1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Fındık Ezmesi Diyette Yenir mi?

Fındık Ezmesi Diyette Yenir mi?
+ - 0

Fındık ezmesi diyette yenir mi sorusu diyette olup canı fındık ezmesi çekenler tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazlarından olan fındık ezmesi lezzeti ile hepimizi cezbetse de sahip olduğu kaloriden ötürü kilo vermek isteyen kişiler tarafından endişeyle karşılanmaktadır. Kahvaltı sofralarında olduğu kadar tatlı ve kurabiyelerde de kullanılan fındık ezmesini yerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi elbette fındık ezmesinin lezzetli cazibesine kapılarak çok fazla tüketildiğinde aşırı kilo alımına da sebep olabilmektedir. Peki ama fındık ezmesinin kalorisi ne kadardır ve fındık ezmesinin besin değeri nedir? Fındık ezmesini diyette yiyebilir miyiz yoksa kilo verip istediğimiz şekilde zayıflayana kadar tüketmeyi kendimize yasaklamalı mıyız? İşte gelin tüm bunların cevaplarına beraber bakalım.

Fındık Ezmesinin Kalori Değeri

Öncelikle fındık ezmesinin kalori değeri nedir bir bakalım. Fındık ezmesi içerik olarak oldukça zengin bir yiyecektir. İçerisinde C,E ve K vitaminlerinin yanı sıra folik asit, bakır, çinko, demir mineralleri, protein ve lif bulunmaktadır. Fakat her ne kadar bu kadar zengin içerikli olsa da içerisince çok fazla yağ ile şeker vardır ve bu da onu kalorisinin fazla olmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü fındık ezmesi diyette yenir demek oldukça pembe ve yalan bir tablo olacaktır.

Fındık ezmesinin kalorisi oldukça fazladır ve bu yüzden de evet, fındık ezmesi kilo aldırır. Bu nedenden ötürü fındık ezmesini diyet yapıyorsanız uzak durmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Fındık ezmesini ancak ya hiç olmazsa ara sıra çok ama çok az bir şekilde yiyebilirsiniz. Yani doyumluk değil tadımlık olarak tüketebilirsiniz.

Fındık Ezmesi Ne İşe Yarar?

Az öncede belirttiğimiz gibi fındık ezmesi yüksek kaloriye sahiptir ve kilo aldırır. Ancak bu fındık ezmesinin yararlı olduğu gerçeğini de değiştirmemektedir. Fındık ezmesinin vücuda sayısız faydası bulunmaktadır ve zengin bir besin içeriğine sahiptir, bu sayede de insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Son derece besleyici ve doyurucu olan fındık ezmesi faydaları nelerdir gelin bir bakalım.

  • Ham maddesi fındık olan fındık ezmesi eğer düzenli bir şekilde tüketilirse kan basıncının kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır.
  • Fındık ezmesi sahip olduğu yüksek kalori ile aslında vücutta yüksek derece de bir enerji oluşturmaktadır ayrıca cinsel gücü de arttırıcı bir etki barındırmaktadır.
  • Fındık ezmesi, eklem ağrılarının azalmasında ve giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca romatizma ağrılarının dinlenmesine de böylece katkı sağlar.
  • İçerisinde yüksek miktarda lif vardır ve bu sayede de oldukça doyurucu ve besleyicidir.
  • Eğer düzenli bir şekilde tüketilirse bağırsakların çalışmasını destekler ve böylece kabızlık problemini ortadan kaldırır.
  • Fındık ezmesi sahip olduğu yüksek potasyum ile sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.
  • Fındık ezmesi cilt sağlığında koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu yüzden düzenli kullanımda cildin daha sağlı ve parlak görünmesinde destekleyici rolü vardır.

Fındık Ezmesi Kalori

Fındık ezmesi içerik olarak her ne kadar zengin olsa da kalori değeri oldukça zengindir. Fındık ezmesi kalori bakımından incelenmek istenirse; 1 gram fındık ezmesi 7 kaloriye sahiptir, haliyle eğer 100 gram bir fındık ezmesi tüketirseniz 652 kalori almış olursunuz ki bu oldukça yüksek bir sayıdır. Yalnızca 3 tepeleme tatlı kaşığı fındık ezmesi dahi 33 kalori etmektedir. Eğer bir çorba kaşığı kadar fındık ezmesi tüketirseniz bu durum da 72 kaloriye denk gelmektedir.

Önerilen Yazı
Karatay Diyeti Yasaklar

Fındık ezmesini fazla tüketmek görüldüğü gibi fazla kalori içerdiğinden kilo alımı konusunda zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Ölçülü bir şekilde tüketildiği takdirde sağlığa zararlı bir etkisi bulunmaz fakat diyabet hastalarının veya alerjik durumu olanların yine de dikkatli tüketmesi gereken bir besindir.

Fındık Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi fındık ezmesi içerik olarak her ne kadar zengin olsa ve faydalı özelliklere sahip olsa da yağ bakımından da oldukça zengindir. Fındık ezmesi eğer diyetteyseniz özellikle tüketilmesi önerilmeyen bir yiyecektir.

Yalnızca 3 çay kaşığı kadar fındık ezmesi dahi 33 kalori etmektedir. Bu tek bir öğün için yüksek bir sayıdır. O yüzden fındık ezmesi kilo aldırır mı sorunun cevabı evet fındık ezmesi kilo aldırır şeklindedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap