Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı?

0

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı? sorusu son dönemlerde kilo vermek isteyenler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kiraz sapı ileri seviyede yan etkisi olmadığı için kullanımı oldukça kolaydır ve düzenli olarak kullanıldığı durumlarda ödem atmanıza yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu ve tok tutucu özellikleri sayesinde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak kilo vermenize yardımcı olmadan önce faydalarına bakmakta fayda var.

Kiraz Sapının Faydaları

  1. İdrar Söker: İdrar sökücü özelliği bulunan kiraz sapı uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır. Vücutta bulunan su tutulumunu engellerken detoks programlarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kiraz sapı çayını tüketirken bol miktarda su tüketmeye de özen gösterin.
  2. Böbrek sağlığını korur: İçinde bulunan bileşenler sayesinde vücutta bulunan toksinleri arındırır ve su tutulmasını engeller. Ayrıca böbrek sağlığı açısından da faydalıdır. Böbreklerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarken kan süzme görevi sırasında kolaylık sağlar.
  3. Regl sancılarını azaltır. Kadınların oldukça sancılı ve ağrılı geçirdiği regl dönemlerinde büyük rol oynar. Kasların kasılmasını azaltırken kirli kanın dışarı atılmasını sağlayarak sancıyı da azaltır. Regl dönemlerinde kadınların huzurlu ve rahat bir regl dönemi geçirmesini sağlar.
  4. Bağırsakların düzenli şekilde çalışmasını sağlar: Kiraz sapı çayını tüketmek bağırsakları çalıştırır ve besinlerin daha rahat bir şekilde hazmedilmesini sağlar. Sindirimin daha rahat olmasını sağlar.
  5. Kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Kiraz sapı çayını tüketmek kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Ayrıca damarların tıkanmasının önüne geçer.
  6. Ödem attırır: Kilo vermek isteyen bireylerin ilk olarak vücutta bulunan ödemlerinin atılmasını sağlar. Kiraz sapı çayı da vücutta biriken ödemlerin atılmasına katkı sağlar.
  7. Sakinleştirir: Düzenli olarak kiraz sapı çayını tüketmek bireylerin daha az stresli ve daha az endişeli olmalarına katkı sağlar. Ayrıca bireylerin daha dinç, ruh sağlığı daha faydalı ve daha sakin olmalarını sağlar.
  8. Cilde iyi gelir: Kiraz sapı çayı cildin daha sağlıklı olmasını sağlarken selülit oluşumunun da önüne geçer. Uzun süreli kullanımlarda selülitlerin daha iyi bir görüntüye sahip olmasını sağlar.

Kiraz Sapı Nasıl Kurutulur?

Mevsiminde tüketilen kirazların saplarını atmayın ve biriktirin. Daha sonra kiraz saplarını güneş almayan kuru ve nemli bir ortamda 3 gün boyunca kurutun. Kuruttuktan sonra çay yapmak için ağzı kapalı ve hava almayan bir kabın içinde bekletin ve ihtiyaç durumlarında kullanın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Çörçil Zayıflatır Mı?

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayını yapmadan önce ilk olarak kiraz saplarını oldukça temiz şekilde temizleyin. Kiraz sapları tozlu ise çay yapmadan önce güzel bir şekilde yıkayın. Tencerenin içine 1 litre su ve 50 adet kiraz sapını koyun ve kaynatın. Kaynattıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bekleyin. Soğuduktan sonra süzün ve cam şişeye koyarak buzdolabın da bekletin. Ancak en fazla 3 gün içinde tüketmeye özen gösterin.

Kiraz sapı çayını evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi market ya da aktar gibi alanlardan da alabilirsiniz. Sallama çay olarak tüketilen kiraz sapı çayının etkisi demleme işleminden sonra 2 bardak tüketilmesinde zarar olmaz. Ancak demleme kiraz sapı çayını günde en az bir bardak içmeye özen gösterin. Aksi taktirde fazla tüketilmesi durumlarında farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.