Sirke Yağ Yakar Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Sirke Yağ Yakar Mı?

0

Sirke yağ yakar mı? Sorusuna geçmeden önce birden farklı meyveden yapılan sirkenin olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle özellikle halk arasında en fazla tercih edilen ve en fazla kullanılan elma ve üzüm sirkesinin yağ yakar mı sorusunu cevaplamak daha doğru olacaktır. Sirkenin ana maddesinde yer alan ve sağlık için oldukça faydalı içerikler bulunması nedeniyle sirke insan sağlığı için sağladığı faydaların yanı sıra sirke zayıflama da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Sirke, eski dönemlerden günümüze kadar farklı yemek ve salata çeşitlerinde aroma katması amacıyla kullanılırken sağlık açısından da birden farklı alanda tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Her meyvenin fermentesiyle elde edilen sirke bulunmaktadır. Ancak en fazla sirke ise halk arasında bilinen ve sıklıkla kullanılan; üzüm, elma, kırmızı şarap, bal, şarap, hurma nar ve çilek gibi türlerden elde edilmektedir.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

İlk olarak elma sirkesi günlük hayatta aktif olarak en fazla kullanılan sirkeler arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda yemeklere farklı bir aroma katması amacıyla kullanılırken bazı durumlarda zayıflamak ve hastalık tedavilerinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Sirkenin ham maddesi olarak bilin meyvenin özellikleri sirkeye dönüşüm sürecinde katlanarak artmaktadır. Sirkeyi meydana getiren asit insan sağlığına oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra oldukça doğal bir antiseptik olarak bilinen sirke, mayalanma süresi boyunca bazı ekstra özelliklerini de bünyesine katmaktadır. Sirke tüketimi geçmiş binlerce yıl boyunca aktif olarak kullanılır. Ayrıca şaraplardan daha eski bir tarihi bulunmaktadır. İnsanlarda meydana gelen hastalıkların ortadan kaldırılması amacıyla da büyük faydaları bulunmaktadır. Özellikle elma sirkesi insan sağlığı için çok önemli ve sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak yanlış olmaz;

 • İçinde bulunan antioksidan ve yararlı asitler nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler özellikle mevsimsel hatalıklar gibi birden fazla hastalığın risklerini en aza indirir.
 • Oksijenin en olumsuz etkilerinden biri olarak bilinen oksitlenme sürecini ise en etkili şekilde engelleyen antioksidan bulunur. Buna göre hücrelerde meydana gelen hasarları da ciddi oranda engeller.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinin yanı sıra asitli olması nedeniyle virüs ve bakteri vb. konuların da ortadan kaldırılmasına fayda sağlar. Bakterilerin ortaya çıkardığı hastalık risklerini de minimum seviyeye indirir.
 • Kan basınç seviyesi üstende etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca tansiyon hastası olan bireylerin sirke tüketmesi kesinlikle önerilmez. Düşük tansiyon bulunan bireylerin ise tansiyonun dengelenmesinde sirke kullanılır.
 • Enerji üretim sürecini doğrudan etkilemektedir. Hücreler kapasitelerinin üstüne çıkmasını sağlayarak daha enerjik bir yapıda olmanızı sağlar. Ayrıca bireylerin halsizlik durumlarında tüketmesi ise daha enerjik hissetmelerini sağlayacaktır.
 • Asit bulunması nedeniyle çözünmüş kan yağlarını kontrol altında tutar. Böylelikle kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü de dengede tutarak metabolizmayı etkisi altına alarak korur.
 • Dengeli ve az miktarlarda tüketildiği durumlarda ise sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. İlk olarak reflü gibi gastrit gibi ülserin belirtilerini en aza indirerek bireylerin daha rahat hissetmesini sağlar.
 • Dışsal travmalar nedeniyle ortaya çıkan yanık ve yaralanma tedavilerinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede yara ve yanıklar daha hızlı bir şekilde iyileşme görülür.
 • Vücutta bulunan ödemleri hızlı bir şekilde çözerken aynı zamanda ciddi miktarlarda yağ yakılmasına ve kilo vermenize yardımcı olur. Buna göre hızlı bir şekilde kilo ve yağ yakmanızı sağladığı için diyetisyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Sirke mikrop kırıcı özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Meyve, sebze ve vücutla temas eden bir nesnenin sirke ile silinmesi mikropları ortadan kaldıracaktır.
 • Asitli yapıda olması nedeniyle kas dokuları ve eklem bölgelerinde meydana gelen ağrı ve iltihaplanmaları da ortadan kaldırmaktadır.
 • Damarlarda bulunan yağ tutumlarını da engellemede en etkili çözüm sirkelerdir. Buna göre damarlar geçmişe göre daha esnek bir yapıya sahip olur ve kan basıncını deneğeler. Kalp – damar gibi önemli organları koruyarak bu bölgelerde meydana gelebilecek sorunları en aza indirir.

Sirkenin Zayıflatıcı Etkileri Nelerdir?

Zayıflamak için en fazla tercih edilen sirke elma sirkesidir. Elma metabolizma üstünde olan etkileri elma sirkesinde de bulunmaktadır. Mayalanmış olan elmada zayıflatıcı etki daha fazla etki göstermektedir. Elma sirkesi sıvı formda olması nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde sindirilmektedir. Ayrıca içinde aktif maddelerin kana karışma hızı elmaya göre daha hızlı olduğu için metabolizma anlık olarak daha hızlı bir hale gelmektedir. Özellikle hızlı kilo vermek isteyen bireylerin düzenli olarak elma sirkesi tüketmesi yağ yakımınız hızlandırarak hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 • Vücutta atılacak su kalmadığı durumlarda metabolizma yağ dokularını hızlı bir şekilde yakmaya başlar. Bu aşamadan sonra ise en büyük kütleyi meydana getiren yağ dokuları su kadar hızlı olmasa da oldukça hızlı bir şekilde yakılmaktadır. Kilo verme işlemi tamamlandıktan sonra ise azaltılan miktarlarda elma sirkesi kullanıldığında vücutta yağ biriktirme kapasitesi de ciddi miktarlarda düşecektir.
 • Elma sirkesinin sıvı şekilde olması tüketimini de oldukça kolay bir hale getirmektedir. Farklı salata ve yemeklerde aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bal ile karıştırılarak tüketilmesi durumunda ise metabolizmayı daha da hızlandıracaktır. Bağırsaklardaki florasını düzenlemesi nedeniyle kilo vermenizin yanı sıra sağlığınızı da ciddi şekilde korumaktadır. Başta sindirim sistemi olmak üzere cilt problemleri ve farklı hastalıkların azaltılması ve yok edilmesi içinde elma sirkesi başta olmak üzere sirkeler tüketilmektedir.

Sirke Kilo Verdirir Mi?

Sirke tüketerek zayıflama aç karlına tüketilen sirke kan şekerinin düşmesini engelleyerek bireylerde tokluk hissini uyandırmaktadır. Buna göre sağlıksız ve dengesiz bir şekilde beslenmenin önüne geçilmektedir. Sirkenin asidik yapıda olması sebebiyle vücutta yağ toplanmasını engeller. Ayrıca sirke yağ yakar mı? Sorusunun cevabı olarak yağ yakımı hızlandırarak vücutta bulunan toksin gibi yabancı maddeleri uzaklaştırır.

Ancak sadece sirke tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Sirke tüketimini alışkanlık haline getirmek sağlıklı beslenme ve düzensiz egzersiz programını uygulamanız sonucunda kilo vermenize yardımcı olacaktır.”

Elma sirkesi içinde yararlı enzim ve bitki asitleri bulunur. Buna göre vücutta toksinlerden kurtulurken ödem miktarını da en aza indirmiş olacaksınız. Sirke bunun yanı sıra kandaki yağları ve zararlı maddelerin böbrek ve karaciğerlerden uzaklaştırmaktadır.

Hangi Sirke Türü Zayıflamak Amacıyla Kullanılır?

Sirkenin birden farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında üzüm, elma, hurma, ada çayı, ayva gibi birbirinden farklı çeşidi bulunur. Ayrıca her bir sirkenin kendilerine özgü yararları ve farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar birden fazla besin kendini yenilemiş ve insanların sağlığı için kullanılmaya başlanmıştır. Bu besinlerden en önemlisi de sirkedir. Birbirinden farklı ve fazla faydası bulunan sirke, hazmı oldukça kolaylaştırır, iştahı keser, vücutta meydana gelen kaşıntıyı keserken aynı zaman da yorgunluğu ortadan kaldırırken ateşi düşürmektedir. Halk arasında en fazla bilinen ve an fazla tercih edilen sirke çeşidi ise elma ve üzüm sirkeleridir. Son dönemlerde temizlik amacıyla da kullanılan beyaz sirkeler oldukça popüler olmaya başlamıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kakule Yağı Zayıflatır mı?

Tüm sirke çeşitleri içinde asetik asit bulunmaktadır. Yağları yakmaya yarayan kaynaklardan bir tanesi asetik asit olduğundan dolayı tüm sirke çeşitleri zayıflama dönemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı fiyat farklılıkları olması nedeniyle tercih yaparken ihtiyaçlarınıza yönelik olanları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Buna göre market raflarında genellikle üzüm ve elma sirkeleri bulunmaktadır.

Sirke Suyu Yağ Yakar Mı?

Sirke içinde buluna asetik yapı sayesinde yağ yakımınız oldukça hızlandırmaktadır. Özellikle göbek bölgesinde bulunan yağların eritilmesi için sirke suyu sıklıkla tercih edilir. Buna göre özellikle göbek çevresinde bulunan yağlardan rahatsız olan bireyler sirke suyu sayesinde yağlardan kolay bir şekilde kurtulabilirler

Sirke ayrıca kan şekerini düzenlerken kilo vermenizi kolaylaştırır ve metabolizmanızı da hızlandırmaya fayda sağlamaktadır. Örnek vererek anlatmak gerekirse sabah kalktığınızda aç karnınıza 1 bardak su için en fazla 2 kaşık katılan sirke sayesinde zayıflamanıza katkı sağlayabilirsiniz. Buna göre zayıflama dönemlerinde sizin en önemli yardımcınız sirkeli su olacaktır. Ayrıca sizi zayıflatan en önemli ana unsurlar arasında ise sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme düzeniniz olacaktır.