Fırında Izgara Köfte Nasıl Yapılır Kaç Kalori?
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

Fırında Izgara Köfte Nasıl Yapılır Kaç Kalori?

0

Fırında Izgara köfte, mutfaklarımızın en sevilen yemeklerinden bir tanesidir. Farklı bölgelerin kendilerine özgü köfte ve yapılış çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde yaklaşık olarak 295 çeşit köfte bulunmaktadır. Sizlere diyet yapanların tercih ettiği fırında ızgara köfte nasıl yapılır, kaç kaloridir bilgi vereceğiz. Fırında ızgara köfte düşük kaloriye, ihtiyacımız olan proteini ve besleyici özelliği sayesinde diyet için en uygun yemeklerdendir.

1 porsiyon fırında ızgara köfte de 200 kalori bulunmaktadır. 1 porsiyon köftede ortalama 4 tane köfte bulunur. 1 adet fırında ızgara köftede ise yaklaşık 50 kalori bulunmaktadır.

Fırında Izgara Köfte İçin Gerekli Malzemeler

 • 500 g dana kıyma
 • 1 tane rendeyle çekilmiş soğan
 • 3 yemek kalığı bayat ekmek içi ya da galeta unu
 • 1 tutam karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz

Not: Kıymayı ister dana isterseniz kuzu eti kullanabilirsiniz. Et tercihi tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Bu nedenle en fazla tükettiğiniz eti tercih etmeniz yemeğinizin lezzetini daha fazla artıracaktır.

Fırında Izgara Köfte Nasıl Yapılır?

 • Derin bir kâseye 500 gram kıymayı koyuyoruz. Ardından rendelediğiniz soğanı, tuzu, galeta unu ya da bayat ekmeyi ve karabiberi ekliyoruz. Dilerseniz sizin tercih ettiğiniz ve yemeğinize lezzet katacak baharatı ekleyebilirsiniz.
 • Derin kâsenin içinde bulunan karışımı en az 15 dakika sürecek şekilde güzelce yoğurun. En lezzetli köfte ne kadar iyi yoğrulduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle ne kadar iyi yoğurursanız o kadar lezzetli olacaktır.
 • Karışımı 15 dakika boyunca yoğurduktan sonra kâsenin üzerini streç yardımıyla kapatıp en az 1 saat boyunca dolapta dinlendirin. (karışımı köfte haline getirip öyle de dinlendirebilirsiniz.)
 • Fırın tepsisinin içerisine yağlı kâğıt serin. Kâğıdı koymamızdaki amaç köftenizden damlayan yağlarınızın direkt olarak tepsi yerine kâğıdın üzerine akması ve temizlemeniz için daha kolay bir yol olması.
 • Daha sonra fırın tepsisinin üzerine fırın ızgarasını yerleştirin ve köftelerinizi ızgaranın üzerine yerleştirelim. (Eğer dolaba direk karışım şeklinde dinlendirmeye bıraktıysanız ceviz büyüklüğünde köfte şeklini vererek ızgaraya koyun)
 • Köftelerinizin yanına tercihen sivri biber ya da domates koyabilirsiniz.
 • Fırınınızı 150 derecede iyice ısıtın. Isıtma işlemi tamamlandıktan sonra hazırladığınız ızgarayı fırınınıza yerleştirin ve pişirmeye bırakın.

Fırında ızgara pişirme süresi ortalama 10 dakika sürmektedir. Ancak bu köftelerinizin üst kısımlarının pişme süresidir. 10 dakika geçtikten sonra fırınınızı açarak bir maşa yardımıyla köftelerinizi çevirdikten sonra tekrar 10 dakika daha pişirmeye bırakın. (köftelerinizin yanına biber ve domates koyduysanız onları alabilirsiniz)

Toplam 20 dakika sonra servise hazır hale gelir. Dilerseniz servis etmeden önce soğan söğüş ekleyebilirsiniz. Elbette farklı yörelerde köftelerin yanında başka lezzetler tercih edilmektedir. Bu nedenle hangi bölgede olursanız o yöreye ait lezzetleri köftenin yanında servis ederek bu lezzetin tadını çıkartabilirsiniz.

Fırında Izgara Kalori Miktarları Nelerdir?

 • Orta boy köfte ortalama 70 kaloridir
 • Küçük boy ızgara köfte ortalama 50 kaloridir
 • Büyük boy ızgara köfte ortalama 85 kaloridir
 • Bir porsiyon ızgara köfte ortalama 200 kaloridir
thumbnail
Önerilen Yazı
Sucuklu Tost Kaç Kalori

Bir Porsiyon Fırında Izgara Köfte Kalori Miktarı

Bir porsiyon fırında ızgara köftede bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir. Bilgiler ortalama değerleri içermektedir. Bu nedenle kesin bilgiler içermemektedir.

·        Karbonhidrat 5,12 gram
·        Yağ 12,11 gram
·        Protein 17,08 gram
·        Kolesterol 49,47 mg
·        Lif 0,8 gram
·        Potasyum 361,92 mg
·        Sodyum 153,77 mg
·        Demir 2,72 mg
·        Kalsiyum 39,8 mg
·        C vitamini 9.6 mg