İştah Kapatan ve Zayıflatan Çay Tarifi
 1. Anasayfa
 2. Diyet Listesi

İştah Kapatan ve Zayıflatan Çay Tarifi

0

İştah kapatan çay ile yemeklere duyduğumuz aşırı isteği kontrol altına alabiliriz. Canımız bir şeyler çektiğinde durdurulamaz bir güç bizi yemeye teşvik ediyorsa zayıflatan çay ile bu duruma ‘yeter artık!’ diyebiliriz. Tabii ki iş sadece çayla olmuyor. Öyle olsaydı bize demlik dayanmazdı.

İştah Kapatan Besinler Nelerdir?

İştahı kapatan çay Tarifine geçmeden önce aklınızda ‘Biz zaten yememek için iştahımızı frenlemek istiyoruz, yiyerek iştah kapatma nasıl oluyor? ‘ gibi deli sorular olabilir. Buna istinaden hangi besinlerin iştahı kapattığıyla ilgili küçük bir liste arz ediyoruz:

Yumurta: En önemli protein kaynaklarından olan yumurta dolu dizgin iştahınızın önüne set çekmek konusunda pek bir mahir. Sabahleyin 1 haşlanmış yumurta yiyerek saatler boyu tok kalabilir, abur-cuburlara saldırma ihtiyacınızın önüne geçebilirsiniz.

Salata: Diyetlerin başarılı aktörü olan salata, iştah kesmede oldukça etkilidir. Yeşilliklerin içindeki besin lifleri midede doygunluk hissi oluşturur ve daha geç acıkmayı sağlar.

Yulaf Ezmesi: Karbonhidrat ağırlıklıdır ve çok da ahım şahım bir tadı yoktur evet; ancak folik asit, magnezyum, diyet lifi ve potasyum da ondadır. Bu sayede iştahınız zırt pırt açılmaz.

Elma: Hepimizin sevdiği bu meyve pektin isimli bir madde içerir. Bu ise bizi tok hissettirir. Zaten besin lifleri de onun içinde bolca vardır. O zaman elmayla iştahımıza ‘haddini bil!’ demek bize kalmıştır.

Baklagiller: Bunlar da iştahın kontrolünde büyük rol oynar. Kolesistokinin hormonunun salgılanmasına yardım ederek sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve tokluk süresinin uzamasında görev alırlar. Böylelikle yaramaz iştahımızı kolayca zaptedebiliriz.

Tarçın: Mis gibi kokusunun yanı sıra insülini dengede tutmasıyla tarçın; iştahımızın yemek yedikten kısa süre sonra tekrar açılıp ‘ee daha yeni yememiş miydim ben yaa?’ dememizi önler.

Karnabahar: Kimileri onu çok sever, kimileri nefret eder. Ama böyle şeyler karnabaharı hiç enterese etmez. O, misyonunu ve vizyonunu bozmadan, prensiplerine bağlı kalarak çizgisinde ilerlemeyi sürdürür: İçindeki liflerle iştahı azaltır. Böylece hep müşteri memnuniyetini esas alır.

Brokoli: Kendisi karnabaharın iş ortağıdır. Karnabahar yoksa ve mesaiye o katılacaksa karnabaharın yerini ustalıkla doldurur. Onun gibi; ihtiva ettiği liflerle iştah kesme yeteneğini sergiler.

Sarı Leblebi: Adını duyunca zaten leb demeden leblebeyi anladığınız muhakkaktır. Yine de içimizde kalmasın, şunu şuraya iliştirelim: Kendisi, mide asidini azaltma becerisine sahiptir. İştahı kapatması da bundan kaynaklanır. Merak etmeyin bu; bir yerimiz ağrıdığında annemizin söylediği ‘ya damar damar üstüne binmiştir’ şeklinde bir efsane değil, gerçektir. Ama yine de içinizde bir ‘acaba?’ varsa, denemesi bedava.

