Pilav Kaç Kalori?
  1. Anasayfa
  2. Kaç Kalori

Pilav Kaç Kalori?

0

Pilav kaç kalori? diye sorulduğunda aklımıza ilk gelen tabiki pirinç pilavı oluyor. Ülkemizde en sevilen pilavların başında gelen pirinç pilavı kalorisi yüksek bir besin. Peki bu hemen hemen soframızdaki her yemeğin arkadaşı pirinç pilavı kaç kalori? Öğrenmek için buyrun yazımıza.

Pilav Kaç Kalori?

Pirinç Pilavı, karbonhidrat ve yağ içeriği bakımından yüksektir. Bu nedenle pilav kaç kalori sorusunun cevabı diyet yapanlar için pek iç açıcı değil. Malzemesine göre pilav kalori rakamları farklılık gösteriyor.

Pirinç Pilavı Kaç Kalori ?

Beyaz pirinç düşük lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle kan şekerinde ani oynamalara ve daha çabuk acıkılmasına sebep olur. Çok sık tüketilmemelidir. Pirinç pilavı kaç kalori? ve pirinç pilavı besin değeri  için bakacak olursak;

  • 100 gram sıvı yağlı pirinç pilavı 160 kaloridir. Ek olarak %62 karbonhidrat, %5 protein, %33 yağ içerir.
  • 100 gram tereyağlı pirinç pilavı 167 kaloridir. Ayrıca 27.34 gram karbonhidrat, 2.44 gram protein, 5.09 gram yağ, 0.49 gram lif içermektedir.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori ?

Bulgur en faydalı tahıllardan birisidir. Buğdayın birtakım işlemlerden geçmesiyle elde edilir. İnce, pilavlık, köftelik çeşitleri bulunur. Bulgur pilavı kaç kalori? ve bulgur pilavı besin değeri  için bakacak olursak;

  • 100 gram bulgur pilavı 113 kaloridir. Bununla birlikte 18.19 gram karbonhidrat, 2.78 gram protein, 3.39 gram yağ, 2.98 gram lif içermektedir.
  • Bulgur pilavının 1 porsiyonu yani 130 gramı 149 kaloridir.
  • 100 gram mercimekli bulgur pilavı 174 kaloridir. Ayrıca 25.48 gram karbonhidrat, 5.65 gram protein, 5.35 gram yağ, 4.33 gram lif içermektedir. B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir ve lif açısından zengindir.

Pilav Kilo Aldırır mı?

Pilav kilo aldırır mı? sorusu pilavın hangi besinlerle, ne kadar tüketildiği ve nasıl pişirildiği ile doğru orantılı. Kullanılan yağ miktarı ve cinsi, ilave besinler, soslar gibi takviyeler pilavın kalorisinin yükselmesine neden olurlar. Bu nedenle sık sık ve fazla tüketmek pilavın kilo aldırmasına neden olur. Özellikle nohut ya da kuru fasulye gibi bakliyatlar ile birlikte tüketildiğinde kalori değeri daha da artmaktadır.

Sonuç olarak, yapılan araştırmalara göre pilav yemenin kesin kilo aldırdığına dair bir sonuç yok. Ancak fazla kalori almak kilo alımına neden olduğundan pilav tüketiminin sınırlandırılması gerekir.