Bebek Maması Diyeti
 1. Ana Sayfa
 2. Diyet

Bebek Maması Diyeti

0

Bebek maması diyeti günümüzde daha hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Şok diyet olarak isimlendirilen ve beslenme düzenlerinin vücut sağlığını doğrudan etkileyen diyetlerden bir tanesi de bebek maması diyetidir. Bebek maması diyeti kahvaltı, öğlen yemeği ve ara öğünlerde bebek mamasıyla değiştirilmesi, akşam yemeklerinde ise normal yemeklerin tüketildiği bir diyet programıdır. Bebek maması diyeti 3 gün süren bir diyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

2010 yılında oldukça popüler bir hal alan bebek maması, ünlü oyuncular tarafından tercih edilmesi ve hızlı bir şekilde kilo vermeleri nedeniyle dünya genelinde ün kazanmış bir diyet programıdır. Günlük ortalama 0,5 kg verme fikri herkesin kulağına ilgi çekici gelebilir. Ancak bebek maması diyeti geçmiş dönemlerde popüler olsa da günümüzde bu popülerliğinden uzak kalmış bir diyet olarak bilinmektedir.

Diğer şok diyetler gibi kısa vadede hızlı bir şekilde kilo vermenize olanak tanımaktadır. Ancak uzun süreli olarak sürdürülmesi çok zor olan hatta imkansız olan bir diyet programıdır. Bu yazımızda ise bebek maması diyetinin ne olduğu ve bebek maması diyetinin bireyler üstünde artılarını ve eksikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bebek Maması Diyetinde Ne Yenir?

Bebek maması diyetinin temelinde yatan ise küçük porsiyon boyutlarında bebek mamalarını tüketmek ve uygulayan bireylerin günlük aldığı kalori miktarlarını azaltmaktır. Püre formunda bebek mamalarının hafif ve oldukça aromatik tadı bireylerin aşırı şekilde yemek yeme isteklerini ortadan kaldırmaktadır. Bebek maması diyetini günde sadece bir öğün bebek mamasıyla değiştirerek diyetin az kısıtlayıcı versiyonları bulunmaktadır. Birçok diyette olduğu gibi bebek maması diyetinde de bazı esneklikler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse diyette hangi tarzda bebek mamalarını tercih edeceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bebek mamalarında bulunan kalori değerleri, kavanoz ortalamasına göre 20 ile 120 kalori arasında değişiklik göstermektedir.

Akşam yemeğinde ise hangi yemeği yemeniz gerektiği konusunda bir sınırlama sunmaz. Bebek maması diyetini uygularken ortalama bir gün içinde neler tüketebileceğinize dair örnek bir listeyi aşağıda sizin için bir araya getirdik.

Sabah Kahvaltısı:

 • 4 – 5 kavanoz bebek maması

Öğlen Yemeği:

 • 4 – 5 kavanoz bebek maması

Ara Öğün:

 • 2 kavanoz bebek maması

Akşam Yemeği:

 • İstediğiniz bir akşam yemeği

Ara Öğün:

 • 2 kavanoz bebek maması

Bebek Maması Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Bebek mamasının uzun süre boyunca kilo verdirmesiyle ilgili bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak bebek maması diyetini uygulayan bireylere göre kalori alımı kısıtlı hale getirildiği için kısa vadede kilo vermeniz mümkün. Ancak iddiaları destekleyecek ve uzun vadede kilo kaybı yaşamanız için etkili bir diyet olduğunu ortaya çıkaracak yapılan araştırma ve çalışmalar maalesef yok.

Normal öğünlerde yiyeceğiniz yemekleri bebek mamasıyla değiştirmek, muhtemelen günlük aldığınız kalori miktarlarını düşürecektir. Buna göre diyet süresi boyunca kilo vermenize neden olacak ana nedenlerden en önemlisini yerine getirmiş olacaksınız. Araştırmalara göre ise tek başına kalori kısıtlamalarının yapılması fazla kiloları vermede oldukça nadir etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Kalori alımı düşürüldüğünde vücudun metabolizması yavaşlama eğilimine girer. Yeterli kalori alamıyorsanız normale göre kendinizi daha aç hissedebilirsiniz. Bu da duygusal bir boşluk ortaya çıkararak bireylerin kendilerini buzdolabının önüne giderek açlık hissini ortadan kaldırmaya çalışacağını göstermektedir.

Bebek maması diyeti tipik bir sodyum ve lif alımını azaltmaktadır. Buna göre verilen kilolar aslında vücutta bulunan fazla sudan kaynaklı olduğunu işaret etmektedir. Yani yağ yerine vücutta bulunan fazla sulardan kurtulmuş olursunuz. Ayrıca aşırı miktarlarda kalori kısıtlayan diyetlerde kaybedilen kilolar, genellikle normal yeme düzenine geri döndüğünüzde kaybettiğiniz kiloları tekrar almanıza neden olabilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar da bunu net olarak desteklemektedir.

