En Düşük Kalorili Yiyecekler
 1. Anasayfa
 2. Diyet

En Düşük Kalorili Yiyecekler

0

En düşük kalorili yiyecekler oldukça geniş ve uzun bir liste olsa da sizin için en faydalı ve en lezzetli olanları bir araya getireceğiz. Yaz dönemi yaklaşırken diyet yapanlar tarafından tam destek alacak olan ve birbirinden lezzetli olan düşük kaloriye sahip yiyecekleri sizin için liste haline getirdik.

Yaz aylarına sayılı günler kala fazla kilolarından kurtulmak isteyenler diyet yapmaya başladı. Diyet listelerinin hayatımızın merkezinde olduğu bu günlerde yemek yemeği bir aşk bir ihtiyaç gibi görenler diyet oldukça zorlu olabiliyor. Ancak bir şey araştırma yapmadan duramayanlar için özel olarak hazırlanmış düşük kalorili diyet listesi sizinle;

Düşük Kaloriye Sahip Yiyecekler Nelerdir?

 • Salatalık: 100 gramlık bir salatalıkta 15 kalori bulunur. Su miktarı oldukça yüksek olan salatalıkta kalorisi ise tam aksi oranda yüksek derece düşük olması sebebiyle diyet sırasında sınırsız bir şekilde tüketmenize olanak tanır.
 • Semizotu: Sade olarak tüketildiğinde damağınızda eşsiz bir tat bırakan semizotu, vitamin, mineral ve Omega 3 açısından oldukça lezzetli ve zengin bir besin türüdür. 100 gramlık bir semizotunda sadece 16 kalori bulunur.
 • Kabak: Yüksek derecede lif içeren, sadece diyet listelerinde değil aynı zaman da günlük hayatımızda da oldukça fazla tüketilen ve yüksek derece tokluk hissi veren 100 gramlık kabakta 16 kalori bulunmaktadır.
 • Roka: İster tek başına isterseniz salatanızda istediğiniz miktarda kullanabileceğiniz roka, aynı zaman da rakı ve balık tüketiminin yanında eşsiz bir lezzet oluşturmakta. Sağlıklı bir besin olan 100 gramlık roka da 25 kalori bulunmaktadır.
 • Kereviz: Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kereviz bulmak ve tedarik etmek te zorlaşmaya başladı. Ancak her mevsim daha formda olmak isteyenlerin tercih ettiği ve tükettiği 100 gramlık kerevizde sadece 16 kalori bulunması formda olmak isteyenlerin her zaman dikkatini çekmeyi başarmıştır.
 • Domates: Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında olan, ister kahvaltı, ister öğlen isterseniz akşam yemeklerinde sade ya da salatalarda kullanabileceğiniz domates hayatımızın en önemli besin türleri arasında yer almaktadır. Vazgeçilmez besin türleri arasında olan 100 gramlık bir domateste 18 kalori bulunması vazgeçilmez bir besin olmanın ötesine geçiyor.
 • Marul: Salataların vazgeçilmezi, sandviç hazırlarken ilk öncelikli malzeme olan, çiğköftelerin vazgeçilmezleri arasında olan marul, bazı dönemlerde çıtır çıtır atıştırmak için tüketilmektedir. Lif bulunan 100 gramlık bir marulda 14 kalori bulunmaktadır.
 • Limon: İster salatalarda ister yemek isterse çaylarda tükettiğimiz limon C vitamini deposu olarak bilinmektedir. 100 gramlık bir limonda sadece 27 kalori bulunması vazgeçilmez olmasının en önemli etkenleri arasında yerini almaktadır.
 • Acı Biber: Antioksidan etkisi olan, ister salatalarda, ister kahvaltı isterseniz yemeklerde kullanabileceğiniz acı biber, eşsiz lezzeti ile bilinir. 100 gramlık bir acı biberde sadece 40 kalori bulunması tüketilmesinin en önemli nedenidir.
 • Turp: Antioksidan, lif ve düşük derecede az kaloriye sahip turp özellikle ramazan aylarında yapılan salatalara eşsiz lezzet katıyor. 100 gramlık bir turpta sadece 16 kalori bulunması her dönem tüketilmesinin en önemli etkileri arasında lezzeti ile yarışmaktadır.
 • Havuç: Yüksek lif içermesi ve düşük kaloriye sahip olan havuç, ister salata, ister yemek isterseniz tek başınıza tüketin her zaman eşsiz lezzeti ile ön plana çıkan bir sebzedir. Kıtır kıtır yenmesi lezzetinin yanı sıra eğlencelidir. 100 gramlık bir havuçta sadece 42 kalori bulunmaktadır.
 • Lahana: Kış sebzesi olarak bilinde se ilkbahar aylarında da bulunan lahana düşük kalori ile tüketilen bir besin türüdür. 100 gramlık bir lahanada 24 kalori bulunmaktadır.

Düşük Kaloriye Sahip İçecekler Nelerdir?

Düşük kaloriye sahip yiyecekler kadar içecekler de son dönemlerde popüler tüketimler arasında yerini almıştır. Bu nedenle bazı içeceklere herhangi bir madde eklemeden tüketildiklerinde kalori miktarları oldukça düşük seviyededir. Bu nedenle sade su hiçbir şekilde kalori içermez.

Bitkisel çay ya da maden suları herhangi bir katkı maddesi ya da ekstra bir madde eklenmediği durumlarda sıfır kaloriye sahip içecekler arasında yer alırken az kaloriye sahip olan kahve ise fincan başına 2 kaloriye sahiptir. Bunlara ek olarak ekstra şeker, krema ya da meyve suyu gibi farklı içecek türlerinin üstüne içilmesi durumunda aldığınız kalori miktarında artışlar meydana geleceğini görebilirsiniz. Bu nedenle sıfır kaloriye sahip su, soda gibi içeceklere ekstra olarak dışardan kalori miktarı olan maddeler eklenmesi kalorilerini yükseltebilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Düşük Karbonhidratlı Besinler

Örneğin sade bir sodaya limon ya da tuz eklediğinizde kalori miktarının yükseleceğini ya da suya ekstra bir meyve ya da bitki atacağınızda kalorinin yükseleceğini görebilirsiniz. Bu nedenle özellikle diyet yaparken tüketeceğiniz içeceklere çok özen gösterin. Her diyet programında olduğu gibi diyet süresince günlük olarak en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca su tüketirken içine herhangi bir madde katmamaya özen gösterin.