedir – Poş Reset Yöntemi

Mide Resetleme Nedir

Hepimizin yakından takip ettiği diyet terimlerine bir yenisi daha eklendi. Mide resetleme giderek popüler hale gelen aramalar içerisindedir. Sosyal medya ve videolu anlatımlarda sıkça rastladığımız bu terimi ele alalım. Mide resetleme nedir? İlgili yöntem midenizi normal boyuta dönüştürmeyi hedeflemektedir, çok yeme, fazla kilo alımı sonrası mide büyüdüğünden daha fazla tüketim ihtiyacı hissedilir bu da kilo almanızı sağlar. Bu da gıda alımınızı ciddi şekilde azaltarak yapılabilir. Ancak önemli bir dip not iletmek gerekir ise mide resetlemeyi diyetisyen eşliğinde, uzman doktor tavsiyeleri ile yapmanız gerekmektedir.

Poş Reset Yöntemi

Tıbbi kaynaklarda bu terim geçmektedir. Poş reset ile zayıflamak mümkündür. Gıda alımını, tüketimi minimuma indirerek hızlı kilo verimi sağlanabilir ( kontrollü ve doktor eşliğinde yapılmalı )

Mide resetleme nasıl yapılır

Poş Reset Yöntemi obezite cerrahisinden sonraki diyetinize benzer. Normalde gastrik bypass sonrası diyeti 4-5 aşamadan oluşur ve 8-10 hafta arası sürer. Poş reset sistemi aynı kılavuzları sadece 8-10 gün uygulamaya dayanır. Bu süreçte gıda alımınız ciddi şekilde kısıtlanacağından, herhangi bir gıda-vitamin-mineral eksikliği yaşamamanız için bariatrik diyetisyenimizle çalışmanız gerekeceğini tekrar hatırlatalım.

1. Gün: berrak sıvılar tüketilir. Kafeinsiz kahve, az miktarda çay. Et suyu uygun olabilir

2-3. Gün: Sıvı gıdalar. Şekersiz, karbonatsız sıvılara eklenmiş protein tozu, pudding sütlü olabilir ancak şeker kullanılmamalıdır, çorbalar çeşitleri, yağsız yoğurt, şeker kullanılmayan komposto, posasız elma suyu. Hedefin midenizi gerecek hiçbir gıda yememek veya içmemek olduğunu unutmayın. O nedenle sıvı veya gıda alımınızı aralıklı olarak çok küçük miktarlarla kısıtlayın. Hedef mideyi küçültmektir.

4-6. Gün: Püre gıdalar ( patates püresi ) Badem ya da Hindistan cevizi sütüne eklenmiş protein tozu, nohut humus, yağsız taze peynir, tanesiz çorbalar, çırpılmış yumurta. Et tüketmemeye devam ediyoruz.

7-9. Gün: Yumuşak gıdalar. Yumuşak, haşlanmış sebzeler, yağsız, taze peynirler, püre halinde et ya da tavuk, çırpılmış yumurta, buharda pişmiş balık, muz, avokado gibi püre meyveler, somon ya da ton balığı.( dikkatinizi çektiyse et olabilir ancak minik, çok küçük ölçü ile)

10.Gün ve sonrası: Sağlıklı gıdaya devam edilmelidir. Mide büyüyebilen organ olduğu için mide resetleme yaptıktan sonra muhakkak rejim ve uygulamaya sadık kalınmalı.