Bebek Maması Diyeti Sağlıklı MI?

Bebek maması diyeti teorik olarak diyet yaparken temel besin maddelerinin çoğunu tüketebilirsiniz. Unun nedeni ise bebek mamaları, püre haline getirilmiş meyve ve sebzeler kullanılarak hazırlanmaktadır. BU nedenle bazıları yüksek proteinli besinler olduğu için tam tahıllar kullanılarak yapılmaktadır.

Önerilen diyet süresi ise 3 gün boyunca bu diyeti uygulamak büyük olasılıkla bireyler üzerinde zarar vermez. Ancak bu diyeti daha uzun süre boyunca uygulamak günlük kalori ihtiyacının daha altında kalori alındığı için bazı besin eksikleri meydana gelebilmektedir. Bu tarz kısıtlayıcı diyetlerde ise daha uzun süreli devam edilmesi durumunda ise yeme bozukluklarına neden olarak düzensiz yeme gelişimi riskini akılda tutmak son derece önemlidir.

Bebek Diyetinin Artı ve Eksileri Nelerdir?

Bu bölümde 3 gün süren bebek maması diyetinin artı ve eksilerini ele alacağız.

Bebek Maması diyetinin Artıları

 • Bebek maması diyetinde meyve ve sebze oranları oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise bebek mamalarının büyük çoğunluğu püre haline getirilmiş meyve ve sebzelerden yapılmaktadır. Ayrıca sodyum oranı ise oldukça düşüktür. Çoğu bebek mamasının sodyum oranları çok düşüktür. Bebeklerin yetişkinlere göre sodyum gereksinimleri oldukça düşüktür.
 • Yağ oranları düşüktür. Bebek mamalarının içeriğinde düşük oranda doymuş yağ bulunmaktadır.
 • Hazırlık gerektirmez. Sadece bir kavanoz açarak yemeğinizi hızlı ve kolay bir şekilde tüketebilirsiniz.

Bebek Maması Diyetinin Eksileri

 • Bebek maması diyeti kısıtlayıcıdır. Vücudu ihtiyaç duyulan ve uygun şekilde beslemek için ihtiyaç duyulan kalori ve besinlerden yoksun bırakılır.
 • Tok hissettirmez. Bunun nedeni ise birden fazla bebek mamasında protein ve lif oranları çok düşüktür. Yeterli miktarlarda kalori almanız durumunda dahi açlık hissedebilirsiniz.
 • Lif oranları düşüktür. Püre haline getirilmiş gıdaların yerine taze sebze ve meyvelerdeki lif oranları yüksektir.
 • Pahalıdır. Özellikle bazı markaların ürünleri porsiyon bakımından yüksek maliyetlidir.
 • Markalar arasında kalori oranlarında da büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bir kavanoz içindeki bebek mamasının içerdiği kalori miktarları 20 ile 120 kalori arasında değişiklik gösterir. Bu da günlük 12 ile 14 kavanoz, ortalama 280 ile 1700 kalori almanıza neden olabilmektedir.
thumbnail
Önerilen Yazı
Gebelik Şekeri Diyeti

Bebek Maması Diyeti Bireylere Uygun Mu?

Bebek maması diyetini yapmak hızlı bir şekilde kilo vermenize neden olabilmektedir. Ancak sürdürülebilir bir kilo kaybı sağlama oranınız ise aynı oranda oldukça düşüktür. Uzun vadeli bir kilo kaybı yaşamanız için daha sağlıklı diyet programlarınızı uygulamanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca bir strateji uygulamak için şunları deneyebilirsiniz;

 • Sebze, meyve, az yağlı süt, tam tahıllılar, yağsız protein ve sağlıklı yağlardan meydana gelen bir diyet programı yapmak daha faydalı olacaktır.
 • İlave şeker oranı yüksek yiyecek ve içecek tüketiminde sınırlamaya gitmeniz gerekmektedir.
 • Porsiyon tüketimini kontrol altına alın. Meydana gelen açlığınızı gidermek için ihtiyaç duyulandan fazlasını yememeye özen gösterin
 • Haftada en az 3 saat boyunca spor ya da egzersiz yapmaya özen gösterin
 • Öğünleri atlamaktan kaçın
 • Bol miktarlarda su tüketerek düzenli olarak yeşil çay tüketmeyi ihmal etmeyin
 • Her diyette olduğu gibi günlük su ihtiyacının altını çizmekte fayda var. Bu nedenle günlük bir bireyin en az 2 ile 2 buçuk litre su tüketimini gerçekleştirmek son derece önemliyken hem vücudunuz hem de diyet süresi boyunca büyük faydalar sağlayacağını asla unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap