Yeşil Elma Kaç Kalori ?
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

Yeşil Elma Kaç Kalori ?

0

Yeşil elma kaç kalori olduğunu öğrenmeden önce yeşil elma hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşalım. Sağlığımız için faydalı besinler arasında yer alan yeşil elma, tadının ekşi olması sebebiyle pek tercih edilmez.  Lif ve mineral açısından oldukça zengin olan yeşil elma sağlığımızı korumamız için önemli bir besin kaynağıdır.

Yeşil Elma Kaç Kalori?

1 adet yeşil elma(90 gram elma) 47 kcal kalori bulunmaktadır. İçerisinde bulunan şekerin doğal olması nedeniyle içinde yer alan kalori vücuda doğrudan etki etmez ve vücudu olumsuz etkilemez. Yeşil elma içerisinde lif, mineraller, protein, karbonhidrat ve potasyum olması sebebiyle oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca içerisinde yüksek derecede A, K ve C vitamini bulunmaktadır.

Not: Ortalama 100 gram kabuksuz yeşil elmada 55 kalori bulunur. Ortalama 100 gram kabuklu yeşil elmada ise 51 kalori bulunmaktadır. Kurutulmuş 100 gram yeşil elmada ise 300 gram civarında kalori bulunmaktadır. Bu nedenle kabuklu, kabuksuz ve kurutulmuş elmada farklı kalori değerleri bulunmaktadır. Ancak en sağlıklı ve faydalısı ise taze kabuklu yeşil elmadır.

Yeşil Elmanın Faydaları

 • Geçmişten beri en sağlıklı ve en zengin meyveler arasında yer alan yeşil elma, lif ve mineral açısından sağlık dostudur. Kan akışını güçlendirir, metabolizmamızın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Metabolizmamızın hızlanması için kabuğu ile tüketilmesi gerekmektedir. Sindirim sisteminin hızlı ve sağlıklı çalışmasının yanında karaciğer fonksiyonlarının gelişmesinde ve karaciğeri desteklemekte önemli bir meyve çeşididir.
 • Düşük yağ bulunması sebebiyle kan akışını korumada da etkili bir besindir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarının giderilmesi ve felç problemlerinin oluşmaması amacıyla yeşil elma tüketmenizde fayda var. İçerisinde bulundurduğu K vitamini sayesinde vücutta bulunan kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur
 • İçerisinde C vitamini ve A vitamini sayesinde göz için etkili bir besin kaynağıdır.
 • Yaşlanmayı geciktirerek cilt ve vücudunuzun daha genç kalmasında yardımcı olur. Koyu renkte oluşan renklerin vücudunuzdan atılmasında yardımcı olur
 • Günde 1 yeşil elma tüketmek yaşlanmanın etkisiyle oluşabilecek nörolojik bozuklukların ortadan kalması ya da gecikmesinde destek olur.
 • Stresli bir iş ya da sürekli stresli bir ortamda bulunuyor iseniz, stresin oluşturduğu ağrıların en aza indirebilmek için yeşil elma tüketebilirsiniz.
 • Romatizmanın verdiği ağrı ve rahatsızlığın hafifletilmesi için yeşil elma tüketebilirsiniz.
 • Kabızlık, ishal ve diğer sindirim sisteminden oluşan problemlerin giderilmesi ya da en aza indirilebilmesi için yeşil elma tüketilmelidir.

Yeşil Elma Ne İşe Yarar?

İnsanlar için faydalı besinler arasında en üst sıralarda yer alan yeşil elma haftada en az 3 kez tüketilmelidir. Sağlık açısından oldukça zengin bir meyve olması sebebiyle oluşabilecek stres ağrıları, romatizma ağrılarının ortadan kaldırılmasında doğrudan etki ederek sağlık için faydalı bir besindir.

Yeşil Elmanın sağlık için faydaları

 • Diyabet için kalkan görevi görür: Diyabetin oluşması ya da mevcut bir diyabet rahatsızlığınız var ise haftada en az 3 kez tüketildiği takdirde diyabetin kontrol altına alınması için bir kalkan görevi görür.
 • Görmeye fayda sağlar: Yeşil elmanın en önemli faydalarından bir tanesi görme duyusuna sağladığı faydalardır. Gözde bulunan kasların daha sağlıklı olmasını sağlayarak daha iyi görmenize yardımcı olur. Bu nedenle havuçtan göz için en faydalı besinden bir tanesidir.
 • Cilt kanserinde etkili besin: Bilinen en etkili faydalarından bir tanesi ise cilt kanserine karşı kalkan görevi görmesidir. Cilt kanserini korumanın yanında karaciğer sağlığı için de etkili bir meyve çeşididir.

Yeşil Elma Neye İyi Gelir?

Yeşil elmayı yemeye başladığınız andan itibaren faydalarını görmeye başlayacağınız bir besin türüdür.

 • Diş sağlığı için çok önemlidir: Yeşil elmayı çiğnemeye başladığınız ilk andan itibaren ağız içinde bulunan kötü bakterileri yok eder. Düzenli olarak haftada en az 3 kez tüketildiği takdirde diş sağlığınızı korumada etkilidir. Bunların yanı sıra ağızda oluşabilecek kokulara da etkili bir çözümdür.
 • Şeker hastalığı: Günde 1 adet tüketilen yeşil elma, şeker hastalığı riskini büyük ölçüde azaltır. Dünyada en fazla yaygın hastalık olarak kabul edilen şeker hastalığı diyabete de yol açmaktadır. Bu nedenle yeşil elma tüketerek hem şeker hastalığına yakalanma riskini hem de diyabet olma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Saçları güçlendirir: Yeşil elmayı kaynattıktan sora saçınıza sürdüğünüzde saçlarınızın ve saç diplerinizin güçlendiğini görebilirsiniz. Ortalama 1 ay süren bu kullanımdan sonra güçlü ve daha parlak saçlarınıza yeşil elma ile kavuşabilirsiniz.
 • Astım için faydalı besin: Astım rahatsızlığı olan kişilerin rahat nefes alabilmesi için günde ortalama 1 adet yeşil elma tüketmesi gerekir. Bu nedenle astımda etkili besinler arasında yeşil elma oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yeşil Elmanın Zararı Var mı?

Yeşil elma sağlık için birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle hemen hemen bütün meyvelerde olduğu gibi yeşil elma sağlık açısından hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yeşil elma tüketimi kanın pıhtılaşmasını sağladığından fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Kan incelme sorunu olanların ya da kan pıhtı sorunu olanların yeşil elma tüketmemesi önerilir. Bu nedenle bu rahatsızlıkları olan hastaların doktor kontrolü sonrasında bu meyveyi tüketmeleri kesinlikle önerilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Tarçınlı Elma Püresi Kaç Kalori ?

Yeşil Elma Zayıflatır Mı?

Diyetisyenlerin hemen hemen her diyet listesinde tercih edilen yeşil elma, zayıflamak isteyenlerin en fazla tercih ettiği meyvedir. Diyabet önleyici etkisi sayesinde fazla kilo almayı önlediği içinde tercih edilmektedir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağladığı için ara besin ya da yardımcı besin olarak tüketilmektedir. Bu nedenle doğrudan olmasa da dolaylı yoldan kilo vermek isteyenlerin tükettiği meyve çeşididir.