1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Rezene Çayı ile Zayıflama

Rezene Çayı ile Zayıflama
+ - 0

Rezene çayı ile zayıflama birçok kişinin faydalandığı bir yöntem. Sağlıklı kalmak ve kilo vermek isteyenler rezene çayı faydaları arasında en çok zayıflama etkisinden faydalanmak istiyorlar. Rezene çayı ile zayıflama mümkün mü? ya da Rezene çayı nasıl demlenir? sorularını merak ediyorsanız hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Rezene çayı faydaları nelerdir? konusuna geçmeden önce, rezene nedir? biraz bilgi verelim. Rezene maydanozgiller familyasından otsu ve aromatik bir bitkidir. Kurutulan rezene yaprakları, çiçekleri ve tohumları besin değerini uzun süre muhafaza edebilir. Fakat bunun için kurutulmuş rezenenin nemden, yüksek ısıdan ve güneş ışığından uzak bir ortamda tutulması büyük önem taşıyor. Aroması anason ve meyan köküne benzer. Tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene baharatı balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda güzel koku ve tat verme amaçlı kullanılır. Gelelim rezene çayı faydalarına;

  • Rezene çayı şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir. Bağırsak sağlığına da etkili olan bu çay, sindirimi de hızlandırmaktadır.
  • Balgam söktürücü etkisi vardır. Ayrıca boğaz ağrılarını hafifletmede etkilidir.
  • Antioksidan bakımından zengin olan rezene çayı, aynı zamanda yüksek C vitamini içerir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklar karşı savunma sağlar. Özellikle soğuk kış günlerinde grip ve nezle gibi rahatsızlıklar karşı vücudu güçlü tutar.
  • Açlık hissini gidererek tok tutar.

  • Yağ yakımında etkilidir. Bu özelliği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur
  • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Sütü azalan annelerde, düzenli tüketilmesi durumunda anne sütünü arttırmaktadır. Ayrıca Bebeklerin gaz problemini hafifletir.
  • Cilt sağlığına iyi gelir.

Rezene Çayı Zayıflatır Mı?

Rezene çayı zayıflatırmı? sorusuna evet cevabını versek yanlış olmaz. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, lif, potasyum ile A ve C vitamini bulunan rezene çayı detoks etkisi yaratır. Aynı zamanda açlık hissini yok eder. Bu nedenle kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca açlık hissini yok ederek tok tutmasından dolayı diyete yardımcıdır. Düzenli kullanıldığında metabolizma hızlandırma ve yağları eritme özelliği vardır.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene çayı hazırlamak çok basit. Tavsiye edilen hazırlanma biçimine göre; bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı rezenenin ekleyin ve ardından 5 dakika demlenmeye bırakın. İşte bu kadar. Günlük 3 fincana kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap