Çörçil Zayıflatır Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Çörçil Zayıflatır Mı?

0

Çörçil zayıflatır mı sorusu kilo vermeye çalışan ve diyette olan pek çok kişinin sorduğu sorulardan biridir. Diyet sırasında içecek çeşitlerinin kısıtlanması da bu sorunun sorulmasında önemli bir etken. Gazlı ve şekerli içecekler hemen hemen her diyette yasaktır, tüketilmesi tavsiye edilmez; bu sebeple kilo veren kişiler çörçil gibi alternatiflere yönelmektedirler.

Sıcak yaz günlerinde su ihtiyacımız oldukça fazladır, vücudumuz sürekli terlediği için su kaybeder bu da; baş ağrısı, halsizlik gibi sorunlara yol açar. Ancak çörçil yaz aylarında tüketildiğinde hem ferahlatır, hem vücudunuzun sıvı kaybını telafi eder, susuzluğu alır, hem de vücuda vitamin ve mineral takviyesi yapar. Peki sadece fresh bir içecek olması dışında, çörçil zayıflatır mı ve diyetinize etkisi olur mu? Yazımızın devamında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Çörçil Tarifi

Çörçil tarifi 3 elementten oluşmaktadır ancak çörçil oldukça basit fakat çok lezzetli bir içecektir. Bu tarif evde kolayca yapılabilir ve içini koyduğunuz şeyler de günlük olarak sürekli evinizde olan malzemelerdir. Dolayısıyla kolay, pratik, ferahlatıcı ve sağlıklı bir tariftir. Daha çok yaz aylarında tercih edilen çörçil, limon, tuz ve maden suyundan oluşmaktadır. Bu tarif genellikle kişinin ağız tadına göre değiştirilebilir.

Ancak genellikle bardağa 1 parmak kadar limon sıkılır ve isteğe göre tuz ilave edilir. Daha sonra da bu karışımın üstüne maden suyu dökülür. Eğer daha ferahlatıcı bir çörçil yapmak isterseniz istediğinize göre, içine birkaç yaprak nane koyabilirsiniz. Ayrıca bir iki dilim limon koymak da çörçilinizin lezzetine lezzet katacaktır.

Ayrıca, Çörçil kaç kaloridir diye soranlar için ise, limon, tuz ve maden suyundan oluşan çörçilin bir porsiyonu yaklaşık 121 kaloridir cevabını verebiliriz. Kilo alımı konusunda zararı olmayan çörçilin tuz oranını ayarladığınız müddetçe oldukça sağlıklı bir tarif olduğunu söylememiz mümkün.

Diyette Çörçil İçilir Mi?

Fresh bir gazlı içecek olarak, kola, meyve suyu gibi bir çok alternatiften çok daha sağlıklıdır. Kilo verme aşamanızda bir destekleyici olarak çörçil kullanmanız oldukça mantıklıdır. Maden suyu vücuttaki sindirimi hızlandıran içeceklerden biridir. Dolayısıyla yediklerinizi daha kolay sindirmenizi sağlayacak ve içindeki limonun da desteği ile sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Tuz oranını az tuttuğunuz sürece çörçilin vücudunuzda herhangi bir kilo alımına sebep olmadığını göreceksiniz. Aksine sindiriminiz hızlanacak, limon ile yağ yakımınız artacaktır. Ayrıca limon, vücudunuzdaki toksinleri atmanızda da yardımcı olan bir meyvedir. Doğal olarak limon kilo alımını engelleyen, vücuttaki toksinleri atan doğal bir yağ yakıcı olarak, çörçilin içinde de aynı etkiye sahiptir. Yalnız çörçili zayıflama amaçlı kullanacaksanız, içine koyacağınız tuz miktarını azaltmanızı tavsiye ederiz.

Eğer tuz çok ise vücudunuz ödem yapabilir, dolayısıyla limondan faydalanabileceğiniz “toksin atma” işlemini fazla tuz yüzünden kaybedebilirsiniz. Çörçilinizi bol limonlu ve az tuzlu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca çörçil genellikle sade soda ile yapılıyor olsa da, meyveli sodaları tercih eden bir kitle de olabilir. ancak meyveli soda içerdiği şeker ile çörçilinizi çok daha sağlıksız hale getirecektir. Sade soda içinde limon olsa da oldukça sağlıklı bir mineral deposudur ancak şeker katkılı olan sodalar diyetlerde tercih edilmemelidir. Dolayısıyla eğer meyveli soda ile çörçil yapmak istiyorsanız, yapmamanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dostinex Kilo Aldırır Mı?

Tüm bunlara rağmen, çörçil sınırsız derecede sağlıklı bir içecek değildir. Çok fazla maden suyu içmek ya da çok fazla tuz tüketmek de vücudunuzda belli sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla günde bir ya da iki bardaktan fazla tüketmemenizi, bunun yerine su içmenizi tavsiye ederiz. %100 yağ yakıcı değildir, bu sebeple kilo verme sürecinizi çörçil gibi bir ürüne bağlamamanızı da tavsiye ediyoruz.

Çörçilin Faydaları Nelerdir?

 • İçinde bulunan limon ve soda sayesinde mide rahatsızlıklarına, bulantılarına birebirdir.
 • Baş ağrısını giderir, ferahlık hissi yaratır.
 • Safra kesesini harekete geçirerek daha iyi çalışmasını sağlar.
 • İçinde bulunan maden suyu vücudunuza birçok mineral verir. Limon ise çok iyi bir vitamin kaynağıdır.
 • Enerji verir, yorgunluğu ve halsizliği alır.
 • Susuzluğu giderir, ferahlatır.
 • Toksinlerden arınmanızı sağladığı için cildinizi çok daha sağlıklı ve parlak bir hale getirir.
 • Vücuttaki elektrolit kaybını engeller.
 • Vücutta detoks etkisi yaratır.

Uyarı: Tansiyon hastalığı olan kişilere, içindeki limon ve yoğun tuz sebebiyle tavsiye edilmez.