600 Kalorilik Diyet Programı
  1. Anasayfa
  2. Diyet

600 Kalorilik Diyet Programı

0

600 kalorilik diyet programı ile kilo vermeyi düşünüyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Birçok insanın denediği ve kilo vermeyi başardığı 600 kalorilik diyet sağlıklı mı? gelin birlikte inceleyelim.

600 Kalorilik Diyet Programı Nedir?

600 kalorilik diyet gün içerisinde alınan kalori miktarı 600’ü geçmeyecek şekilde ayarlanmış diyet programıdır. Bu tarz düşük kalorili diyetlerin amacı, kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermektir. Ancak uzman kontrolünde yapılmaması durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.

600 Kalorilik Diyet Sağlıklı mı?

Bazal metabolizma hızı kişiden kişiye değişir. Ortalama olarak 1000 ile 2500 kalori arasında değişmektedir. Bazal metabolizma hızını belirleyen en önemli etmen, kişinin yağsız vücut kütlesidir.

Bazal metabolizma hızımıza göre tüm gün otursak bile kadınlar 1700-1800 erkekler ise 2300-2500 arası kalori yakar. 600 kalorilik diyet programı uygulandığında 1 erkek ortalama 1.700 kalori, kadın ise 1000 kalori eksiye düşer. Bunun sonucu olarak 1 haftada erkekler 1 kilo 600 gram, bayanlar ise 1 kilo verir. Verilen kilo yaşa, boya göre değişiklik gösterse de sonuç aşağı yukarı budur. Ancak aşırı kilolardan kurtulmak için, ağır egzersizler yapmanıza ve uygulanması zor diyetleri uygulamanıza gerek kalmadan, doğal yöntemler ile tükettiğiniz besinlere dikkate ederek zayıflamanız mümkündür. Zayıflamak için mutlaka diyet yapmak gerekmiyor, tüketilen besinlere dikkat edildiğinde kolay bir şekilde zayıflama gerçekleşebiliyor.

600 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir öğünde yiyeceğiniz besinleri, olabildiği kadar yavaş çiğneyerek yiyin. Besinleri çok hızlı geçirmeden yavaş yavaş sindire sindire yemek çok daha tok tutucu olacaktır.

Bir öğünde bir çeşit sebze tüketiyorsanız, eğer durumuzda müsaitse; 3 çeşit sebze tüketin. Böylece kilo yapmayan bu besin sayesinde daha çok yediğinizi hissederek, üzerinizdeki açlığı atacaksınız. Bol lif ve su içeren bu besinlerde, az miktarda kalori bulunmakta, böylece yağlanmanıza engel olarak tokluk hissini oluşturmaktadır. Meyveleri de bu gruba dahil edebiliriz, bu nedenle bolca sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

Mutlaka çorba için. Çorbalar içerisinde az kalori barındırmakta ve daha az kalori ile tokluk hissi yaratmaktadır. Bu şekilde kilo vererek, doymuşluk hissine de sahip olacaksınız.

600-kalorilik-diyet-zayiflatir-mi

600 Kalorilik Diyet Programının Zararları

Öncelikle 600 kalorilik diyet programı gibi düşük kalorili diyetler sağlıksız ve sürdürülebilir değillerdir. Bu tarz diyetler ile kilo veren kişiler ileri dönemlerde normal beslenmelerine geçiş yaptıklarında aynı kiloya çok daha hızlı bir şekilde geri dönerler. Çünkü düşük kalorili diyetler bazal metabolizma hızını düşürmektedirler. Bazal metabolizma vücudunuzun gün boyunca dinlenirken yani hiç bir hareket yapmasanız bile harcağı kaloridir. Yani düşük kalori ile beslenerek vücudunuzun az kalori ile idare etmesini sağlarsınız. Doğal olarak ömür boyu bu kalori ile hayatınızı sürdüremeyeceğinize göre bu şekilde bir diyet uyguladığınız zaman sizi normal hayatınıza geçtiğiniz zamanda kötü yönde etkileyecektir. Bununla beraber başta kilo verdirse bile sonrasında çok fazla kas kaybı yaşanır. Saç dökülmesi, tırnak kırılması, halsizlik gibi problemler baş gösterir.

600 Kalorilik Diyet Listesi

600 kalorilik diyet için örnek listemizi uzmanına danışmadan uygulamanızı önermiyoruz. Günde 2.5 litre su ve egzersiz ile desteklemeniz etkisini artıracaktır.

1. Gün

Kahvaltı: 1 tane meyve + 1 ince dilim kızarmış tam buğday unlu ekmek + 1 fincan şekersiz çay yada kahve

Öğle Yemeği: Avuç içi kadar haşlanmış et + yağsız salata

Akşam Yemeği: Ton balıklı salata

2. Gün

Kahvaltı: 1 bardak greyfurt suyu + 1 ince dilim kızarmış tam buğday unlu ekmek

Öğle Yemeği: Haşlanmış brokoli salatası

Akşam: Meyve salatası

3. Gün

Kahvaltı: 1 tane meyve + 1 ince dilim kızarmış tam buğday unlu ekmek + 1 fincan şekersiz çay yada kahve

Öğle Yemeği: Izgara balık + salata

Akşam Yemeği: 8 kaşık yağsız sebze yemeği + salata

Sonuç olarak; Diyet yapmak belirli bir dönem aç kalmak demek değildir. Bu tüm hayatınıza yaymanız gereken bir alışkanlıktır. Vücudunuzu hırpalayan diyetler yerine düzeninize göre sağlıklı beslenmeyi öğrenmek uzun vadede işinizi kolaylaştıracaktır.