Elma Diyeti ile 2 haftada 10 Kilo Verme
 1. Anasayfa
 2. Diyet Listesi

Elma Diyeti ile 2 haftada 10 Kilo Verme

0

Elma Diyeti ile 2 haftada 10 Kilo Verme yöntemi bireylerin metabolizmalarını zorlamadan kilo vermelerine yardımcı olan bir diyet çeşididir. Her birey fazla kilolarından kurtulurken vücut yapısının da yıpranmamasını ister. Ancak son dönemde yapılan en büyük yanlışların başında hızlı kilo verdiren diyetleri tercih etmek ve bununla birlikte meydana gelen vücut deformasyonları bireyleri bir hayli olumsuz etkilemektedir. Elma diyeti ile bu problemleri ortadan kaldırmak mümkündür.

Uzun süreli diyetleri sevmeyen bireyler elma diyetini yaparak 2 haftalık bir süre içinde 10 kilo verebilirler. Kısa süre içinde çözüm arayanlara yardımcı olan elma diyeti, uygulama süreci sonunda hayal eden sonuca ulaşmaktadır. Elma diyetinin kurallarına uyulması ve beslenme menüsünde herhangi bir değişiklik yapılmadan uygulanması durumunda sonuçlarını kısa sürede görmek mümkündür. Elma diyeti kilo vermeye yardımcı olurken aynı zaman da boşaltım ve sindirim sistemlerine de büyük fayda sağlar. Şok diyetlerin bireylerde göstermiş olduğu sindirim ve boşaltım yolu problemleri elma diyetinde görülmez. Buna göre kilo verirken daha sağlıklı bireyler olmanıza yardımcı olur. Elma diyetine başladığınız dönemlerde farklı bölgelere etki ederek fazla kilolardan kurtulacağınızı görebilirsiniz. Bütün vücudun eşik miktarlarda dağılımını sağlamasıyla birlikte göbek, kalça ve basen gibi bölgelerde erimelerin yaşandığını görmek mümkündür.

Elma Diyeti Nasıl Yapılı?

Günümüzde etkili sonuçlar veren elma diyeti, elma diyeti sonrasında yorum yapan bireylerin sayısı oldukça fazladır. Elma diyeti şok diyet programları arasında yer alsa da diğer şok diyetlere göre daha sağlıklı bir diyet programıdır. Düzenli olarak elma diyetini yapmanın önemli kuralları bulunur. Bunlardan en önemlisi gün boyunca sadece kahvaltıda besin tüketilmesidir.

Bireylerin gözünü korkutan bir kural olsa da elma diyetinin en temel kuralları arasında yer alır. Buna bağlı olarak kilo vermek isteyen bireylerin göze alabileceği bir durum olacaktır. Kahvaltıda tüketilecek besinlerin haricinde gün boyu belirli miktarlarda elma tüketimine izin verilmektedir. Gün içinde sadece elma odaklı tüketilen bir diyet olduğu için elma diyetinin zararlarının olacağının şüphesi ortaya atılsa da herhangi bir problem teşkil etmez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yeşil Elma Kaç Kalori ?

Elma Diyetinde Kahvaltı Nasıl Yapılır?

Elma diyetine başlamadan önce kurallarına göz atmak elma diyetini yapmak kadar önemlidir. Bu nedenle kuralları yerine getirmek sizi doğrudan sonuca götürecektir. Elma diyetinde sadece kahvaltı öğünü bulunur. Kahvaltının en önemli besinleri ve olmazsa olmazları arasında yer alan besinler domates, yumurta, zeytin ve peynirdir. Peynir 1 büyük dilim, 5 adet zeytin, tercih edileceği kadar yeşillik, 3 dilim kepekli ekmek ve 2 adet orta boylarda domates kahvaltılarda tüketilebilir. Kahvaltıda tüketilecek yumurtanın suda haşlanarak hazırlanması son derece önemlidir. Yeşillik olarak tüketebileceğiniz besinler ise genellikle roka, dereotu ya da maydanoz olarak tercih edilebilir. Kahvaltıda tüketilecek sıvı ise genellikle şekersiz çay tüketilir.

Elma Diyetinde Elma Ne Zaman Yenir?

Elma diyetinde kahvaltı haricinde sadece elma tüketileceği için elmaları günün farklı saatlerine dağıtılarak tüketilmesi gerekmektedir. Sabah kalkıldığında ilk olarak 2 bardak ılık su tüketilmeli. Su tüketiminden yarım saat sonra kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı sonrasında midenin sindirilmesi amacıyla yarım saat sonrasında ılık su tüketilmelidir.

Kahvaltı yapıldıktan ve ılık su tüketildikten 2 saat sonrasında elma tüketilebilir. Daha sonra 2. Grup olarak elmayı tüketmeli ve 2. Elma tüketiminden 4 saat sonra son elma tüketimini yapmanız gerekiyor. Günün diğer kısımlarında herhangi bir besin tüketilmeden sadece sıvı alım ihtiyacını karşılamak için su tüketilmelidir.

Elma Diyetinin Zararları Nelerdir?

2 haftada 10 kilo vermenize yardımcı olan elma diyetinin en önemli zararları arasında mideye verilecek zararlardır. Midede meydana gelebilecek problemlerin başında genellikle gastrit, reflü ve ülser gibi problemlerdir. Midedeki asit üretimin artmasına neden olan elma, hastalıklarla bir araya gelmesi durumlarında ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle midenizle ilgili herhangi bir problemi olan bireyler bulunuyorsa elma diyetini kesinlikle yapmamalıdır. Her diyette olduğu gibi hamilelik döneminde ya da emzirme dönemlerinde olan kadınların elma diyetini uygulaması kesinlikle yasaktır ve önerilmez.

Elma Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 • Elma diyetinde en önemli kuralların başında elma diyetini 2 haftayı aşmamak şartı ile uygulamaktır. Herhangi bir kilo verilmemesi durumunda kesinlikle bu diyeti uzatmayın aksi durumlarda farklı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • 2 haftalık diyet sonrasında 10 kilo vermediyseniz diyeti sonlandırarak ara verin ve daha sonra 2 haftalık diyete devam edin.
 • Elma diyetinde elmaların özellikle yeşil ve doğal olmasına özen gösterin. Seralarda yetiştirilen elmalar diyet sırasında yeterli katkıyı vermez
 • Diyet süresi boyunca elmanın fazla tüketilmesi fazla kilo vermenize yardımcı olmayacağı için gün içinde ve diyet süresi boyunca elma tüketimine dikkat edin.

Örnek Elma Diyeti

Sabah Kahvaltısı

 • 1 adet elma
 • 1 orta büyüklükte peynir
 • 4 adet zeytin
 • 1 dilim kepek ekmeği
 • Tercih edilen yeşillikler
 • 2 adet haşlanmış yumurta

Sabah Kahvaltısından 2 saat sonra

 • 2 adet yeşil alma

Akşam

 • 2 adet yeşil elma

Not: Elma diyeti yaparken kahvaltılarda tüketilen besinler gün boyunca sizin yemek yemenize engel olacağı için yavaş ve kahvaltının tadını çıkararak tüketmeye özen gösterin. Gün içinde özellikle kahvaltı sonrasında 2 bardak ılık su için. Her sabah uyandıktan sonra 2 bardak ılık su tüketimine özen gösterin ve gün içinde acıktığınız durumlarda elma tüketim sayısını kesinlikle artırmayın. Aksi durumlarda bu ciddi sağlık problemlerine neden olarak sağlıklı olmak isterken sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Hamile ve emziren anne adayları elma diyeti ve diğer diyetlerini yapmamaya özen göstersin.