Dukan Diyeti Yapanların Yorumları
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Dukan Diyeti Yapanların Yorumları

0

Dukan diyeti yapanların yorumları kilo vermek isteyen ve bu diyeti uygulamak isteyen birçok kişi tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Dukan diyeti dört aşamaya bölünmüş, yüksek protein ile beslenip düşük karbonhidrat tüketilen böylece kilo verdiren bir diyet çeşitidir. Dr. Pierre Dukan tarafından yaratılmış olan bu diyet programını uygulayan birçok hasra oldukça etkileyici miktarlarda kilo kaybetmiştir ve bunun gözlemlenmesi ile 2000 yılında “Dukan Diyeti” kitabı yayımlanmıştır.

Peki ama Dukan diyeti yapanların yorumları nelerdir? Gelin bir bakalım. Duka diyeti uygulayanlar yukarıda da belirttiğimiz gibi düşük karbonhidrat yüksek protein tüketmektedir. Bu sayede kimi iki günde iki kilo verirken kimi iki ayda 17 kilo verdiğini belirtiyor. Arada diyeti bozup tekrar başladığı da belirtilmekte. Ancak düzenli ve doğru bir şekilde yapıldığı taktirde çok kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verildiği söylenmektedir. İnternette bulmuş olduğumuz diyet hakkında bazı kısa yorumları sizler ile paylaşacağız şimdi.

Dukan Diyeti Yapanların Yorumları

Ebru: “Merhaba 74 kilo ile başladım şu an 62 kiloyum hiç zorlanmadım yalnız her gün 1 saat yürüyüş yaptım. Haftanın bir günü dukandayım 58 kiloya kadarda devam etmek istiyorum çok kolay oldu bol bol su için ayrıca her şey sınırsız diye de fazla yemeyin doymanız yeterli bence süper bir şey kesinlikle tavsiye ederim.”

Hatice: “Benim diyette 4. günüm 71 kiloydum şu an ise 69 kilo oldum. Yapamam diye gözünüzü korkutmayın. Yumurta, lor peyniri yiyorum. Yağsız süt ve bitki çayı içiyorum. Et, balık, tavuk yiyorum. Herkese kolay gelsin.”

Esin: “Proteinle aranız iyiyse, mutlaka deneyin. Aç kalmadan yapılabilecek belki de tek diyet. İstediğim saatte, istediğim kadar yedim. 1 ayda 7 kilo verdim, 74 ten 67 ye düştüm, insanlar en az 10 kg verdim sanıyorlar. Benden sonra 8 kişi daha başladı! Mutlaka denemelisiniz 🙂 “

Ömer: “Diyete başlayalı 1 ay oldu tam 12 kg verdim. Kitapta yazan her şeyi uyguladım ve her gün en az 1 saat yürüyüş yaptım. Fazla kiloları olanların uygulaması gereken bir diyet. Mutlaka kilo veriyorsunuz.”

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti yapmak isteyenlerin en çok sorduğu soru elbette ki dukan diyeti nasıl yapılır veya dukan diyeti nasıl uygulanır sorularıdır. Şimdi sizlere dukan diyetinin aşamalarından ve bu aşamalarda nasıl beslenmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. İşte madde madde dukan diyeti listesi.

Dukan diyetinin dört aşaması bulunmaktadır ve bu aşamaların her biri belli bir süreyi kaplamaktadır.

  • İlk aşama saldırı aşamasıdır ve 1 ile 7 gün yani bir haftayı kaplayan bir süreçtir. Bu süreçte diyette sınırsız yağsız protein ile günlük 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği eklenip tüketilir ve Dukan diyetine bu şekilde başlanılmış olur.
  • İkinci aşama seyir aşamasıdır ve 1 ile 12 aylık bir süreci kapsamaktadır. Bu süreç içerisinde bir gün yağsız protein kaynağı tüketilirken diğer gün yine yağsız protein kaynağı ile nişasta içermeyen sebze eklenerek değişimli olarak tüketilir.
  • Üçüncü aşama güçlendirme aşamasıdır. Bu aşama 1. Ve 2. aşamalarda kaybedilen her 450 gram için 5 gün boyunca sürdürülür. Bu süreçte haftada yalnız bir gün sınırsız yağsız protein ve sebzeler, bazı karbonhidrat ile yağlar ve günde 2,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmektedir.
  • Son yani dördüncü aşama ise dengeleme aşamasıdır ve bu aşamada bir süre yoktur. İdeal, istediğiniz kiloya vardığınız zaman bu aşamaya geçilir. Kilonuzun sabit kalması için aslında vardır ve güçlendirme aşamasındaki kurallar ile beslenme düzeni aynıdır. Bu aşamanın güçlendirmeden farkı eğer kilonuz sabit kalıyorsa kuralların gevşetilmesine izin verilmesidir.

Dukan Diyeti Güvenli mi?

Kilo vermek, istenilen ideal kilo da olmak elbette herkesin hayali. Ancak bu yolda her şey mubah değildir. Kilo vermek meşakkatli ve zor bir süreçtir. İradeli olmak, iradeli kalabilmek yani psikolojik olarak da kararlı olabilmek çok önemlidir. Ancak daha da önemlisi olan yapılan, uygulanan diyetin sağlığınız için zararlı olup olmaması veya sağlığınız için bir risk taşıyıp taşımamasıdır. Bu yüzden dukan diyeti güvenli mi sorusu, diyeti uygulanmak isteyenler tarafından merak edilen bir sorudur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Karatay Diyeti Yasaklar

Bilindiği kadarıyla Dukan diyetinin güvenilirliği hakkında net bir araştırma yapılmamıştır. Fakat bilindiği üzere Dukan diyetinde yüksek protein alımızı söz konusudur ve yüksek protein alımının etkileri hakkında araştırmalar mevcuttur. Yüksek protein alımlı diyetlerde özellikle yüksek potasyum içeren sebze ve meyveler de tüketildiği taktirde kemik sağlığı veya diğer insan sağlığı konularında bir zararı olmadığı bilinmektedir. Ancak eğer gut, karaciğer hastalığı veya başka ciddi rahatsızlıklarınız varsa, diyete başlamadan önce uzman doktora danışmalısınız.

Dukan Diyeti Yan Etkileri

Dukan diyeti yüksek proteinli beslenme temelli olduğu için özellikle birtakım dukan diyeti yan etkileri söz konusu olabilir. Özellikle ilk dönemlerde açlık hissi diyette baskın olabilir ve bu yüzden baş ağrısı, mide bulantısı, kabızlık, ağız kokusu veya yorgunluk gibi yan etkiler gözlemlenebilir.