Hibiskus Çayı Faydaları
 1. Anasayfa
 2. Diyet Yemekleri

Hibiskus Çayı Faydaları

0

Hibiskus çayı faydaları pek çok olan bir bitki çayıdır. Nar çiçeği, Mekke gülü veya hatmi çiçeği olarak da bilinen hibiskus, çölde yetişen bir bitkidir. Çayının hazırlanıp tüketilmesi pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Öte yandan hibiskus, ilaç sanâyinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. A, C vitaminleri; demir ve çeşitli mineraller, sitrik asit, flavonoidler, polisakkaritler, tartarik asit ve malik asit bakımından zengin bir bitki olan hibiskus, Hindistan ve Çin tıbbında rağbet görmektedir. Hibiskus çayı evde yapılabileceği gibi; kurutulmuş formu aktarlardan temin edilerek de tüketilebilir.

Hibiskus Çayının Zayıflamaya Faydaları

 • Hibiskus çayı pek çok mineral ihtiva eder. Bu yönüyle kişinin uzun süre boyunca tok kalmasına ve zayıflamasına destek olur.
 • Yağ emiliminin azalmasını sağlayarak vücudun toksinlerden ve fazla yağdan kurtulmasına katkıda bulunur.
 • Hibiskus çayının zayıflamaya faydaları, bu çay düzenli olarak tüketilirse, ayrıca uygun bir diyet ve egzersiz programı tatbik edilirse ortaya çıkar. Hibiskus, içerdiği vitaminlerle ve minerallerle metabolizma hızını artırır, kilo alımının önlenmesinde rol oynar.
 • 2014’te Food & Function Journal konuyla ilgili bir makale yayınlamıştır. Bu makaleye göre 12 hafta hibiskus çayı tüketen kişilerin bel bölgesinde incelme olmuş, vücut yağ indeksi düşmüştür.
 • Bilhassa tip 2 diyabet sebebiyle yükselen kolesterolü dengelemekte oldukça başarılıdır. Damar sertliğinin tedavi edilmesinde de faydalıdır. Pıhtı birikiminin önüne geçer ve damar sağlığını korur. 2009 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi bu hususta bir araştırmaya yer vermiştir. Bu araştırmada bir grup katılımcıya her gün 2 kere siyah çay içirilmiştir. Bir grup katılımcı ise aynı miktarda hibiskus çayı tüketmiştir. Hibiskus çayını kullananların iyi kolesterol (HDL) seviyesi artış gösterirken, LDL yani kötü kolesterolü azalmıştır. Siyah çay içen kişilerin HDL oranı artmış ancak kötü kolesterol düzeyinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Zayıflamak İçin Hibiskus Çayı Kullanımı

Beslenme ve diyet uzmanı Andaç Yeşilyurt’un önerdiği bu tarife diyet programınızda yer verirseniz zayıflamanızı kolaylaştıracaktır. Hibiskus çayı ile zayıflama için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Rulo tarçın (1 dal)
 • Hibiskus (1 yemek kaşığı)
 • ¼ elma (Tâze olmalı ve kabukları soyulmamalıdır. 3-4 parça kuru elma da kullanılabilir.)
 • 2-3 cm çubuk vanilya (İç kısmı yarılarak atılmalıdır.)

Yapılışı

Malzemelerin hepsi 2 su bardağı suya eklenir. Orta ateşte 2 dakika kaynatılır ve tüketilir. Bu çay, ihtiva ettiği maddelerle sindirim sistemini rahatlatır, insülin düzeyini ve kan şekeri oranını kontrol altına alır. Günde 2 defa öğün aralarında içilirse zayıflamaya yardım edecektir. Aynı zamanda bu çay antioksidan kaynağıdır, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlar.

Hibiskus Çayının Sağlığa Faydaları

Hibiskus çayının vücuda katkıları bununla sınırlı değildir. Aşağıda hibiskus çayı tüketmenin bize neler kazandıracağı hakkında ilâve bilgiler yer almaktadır:

thumbnail
Önerilen Yazı
Lahana Salatası Nasıl Yapılır

Kan Basıncını Düzenler

Hibiskus; antienflamatuar ve antioksidan özellikleriyle kan basıncının dengede tutulmasına yardımcı olur. Suda çözünebilen lifler barındırdığından tansiyon kontrolünde son derece tesirlidir. Kan basıncındaki âni dalgalanmaları engeller. Diüretik etkiye sahiptir, kanın zararlı maddelerden arınmasında büyük payı vardır.

