Bitki Bazlı Diyet Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Bitki Bazlı Diyet Nedir?

0

Bitki bazlı diyet nedir? Ilk defa duyanlar açısından en çok araştırılan konular içerisinde yer alıyor. Son dönemde sağlığa önem kat ve kat daha fazla artmıştır. Bu yüzden bitki bazlı diyet daha fazla önemli hale gelmiştir. Birçok farklı çeşide sahip diyet listeleri olabiliyor. Doğal olarak insanlarda hangi diyet programlarını istiyor olursa olsun başvuruyor. Bunlardan biri ise sağlığa merhaba diyebilecek şekilde hazırlanmış bitki içeriğine sahip diyettir. Bu diyetin en önemli özelliği ise uygularken herhangi bir sağlık sorunları yaratmaz. Tam aksine diyetlerinizi daha sağlıklı bir şekilde yapabilme fırsatına sahip olmaya başlarsınız.

Bitki bazlı diyetlerde hayvansal gıdalar uzak tutulmuştur. Daha çok bu diyetin vegan olduğunu söylememiz de herhangi bir yanlışlık durumu söz konusu olmayacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere vegan tarzı beslenenlerin kilo vermek için kurtarıcı bir diyet menüsü olacaktır.

Bitki Bazlı Diyette Neler Yenir?

Bitki bazlı diyette neler yenir? Hangi besinlerden uzak durulması gerekir bilmelisiniz. Çünkü listenize ekleyeceğiniz ürünün hayvansal gıdalardan sınırlandırılmış olması gerekir. Bitki bazlı diyette, bitkilerin listede olacağı ve kilo dengenizi bu şekilde korumaya kalkacaksınız demektir. Fındık, sebze, tahıl, et ve süt ürünlerini de bu süreçte minimum seviyede tutmaya çalışmanız gerekecek.

Bitki bazlı beslenmeye başvuracak olan kişiler ise şu besinleri mutlaka uygulamaya koyulması gerekecek;

 • Meyve
 • Sebzeler
 • Kepekli tahıllar
 • Yumrular
 • Kuruyemiş
 • Çekirdek
 • Fasülye
 • Baharat
 • Otlar

Bunları listeniz içerisinde tutabilir ve aynı zamanda da sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayabilirsiniz. Bitkisel şekilde beslenmek her daim sizin için sağlıklı hem de daha kolay şekilde kilo vermeyi sağlaması açısından da önemli olmaya başlayacak.

Bitki Bazlı Diyette Neler Yenilmez?

Bitki bazlı diyette neler yenileceği kadar neler yenilmeyeceği de önemlidir. Hatta bitki bazlı diyette neler yenilmez? Son derece önemli konuların başında yer alır. Hayvansal dondurulmuş gıdalar, et ürünleri, yüksek miktarda şeker içeren besinlerin tüketiminin yapılması ise yasak olacaktır. Bu nedenden dolayıdır ki sizlerde bu tür besinlerden uzak durmanız gerekir. Aksi taktirde diyet bazlı menüden uzaklaşmış olur ve diyetinizi uygulayamazsınız.

Paketlenmiş ve hazır gıdalarında kesinlikle diyet programı içerisinde yer almaması gerekiyor: Tüm bunlara dikkat ederek tüketiminizi yaptığınız zaman ise hiçbir şekilde sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Tam aksine artık istediğiniz en sağlıklı yaşamın bir parçası olmaya devam edersiniz. Bitkisel içeriklerin yer almasından dolayı da bir taraftan kilo verip diğer taraftan ise sağlığınızı riske sürüklememiş olursunuz.

Bitki Bazlı Diyet Faydaları

Bitki bazlı diyet faydaları olduğundan dolayı son dönemde herkes artık bu yola yönelmeye başlıyor. Hatta birçok diyet programı içerisinde ise daha çok bitkisel beslenmeye dayalı olan diyetlerin daha çok uygulamaya başlanmış olduğunu söylememiz de yarar var. Neden bu diyetlere daha çok başvuruluyor diye düşünenler için ise sağlıklı olduğu için diyebiliriz. Herkes sağlıklı bir yaşam sürmek ister ve diyet programlarını uygularken de tüm bunlara dikkat etmeye çalışır. Bitki bazlı şekilde diyetinizi uyguladığınız zaman ise faydalarını şu şekilde görmeye başlarsınız;

thumbnail
Önerilen Yazı
Glucomannan Nedir Zayıflatır Mı?

Kan Basıncının Düşmesine Neden Olur

Yapılan araştırmalar neticesinde bitkisel içeriğin yer almış olduğu diyet programlarının kan basıncını düşürmüş olduğu görülmüştür. Hatta et ile beslenen kişiler ile ilgili olarak bir kıyaslama yapıldığı zaman da bu tür beslenme şekline başvurmuş olan kişilerin kan basıncının daha düşük seviyede tutulmuş olduğu görülüyor.

Bitki Temelli Besinler Kalp Sağlığını Koruyor

Kalp sağlığı her şeyden önemlidir. Bu yüzden dolayıdır ki diyet uygulanması sırasında da mutlaka kalp sağlığının koruma altına alınması gerekir. Bitki bazlı şekilde diyet programları ile artık kalbinizi riske atmanıza gerek kalmadan kontrol altına alınmasını sağlamış olursunuz. Tam aksine artık yaşamınızın daha düzgün bir şekilde devam etmesine yardımcı olursunuz.

Diyabeti Önlemeye Yardımcıdır

Diyabet vakası son derece artmış durumdadır. Diyabet sorunlarına çare olması içinde bitki bazlı diyet listelerinden destek alınması gerekir. İçeriğinde çok miktarda yer alan bitkiler sayesinde ise artık diyabet riskinin daha fazla ortadan kaldırılmasına en iyi şekilde yardımcı olur. Aynı zamanda obeziteye yakalanma riskinin kaldırılmasına da katkı sağlar. Obezite gibi ciddi sorunlardan uzak bir yaşam sürmeye başlarsınız.

Kanser Riskini Azaltır

Kanser vakalarını azaltır ve kansere yakalanmanızı önlemeye yardımcı olan etkili bir diyet olduğunu söyleyebiliriz.