Diyet Yapmadan Kilo Verme
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Diyet Yapmadan Kilo Verme

0

Diyet yapmadan kilo verme denilince akla ilk yağ yakıcı ilaçlar, eczanede satılan iştah kesici ilaçlar gibi kolay yoldan kilo vermek amacıyla uygulanan yöntemler gelir. Peki diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna ‘evet mümkün’ diyebiliriz. Diyet yapmadan bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek kilo verebileceğinizi söylesek ilk anda inanmayabilirsiniz. Ancak yazımızı okuduğunuzda bu fikriniz değişebilir.

Diyet Yapmadan Kilo Verme

Diyet yapmadan kilo verme düşünceniz var ise ilk yapmanız gereken doğru bir beslenme programı edinmek. Sonrasında bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek yeni alışkanlıklar edinmek.

Doğru Besinler Tüketmek

Öncelikle yenilmemesi gereken yiyecekleri unutun. Bunları düşünerek zaman harcamak yerine sadece yenilmesi gereken besinlere odaklanın. Doğru ve sağlıklı besinler protein, lifli gıdalar ve sebzeler olarak belirlenmelidir. Her öğünde mutlaka dengeli bir şekilde bu besinlere yer verilmelidir. Et, balık, yumurta ve süt ürünleri günlük beslenmenizin dörtte birini oluşturmalıdır. sebzeler ise dörtte üçünü. Ekmek seçimi mutlaka tam tahıllı olmalıdır.

Yavaş Yemek Yemek

Yemeklerinizi keyfini çıkararak yavaş yavaş tüketmelisiniz. Hızlı yemek yemek doyduğunuzu anlamadan daha fazla besin tüketmenizde dolayısı ile fazla kalori alımına sebep olur.

Tabağınızı Küçültün

Tabak boyutunuzu küçültmek alacağınız kalori miktarını ciddi miktarda azaltacaktır. Küçük tabakta yiyecekler daha fazla görüneceği için beyninizi kandırmış olacaksınız.

Su Tüketimini Arttırmak

Suyun önemini hepimiz biliyoruz. Sağlıklı kalmak ve kilo vermek istiyorsanız günlük su tüketimini 2 litrenin üzerine çıkarmanız gerekiyor. Vücudun faydalı aktiviteleri yapabilmesi, hem sağlığınız için hem de zayıflamak için gün içerisinde vücudunuzun ihtiyacı kadar suyu içmeniz gerekir. Yapılan bazı araştırmalar yüksek miktarda su içen kişilerin içmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiklerini ortaya çıkarıyor.

Detoks Suları, Bitki Çayları ve Baharatlardan Faydalanın

Kilo vermek istiyorsanız vücudunuzdaki ödemden kurtulmanız şart. Bunun için birkaç günlük detoks kürleri uygulayabilir, yağ yakıcı bitki çayları ile kilo verme sürecinize ciddi destek verebilirsiniz. Özellikle zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatların metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliklerininden mutlaka faydalanmalısınız.

Gece Uykusu

Yetersiz uykunun kilo alımına sebep olduğu uzmanlar tarafından sürekli belirtiliyor. Kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için her gün aynı saatte uyumalı ve uyku süresini 6-8 saat aralığında tutmaya özen göstermelisiniz.

Egzersiz

Kilo vermek için sürekli spor salonuna gitmenize, deliler gibi antrenman yapmanıza gerek yok. Günlük yarım saatlik tempolu yürüyüş ve ardından 20 dakikalık bölgesel hareket hem sağlıklı kalmanıza hemde kilo vermenize yardımcı olacaktır.