Kakule Yağı Zayıflatır mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Kakule Yağı Zayıflatır mı?

0

Kakule yağı zayıflatır mı sorusunun cevabı özellikle kilo vermek isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. Kakule yağı, kakulenin çekirdeklerinin ezilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Birçok şifası ve faydası olan bu yağ birçok kişinin derdine derman olması için kullanılmaktadır.

Ancak eğer kilo vermek için kakule yağı kullanmak istiyorsanız öncelikli olarak bilinmesi gereken şey şu dur: Kakule yağı doğrudan kilo vermenize yardımcı olup zayıflatmaz. Ancak dolaylı olarak zayıflamada yardımcı olacaktır. Kakule yağının iştah açıcı bir özelliği vardır bu yüzden genellikle kilo almak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Ancak kakule yağı vücutta su tutulmasını engellediği için vücutta ödemlerden kaynaklı şişliklerin atılmasını kolaylaştırır. İdrar söktürücü özelliğine de sahip olan kakule yağı eğer çok fazla çay ve kahve tüketiyorsanız ya da vücutta suyun tutulmasını sağlayan besinler tüketiyorsanız bu özelliği ile de vücuttaki bulunan ödemlerden kaynaklı kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kakule yağı bilindiği kadarıyla yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır. Bu yüzden kakule yağı kullanımı kolesterol değerlerinin düzenlemesine de yardımcı olarak dolaylı olarak kilo vermenize de destek olacaktır. Eğer diyet yapıyorsanız ve egzersizler ile de bunu destekliyorsanız, kakule yağından da faydalanabilirsiniz.

Kakule Faydaları

Kakule faydaları saymakla bitmez. Kakulenin faydalarından ötürü dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. Özellikle uzun yıllardır yetiştiği ülkelerde şifa amaçlı sağlık alanında kullanılan kakule, mucize bitki olarak da kendinden bahsettirmektedir. Kakule birçok faydaya sahip olsa da kakulenin faydaları şunlardır:

 • Kakule baş ağrısına ve yorgunluğa iyi gelir.
 • Kakule eğer çiğnenirse veya su da bekletilip gargara yapılırsa ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur.
 • Kakule sindirim sorunlarının hafiflemesinde yardımcı olur. Özellikle mide asitlerini düzenleyici etkisi ile sindirimi kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarının azalmasında yardımcı olur.
 • Gaz söktürücüdür.
 • İştah açar.
 • Cinsel gücü arttırmada yardımcı olduğu için afrodizyak etkiye sahiptir. Bu sayede hem cinsel isteği arttırır hemde cinsel bozuklukların giderilmesinde fayda sağlar.
 • Sinir sistemine faydalıdır.
 • Kalp ritmini düzenleyerek kalp çarpıntılarını azaltır.
 • Sakinleştirici etkisi ile eğer yatmadan önce bir fincan kakule çayı tüketirseniz rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Stres azaltıcı özelliği için gün içinde tüketmeniz durumunda ise depresyon, kaygı, stres gibi psikolojik sorunlar ile başa çıkmanızda yardımcı rol üstlenecektir.
 • Kahveye veya çaya koyulup lezzetli bir içecek hazırlanabilir ve bu sayede koyulduğu içecek ile hazmı kolaylaştırıcı etki yaratacaktır.
 • Kakule A ve C vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum gibi birçok minerale sahiptir. Kakuleyi özellikle çay şeklinde tüketerek vitamin takviyesi olarak kullanabilirsiniz.

Kakuleyi Kimler Kullanamaz?

Faydaları saymakla bitmeyen kakule maalesef herkesin kullanımı için önerilmemektedir. Peki ama kakuleyi kimler kullanamaz ve kimler için önerilmiyor? Kakule kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Ancak şimdi belirteceğimiz rahatsızlıklarından birine veya birkaçına sahipseniz, kakule kullanmanız sağlığınız için iyi olmayacaktır.

 • Eğer safra taşına sahipseniz kakule kullanmayın.
 • Gastrit hastalığına ve ülser hastalığına sahipseniz kakule kullanmayın.
 • Onikiparmak bağırsağı ülserine sahipseniz kakule kullanmayın
 • Hamilelik sürecinde ve sonrasındaki emzirme sürecinde doktorunuza danışmadan elbette bir şey kullanmamanız gerektiği gibi kakule de kullanmayın.
thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Zayıflama Kürleri

Kakule Çayı Fiyatı

Kakule çayı birçok faydası olduğu ve şifalı bir bitki olduğu için kakule çayı fiyatı oldukça merak edilmektedir. Kakule birçok şifalı bitkiye kıyasla pahalı bir bitkidir. Eğer kakuleyi çay olarak tüketmek istiyorsanız dilerseniz toz kakule halinde dilerseniz bitki halinde satın alarak doğru bir demleme yöntemi ile tüketebilirsiniz. Eğer kakuleyi kilogram şeklinde almak isterseniz oldukça pahalı olacağını bilmeniz gerek. Ancak aktarlardan veya marketlerde ufak gram paketler şeklinde satılan kakule çayına uygun bir fiyat ile ulaşabilirsiniz.