5 te 5 Diyeti Nasıl Yapılır ?
 1. Anasayfa
 2. Diyet Listesi

5 te 5 Diyeti Nasıl Yapılır ?

0

Beşte beş diyeti son dönemde giderek popüler olmuş bir diyet olup kısa zamanda kilo verdirmeyi amaçlamaktadır. 5 gün boyunca uygulanan diyet kurallara riayet edildiği takdirde 5 kilo kaybettirmektedir. ‘Şok diyetler’ olarak adlandırılan kısa süreli ve hızlı zayıflatıcı bir diyettir.

Bundan dolayı 5 günden daha fazla uygulanması birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Tabii ki zayıflamak isteyenler bu diyeti 5 gün uygulayıp bıraktıktan sonra önceki yeme düzenine geri dönmemeli; her zaman sağlıklı ve ölçülü beslenmeye özen göstermelidir.

Bu diyetin amacı zayıflama sürecini tetiklemek, kilo verirken duraklama dönemine girmiş olanlara tekrar kilo vermeye başlayabilmeleri için yardım etmektir.

5 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet

Bu diyet ile 5 günde 5 kilo zayıflama aşağıdaki beslenme programı aynen uygulandığı takdirde mümkün olabilir.

Beşte Beş Diyeti Nasıl Yapılır?

5’te 5 diyeti her gün ayrı bir menü ile tatbik edilmektedir. Bunları değiştirmemek ve bildirilenlere riayet etmek gerekir.

1.  Gün

Bugün patates günüdür. Patatesler haşlanmış olarak tüketilmelidir. Üstüne baharat serpiştirilebilir fakat kullanılmaması daha iyidir. Patateslere tuz eklenmemelidir.

2.  Gün

İkinci gün ise sebze günüdür. Sebzeler yağ ve tuz eklenmeden haşlanarak yenmelidir. Çiğ tüketilmesi mümkün olan sebzeler pişirilmese de olur.

3.  Gün

Üçüncü günde et tüketilecektir. Fakat etlere asla yağ eklenmemelidir. Yağsız olarak tüketilmeli; haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Kızartmadan uzak durulmalıdır. Tavuk ve balık da yenebilir.

4.  Gün

Bugün ise doyuncaya kadar bol bol meyve yenebilir. Fakat meyve dışında başka bir şey tüketilmemelidir.

5.  Gün

Son gün ise menüde yumurta vardır. Baharat eklenerek istenildiği kadar yumurta yenmesi serbesttir.

Beşte Beş Diyetinin Püf Noktaları

 • Bu diyet esnasında kahve ile çay tüketimi yasak değildir. Ancak bol su tüketmeye de özen göstermelidir.
 • Beşte beş diyeti ile zayıflayanların yorumları hem olumlu hem de olumsuz yöndedir. Her diyetin herkeste aynı etkiyi yapmayacağı unutulmamalıdır.
 • Bu diyet tek tip beslenmeye dayalıdır. Bunun için çabucak kilo verdirmekte başarılıdır. Ancak devamlı olarak veya sık sık uygulanması önerilmez.

Beşte Beş Diyeti Yaparken Dikkat Edilecekler

Yukarıdaki ipuçlarına ilâveten aşağıda yer alan kurallar da göz önünde bulundurulmalıdır:

Beşte beş diyet listesi yağ, tuz ve şeker içermemektedir.

Bitki çayı ve maden suyu tüketilebilir. Böyle yapmak diyeti kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Tekrar altını çizmek gerekirse yeterli su tüketimi konusunda hassas olunmalıdır.

5 günlük diyet bittikten sonra farklı bir diyete geçilmemelidir. Dinlenebilmesi için vücuda 2 günlük süre tanınmalıdır.

Diyete devam ederken spor yapılması istenilen sonucun daha hızlı alınmasını sağlayacaktır.

5 gün geçtikten sonra 2 gün istirahat edilip tekrar 5 günlük uygulamaya başlanabilir.

Beşte Beş Diyeti Zararlı mıdır?

Yukarıda da ifade edildiği üzere bu, ‘şok diyetler’ kategorisindedir ve bazı riskleri söz konusudur. Yan etkilerle karşılaşma ihtimali olsa bile bu, -kurallara uygun olarak yapılırsa- ciddi bir zarar verecek düzeyde olmayacaktır.

Diyetin sonucunda kas kütlesinde azalma görülebilir. Beşte beş diyetinin ardından kilo almak istemeyenler bu hususta dikkatli olmalıdır.

Beşte Beş Diyeti Kimler İçin Sakıncalıdır?

 • Bu diyet listesinde yer alan bir gıdaya karşı aşırı duyarlılığı yani alerjisi bulunanlar
 • Şeker hastalığı olanlar
 • Çocuklar
 • Bünyesi zayıf bireyler
 • Herhangi bir rahatsızlık yaşayanlar
 • Hamilelik veya emzirme dönemindeki kadınlar

Not: Özetle; 5 gün beşte beş diyeti yapılıp 2 gün mola verildikten sonra tekrar 5 gün daha uygulanabilir. Sonra yine 2 gün ara verilip son kez 5 gün daha uygulama yapılabilir. Bundan fazlası yapılmamalıdır.

Her şeyin boşa gitmemesi için, kişi diyetten sonra da beslenmesine ihtimam göstermeli; egzersizi rutin hâline getirmelidir. Yoksa beşte beş diyetinin etkisi kısa süre içerisinde kaybolacaktır.

Elbette bu kural yalnızca beşte beş diyeti için değil bütün diyet programları için geçerlidir. Diyetlerin sihirli bir değnek olmadığı unutulmamalıdır. Kişiler diyetten çıktıktan sonra; diyet boyu edindiği alışkanlıkları korumazsa maalesef hiç diyet yapmamış gibi olmaları fazla zaman almayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ketojenik Diyet Listesi İle Ayda 9 Kg Verin

Bununla birlikte beşte beş diyetinin doktora danışılmadan uygulanmaması tavsiye edilir. Bu diyetin 5 gün içinde 5 kilo verdirdiği iddia edilmektedir fakat bu miktar her kişide farklılık gösterir. Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, beslenme, mevcut hastalıklar, metabolizma hızı ve benzeri faktörler kişilerin uyguladıkları diyet neticesinde kaç kilo kaybedeceklerini doğrudan etkilemektedir.

Beşte beş diyeti zayıflamak için hızlı çözüm olarak tercih edilse de molalarla birlikte 19 günden fazla uygulanmasından kaçınılmalıdır.