Yoğurt: Protein ve kalsiyum ikilisinin buram buram sağlık kokan hâli… Diyetlerin tam merkezinde yer alır, çünkü iştahı bastırdığı resmi olarak tescillenmiştir. O zaman iştahımız bizi mutfağa doğru sürüklemeden ve iş geçmeden; ‘hoop, sen hayırdır ya? Nereye böyle’ demek için yoğurttan faydalanalım.

İştah Kesen Bitki Çayları

Şimdi sıra iştahımıza ayar çekmek için hangi bitki çaylarını kullanacağımıza geldi. İştah kesen çaylar çok ama biz birkaç örnek ile iktifâ edeceğiz:

Anında İştah Kapatan Çay Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet dilimlenmiş limon
 • 1 litre kaynamış su
 • 3-4 çubuk tarçın
 • 1 adet orta boy elma
 • 5-6 tane karabiber
 • 5-6 adet karanfil

Hazırlanışı

Bu çayla 1 ay içinde 6 kilo verdiğini söyleyenler var. (Her gün 20 dakika yürüyüş yaptıklarını da not düşmüşler.) Yapılışında diğer bitki çaylarından ekstra bir farklılık yoktur. Tüm malzemeler sıcak suya koyulup ağzı kapatılır ve demlemeye bırakılır. 1-2 saat sonra buzdolabına kaldırılır, hepsi bu kadardır.

Her gün yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce tüketilir. Günde 3 defa içilmelidir.

İştah Kesen Çay Nasıl Yapılır?

Şimdi de Ender Saraç’tan bir tarif paylaşacağız. Bu bitki çayı ile zayıflama yolunda büyük mesafe katedeceksiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı mate çayı
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 tutam ıhlamur
 • 1 adet ayvanın kabuğu

Yapılışı

Cezveye 1 fincan su doldurup malzemelerin hepsini içine ekleyin. Kaynatıp ocaktan indirin ve demlenmeye bırakın. Her gün 2 defa olmak üzere yemeklerden evvel tüketin.

thumbnail
Önerilen Yazı
1200 Kalorilik Diyet Listesi

İştah Kapatan ve Zayıflatan Çay Tarifleri

Bir de Aslıhan Küçük’ün tarifini paylaşalım, fazla çay göz çıkarmaz. Gerçi biraz bol malzemeli olduğu için meşakkatli gelebilir ama denerseniz de pişman olmayacağınız garantidir:

Malzemeler

 • 3 adet ardıç tohumu
 • 4-5 adet gülhatmi
 • 2 yemek kaşığı kuşburnu
 • 3 yemek kaşığı ebegümeci
 • 1 yemek kaşığı melisa
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 1 adet zencefil
 • 2 yemek kaşığı civanperçemi
 • 2 yemek kaşığı sinameki
 • 3 yemek kaşığı elma kurusu
 • 1 kahve kaşığı mate yaprağı
 • 3 yemek kaşığı ıhlamur

Hazırlanışı

Malzemelerimizi karıştırıyor ve mikserden geçiriyoruz. Elde ettiğimiz tozu 2 su bardağı kaynar suya ekliyor ve karıştırıyoruz. (2 yemek kaşığı kadar) 5 dakika demlendirip aç karna tüketiyoruz. Bunu kahvaltıdan önce yapıyoruz.

İştah Kesen ve Kilo Verdiren Çay Tarifi İbrahim Saraçoğlu

Bu da iştahınızla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Yapılışı: 4 su bardağı su kaynamaya bırakılır. 5 dk sonra içine 10 gram kış ıhlamuru ilâve edilir. Sonra 10 adet kuşburnu çatlatılıp onlar da eklenir. 5 dakika daha kaynatılıp 5 gram altın otu eklenir. (Bu ot, trilozit adlı bir madde içerir ve yağ yakımında çok tesirlidir.) 10 dakikanın ardından altı söndürülür ve ılıması beklenir. Sonra da kaynatılan su, bir sürahiye boşaltılır. Günde 3-4 kere tüketilir. (İçerisine başka bir şey eklenmez.)

Umarız iştahınızı alt eder ve bu savaşı siz kazanırsınız!