800 Kalorilik Diyet
  1. Anasayfa
  2. Diyet Listesi

800 Kalorilik Diyet

0

800 Kalorilik Diyet Listesi, günlük düşük kaloriye sahip diyetler sınıfında yer almaktadır. Günlük kalorisi yüksek diyetler fazla kiloya sahip insanların, yani VKİ değeri 35’in üzerinde olan obezite olan kişiler için hızlı kilo vermelerini amaçlayan ve motivasyonlarını yükseltmesi için hazırlanmış ve doktor denetiminde yapılan diyet çeşididir.

800 Kalorilik Diyetiyle Kaç Kilo Verilir

İnsanlar diyete başlamadan önce ne kadar kilo vereceklerini, diyetin içeriğini ve kalorilerin değerlerine bakarak fikir elde etmeye çalışırlar. Ancak kişiden kişiye değişen kalori değerleri nedeniyle doktor kontrolü ile özel hazırlanan bir diyet çeşididir.

Örnek vermek gerekirse; VKİ indeksi 35’in üstünde olan bir birey, kendi kilosunu korumak amacıyla günlük ihtiyacının 2800 olduğunu varsayalım. 800 kalorilik diyet listesiyle 2000 kalori fazla çıkacaktır. Bu nedenle; günlük kalorinin 1 haftada 14.000 kaloriyi yaktığı anlamına gelir. Vücudumuzdaki 1 kg yağ: 7000 kaloriye eşittir. Bu hesaplayamaya göre haftalık olarak 14.000 kalori tüketmemiz 1 haftada kg verebileceğimizi gösterir. 800 kalorilik diyet listesine günlük spor, egzersiz ve fiziksel aktiviteler vb. eklediğimizde haftalık olarak 4 kg’a kadar vermemiz mümkün olacaktır. Bu nedenle 800 kalorilik diyeti yaptığınız zaman ek olarak farklı aktiviteler vermeniz durumunda kilo verme hızınızda artış görülecektir. Elbette bu diyeti yapmadan önce kesinlikle doktor kontrolüne giderek bu diyete uygun olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer doktor kontrolü olmadan bu diyeti yaparsanız, sağlıklı olmak isterken sağlığınızdan olacağınızı sakın unutmayın. Günlük yüksek kalori tüketimiyle yapılan diyetlerin tamamı doktor kontrolünde yapıldığını sakın unutmayın.

800 Kalorilik Diyet Listesi Sağlıklı Mı?

Şok diyet olarak isimlendirilen 800 kalorilik diyet, doktorlar tarafından herkes için önerilmez. Bunun sebebi ise yetişkin bir insanının günlük en az alması gereken kalori miktarı 1200 ile 2000 kalori arasında değişmektedir. Belirtilen kalorinin altına alınan kaloriler vücutta vitamin, demir ve potasyum eksikliğine yol açacağı için vücut direncini düşürür. Ayrıca süregelen bu eksiklikler nedeniyle bireylerin kalp krizi geçirme riski de büyük ölçüde artmaktadır. Bu nedenle bu diyeti yapmayı düşünen kişilerin kesinlikle doktorlara danışarak vücudunun bu diyete uygun olup olmasını öğrenmesi gerekir.

800 Kalorilik diyetle tek başına 2 kilograma kadar vermeniz mümkündür. Buna ekstra spor ve egzersizler ile 4 kg’a kadar çıkarabilirsiniz ancak vücudunuzun direncini düşüreceğini sakın unutmayın. Vücuttan hızla verilen kilo kayıpları sebebiyle vücudunuzun yaşlanmasını hızlandırmış olursunuz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kaloriyi yeterine getirmemeniz durumunda metabolizmanızda yavaşlama meydana geleceğini de sakın unutmayın.

800 Kalorilik Diyet Listesi

Kahvaltı:

·        Yarım bardak yağsız süt 42 Kalori
·        1 dilim tam tahıllı ekmek 80 Kalori
·        1 adet haşlanmış yumurta 78 Kalori

Ya da

·        1 dilim karpuz (orta boy) 46 Kalori
·        1 Bardak yağsız yoğurt (küçük bardak) 154 Kalori

Öğlen Yemeği

·        1 tabak salata 70 Kalori
·        Izgara Tavuk (orta büyüklükte)
·        1 kâse sebze çorbası (küçük kâse) 200 Kalori
·        Kraker diyet bisküvi

 

Akşam Yemeği

·        90 Gram Haşlanmış Patates 250 Kalori
·        90 Gram ızgara tavukgöğsü
·        Haşlanmış brokoli
thumbnail
Önerilen Yazı
2100 Kalorilik Diyet

800 Kalori Diyeti Yapacaklar İçin Önemli Uyarılar

800 kalorilik diyetin sonunda tartıldığınızda belirli bir miktar kilo kaybettiğiniz göreceksiniz ancak vücudunuz oldukça yorgun olacaktır. Aklınızda olan tek şey diyet öncesi yediğiniz yemeklerin tadı olacaktır. Bu nedenle fazla kiloya sahipseniz bir doktor tavsiyesine uymanız ve sizin için şok diyetler yerine daha sağlıklı daha iyi hissetmenizi sağlayacak diyetler olmalıdır. Sağlık için sağlığınızdan olmayın. Diyet öncesi ve sonrasında kesinlikle doktor kontrolüne gidin.