Su Diyeti Listesi
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Su Diyeti Listesi

0

Su diyeti listesi uygulayanlar iğne ipliğe dönüyor. Su diyetiyle 1 haftada 7 kilo verilebildiği söyleniyor. Su diyeti uygulayan kişiler çoğu zaman  ihmal ettikleri su tüketimini yeterince alıyor ve bu sayede böbrekler daha fazla çalışırken kan dolaşımı hızlanıyor. Vücut depoladığı glikojeni enerjiye çeviriyor ve  sonra yağ yakımı başlıyor. Bu sayede vücut toksinlerinden arınarak hızlı ve etkili kilo verimi başlıyor.

Vücudu dinlendirmek onu düzelme moduna sokar. Hücre yenilenmesini başlar ve vücut toksinlerden arınır. Kan basıncı düzenlenir. İnsülin direnci düzene girer ve vücuttaki iltihaplanmayı tedavi edilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında da olduğu gibi enfeksiyonu tedavi etmenin en etkin yolu öncelikle çok su tüketmektir. Su diyeti ile bağışıklık sistemi güçlenir. Sindirim sistemini düzene girer. Vücutta detoks etkisi oluşur.

Su, yaşam kaynağımızdır. vücudumuz için en önemli besindir. Vücudumuzun yüzde 70i sudur ve suyun az tüketimi pek çok hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Suyu hayatımızın merkezinde tutmak önemlidir. Su metobolizmamızı düzene sokar ve bizi her anlamda iyileştirir. Bunun yanında Hızlı kilo vermenin de yolu yoğun su tüketiminden geçiyor.

Suyun önemi tartışılamaz bir durumdayken en fazla 7 gün yapılabilen su diyeti ile birlikte detoks ile arınmak ve hızlı kilo vermek son yıllarda hızla yaygınlaşmış vaziyettedir.

Su diyetine başlayacak kişilerin almadı gereken günlük sıvı miktarı önemli. Bu diyet türünde günlük 2 litre su ve  şeker içermeyecek sıvı tüketimi yapılması gerekir.

Suyla birlikte şekersiz meyve suyu, şekersiz çay ve kahve de tüketimi de mümkündür.

En fazla 7 gün uygulanır su diyeti. Öncelikle  güne ılık limonlu su ile başlamak enerji için önemlidir. Limonun antioksidan etkisiyle vücudu toksinlerden arındırmasıyla birlikte ayrıca açlık dürtünüzü yatıştırıyor. Bazı uzmanlar sadece sıvı tüketilerek diyet yapılmasını zararlı buluyor. Bir fikir 7 günlük su diyetinde katı gıdaya yer vermiyorken diğer  tarafa göre mutlaka besleyici bazı gıdaları diyete eklemek gerektiğini savunuyor.

Örnek Su diyeti listesi

 • Kahvaltı: 1 bardak sıkılmış portakal suyu ya da Bir bardak ılık limonlu su, çilek
 • Ara öğün: Taze zencefil ve kurutulmuş papatya ile birliktedemlenmiş  herhangi bir bardak ılık bitki çayı
 • Öğle: 2 bardak su ya da 2 kase sebze çorbası, salata
 • Ara öğün 1: 3 adet ceviz. İsterseniz yanında yeşilçay
 • Ara öğün 2: 2 dilim ananas ya da Yeşil salata
 • Ara öğün 3: Yağsız peynirli yapılmış yeşil salata.
 • Akşam: 2 bardak su. İsterseniz yoğurt.
 • Ara öğün: 15 adet üzüm.

Su diyet listesinde hiç karbonhidrat olmadığından vücudun ‘ketoz’ seviyesine geçmesi ile birlikte yağ yakımı gerçekleşmesi mümkün görünüyor.

Su diyeti hakkında

Yapılan araştırmalar sonucu hastalıkların tedavi edilmesinde, hücrelerin yenilenmesi ve sağlıklı beslenmenin kalıcı hale gelmesinde faydalı bir yöntemdir su diyeti.

Toksinlerden arınmak, vücudu dinlendirmek, ödemden, şişkinlikten kurtulmak açısından ciddi faydaları olmakla birlikte bir nevi hücre yenilenmesi olarak yapılır su diyeti. Bu  diyet elbette her diyet programı gibi doktora danışarak ve sağlık el verdiği müddetçe yapılmalıdır.

Su diyeti en fazla 7 gün süreyle yapılır ve hızlı bir kilo verme, toksinlerden arınma yöntemi olarak bilinir. Suyun faydaları elbet tarışılamaz fakat bazı durumlarda su diyeti uygulamak doğru olmayabilir.

Su diyeti zararları

 • Diyabeti olanlar
 • Böbrek yetmezliği olan kişiler
 • Gut Hastalığı Olanlar
 • Hamileler ve emziren anneler
 • Yüksek tansiyon ya da kalp hastası olanlar

İçin su diyeti yapılması mümkün değildir.

Son yıllarda su diyeti gibi katejonik diyetler hızla yaygınlaşıyor. Çeşitli araştırmalarla fayda sağlandığı gözlense de bir diyetisyen gözetimi olmadan diyet uygulanmamalıdır. Kişiye göre hazırlanması gereken diyet listeleri ile birlikte bilinçli olmak  ve kontrolde diyet uygulamak hayati derecede önemlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Omad Diyeti

Su diyeti de eğer bilinçli uygulanmazsa sonrasında pek çok sağlık sorununa sebep olabilir. Hatta kontrolsüz diyetlerle verilen kiloların geri alınma durumu da çok yüksek ihtimaldir. Bu tarz diyetler için sağlık kontrolünden geçilmelisi , değerlere bakılması  ve uygunluğunun bir hekim tarafından onaylanması gerekir.

Su diyetinin 3 ya da 5 gün ile sınırlandırılması da yine uzmanlar tarafından tavsiye edilir 7 günlük bu diyetin bir hekim kontrolünde yapılması mutlaka bilinçli hareket edilmesi gereklidir.