Karaciğerin Dostudur

Hibiskus çayının yararları karaciğer üzerinde de tezâhür etmektedir. Serbest radikallerin etkisini azaltan hibiskus çayı, vücudu atıklardan kurtarır. Böylelikle karaciğerin hasar görmesine mânî olur. Karaciğer iltihabının engellenmesinde ve tedavisinde de hibiskus çayının katkısı vardır.

Saçlar İçin Faydalıdır

‘Bitki çayının saç ile ne alâkası var?’ diye düşünülmemelidir. Hibiskus çayı neye iyi gelir? sorusunu yanıtlarken saç dökülmesine çözüm olduğunu da zikretmek gerekmektedir. Bu çay, hem bulundurduğu amino asitlerle hem de yüksek lif içeriğiyle saç sağlığının korunmasında da iyi performans sergiler! Saç kırıklarına ve kepeğe karşı da etkili olduğu söylenebilir. Bir yemek kaşığı kurutulmuş hibiskus iki su bardağı suya eklenip demlendikten sonra süzülür. Kalan suya da iki yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ilâve edilir. Elde edilen karışım her gece saçlara uygulanır ve bone takılarak yatılır. Ertesi gün saçlar şampuanlanıp yıkanır. Bu uygulama haftada 1-2 kez olmak üzere 1 ay süreyle tatbik edilmelidir. Saçları canlandıracak ve parlatacaktır.

Kansere Karşı Koruyucudur

Hibiskus çayında yer alan vitaminler ve mineraller, toksinlerin, serbest radikallerin işlevsiz hâle gelerek vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır. Hibiskus çayı detoks etkisiyle hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesini engeller. Muhteviyadındaki A ve C vitaminleri de hücrelerin onarımında vazifelidir.

Depresyonu Önleyicidir

Hibiskus çayı ne işe yarar? sorusunun cevabında onun ruh sağlığına etkilerinden de bahsetmemiz lâzımdır. Bu çay; sakinleştirici ve yatıştırıcı olduğundan stres ile mücadeleye yardımcıdır, hafif depresyon ve anksiyete durumlarında faydası görülür. Flavonoidlerin yoğun olduğu hibiskus çayı sinir sistemini teskin eder ve doğal antidepresan etkisi gösterir.

Vücut Direncini Artırır

Hibiskus çayının faydalarından bir diğeri de, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Güçlü bir antioksidan olan hibiskus çayı, yaraların iyileşmesine katkı sağlamakta; bakterilerle, virüslerle savaşmaktadır. Hibiskus çayı yapılıp soğuyunca kabuk bağlayan yaraya uygulanırsa bu yara daha hızlı geçecektir.

Cilt Sağlığının Destekçisidir

Hibiskus çayının cilde faydaları da unutulmamalıdır. Cilt; -bütün hücreler gibi- alınan gıdalarla beslenmektedir. Hibiskus çayının yararlı etkilerine cilt üzerinde de rastlamak mümkündür. Bu çay cildin PH oranını düzene sokar ve cildin besin ihtiyacını belirli ölçüde karşılar. Birçok cilt probleminin meydana gelmesini de önleyebilir.

Hibiskus Çayının Diğer Faydaları

 • Laksatif etkisi mevcuttur, bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlıktan korur.
 • Mideyi ve bağırsakları rahatlatır.
 • Karındaki şişkinliği giderir.
 • Ödem söktürür.
 • Tatlı krizlerini engelleyicidir.
 • Antibakteriyel ve antiseptik olduğu için soğuk algınlığına şifâlıdır.

Hibiskus Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Günde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir.
 • Aktardan alırken bitkiyi dilinizle kontrol ederek ekşi olduğunu teyid etmeniz önerilir. Ekşi değilse bu durum bitkinin tâze olmadığını gösterir.
 • Hibiskusun yapraklarında anthocyanin vardır. Bundan dolayı tiroid ve guatr hastaları hibiskus yapraklarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Aksi takdirde kendileri için zararlı olabilir.
 • Kan şekerini âniden düşürebileceği için şeker hastalarının hibiskus çayı tüketmeden önce doktoruna danışması tavsiye edilir.
 • Rutin ilaç kullananların, küçük çocukların ve hamilelerin de bu çayı doktoru tarafından onay verilmedikçe kullanmaması gerekir.