Turp Yiyerek Zayıflamak
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Turp Yiyerek Zayıflamak

0

Turp Yiyerek Zayıflamak hem kolay hem de sağlıklı yöntemler arasında yer almaktadır. Farklı renklere sahip olan turp, lezzetli bir atıştırmalık olurken yemeklerin yanında tercih edilen salatalarda ve yemeklerde tercih edilir. Sağlık açısından da birden fazla faydası bulunan turp, bol vitaminlere sahip ve lezzet açısından da önemli bir besin türüdür.

Turpun kilo Verme Etkileri Nelerdir?

Yüksek miktarlarda C vitamini bulunan turp ayrıca bol miktarlarda lif içerir. Turp tüketmek uzun süre tokluk hissine neden olurken kan şekeri seviyesinin düşmesini engelleyerek açlık hissini büyük ölçüde azaltır. Ödem atmanızı sağlarken idrar söktürücü etkisi nedeniyle hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Kabızlık tedavilerinde de etkili şekilde kullanılan turp, tüketim durumlarında sinir etkilerini ortadan kaldırarak bireyleri sakinleştiren, sinir ve stres nedeniyle yeme isteğini de engeller. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakım hızını artırır.

Zayıflamak İçin Turp Nasıl Tüketilmelidir?

Turpu elma dilimleri haline getirerek üstüne bir miktar limon ve tuz serperek tüketin. Diğer seçenek ise ister yemeğini yapabilir isterseniz yemeklerin yanında salatanızda kullanarak tercih edebilirsiniz. Diğer önemli tüketim şekliyse turptan elde edilen suyun tüketilmesidir. Bu yöntemle tek seferde bir bardak suyunun çıkarılması sağlanarak daha fazla turptan daha fazla etkiyi alınır.

Zayıflamak İçin Turp Ne Zaman Tüketilmelidir?

Sadece turp tüketerek zayıflamak mümkün olmasa da diyet sırasında turpu ara öğünlerde tercih edebilirsiniz. Ayrıca diyet sırasında ara öğünlerde sebze ya da meyvelerin yerine turpu severek tüketebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Diyet yapmak istemeyenler içinse turpun etkilerinden faydalanmak isteyenler tok tutması amacıyla acıktıkları dönemlerde turpu tüketebilirler. İster suyunu, salatasını ya da yemeğini yaparak ta tüketebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Turpu Kimler Fazla Tüketmemelidir?

Tiroit denge problemi olanlar, safra kesesinde problemler olanlar, hamileler, mide problemli ya da böbrek taşı düşürme problemli olanların yanı sıra gastrit ve ishal problemi olanlar turpu aşırıya kaçmadığı sürece rahatlıkla tüketebilirler. Ancak turpun aşırı miktarlarda tüketilmesi durumunda midede meydana gelebilecek yara ve deliklere neden olabileceğinin de unutulmaması gerekiyor.

Turp Besin Değerleri

100 Gram Turpta
·        Karbonhidrat ·        1,8 gram
·        Protein ·        1 gram
·        Yağ ·        0,15 gram
·        Lif ·        2,4 gram
·        Kolesterol ·        0
·        Potasyum ·        320 mg
·        Kalsiyum ·        37 mg
·        A vitamini ·        2 mg
·        C Vitamini ·        27 mg
·        Demir ·        0,8 mg

 

Kalori değerleri:

Turp kalorisi bakımından çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre;

 • Kırmızıturp 16 kalori
 • Siyah turp 34 kaloridir
thumbnail
Önerilen Yazı
Koşu Bandı ile Zayıflama

Turpun Faydaları Nelerdir?

Katı sebze türleri arasında yer alan turp, yenme sırasında çiğnenme sayısı yüksek olan bir besindir. Çiğneme durumunda turp yiyerek çenenizi tatmin edebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde de turp tüketebilirsiniz. İster sade olarak isterseniz tuz ya da limon sıkarak lezzetini tadabilirsiniz. Turpun faydaları ise şöyledir;

 • Turp glisemik indeksi oldukça düşük bir besin olduğu için açlık hissini ortadan kaldırarak uzun süre boyunca tokluk hissi verir. Lif oranında da yüksek olan turp, midede bulunan bağırsakları çözünerek uzun süre boyunca tokluk hissini beyne gönderir.
 • Antioksidan içerikleri sayesinde karaciğer dostu olan turp, safra kesesinin de koruyucusu olan en önemli sebze çeşididir. Kansere karşı verilen mücadelede de önemli bir yere sahiptir turp sebzesi.
 • Kolesterol ilaçlarında mevcut olan fitosterol maddesi, turp içinde de bulunmaktadır. Bu sayede kolesterol seviyesinin dengelenmesini de sağlar.
 • Potasyum bakımından zengin bir besin olan turp tansiyonu dengeleyerek kalp sağlığını da en iyi şekilde tutar.
 • 100 gram turpta günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %30’unu karşılar. Bağışıklık sistemini korurken, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarında oldukça kıs bir süre içinde atlatılmasını sağlar.
 • Ülkemizde en fazla görülen hastalıklar arasında bulunan guatr hastalığı iyot eksikliği nedeniyle meydana gelmektedir. Turp da iyot açısından zengin bir besin olduğu için turpu tüketerek guatr hastalığına karşı koruyucu kalkan görevi görerek yakalanma riskini en aza indirebilirsiniz.
 • Folik açısından da oldukça zengin bir sebze olan turp, hücre onarımlarının destekçisi olarak yaşlanmanın önüne geçer.
 • Açlık hissini ortadan kaldırdığı için özellikle diyetlerde salata, yemek ve ara öğünlerde limon ve tuz kullanılarak tercih edilen en önemli sebze çeşidi olarak bilinir.