Polistik Over Sendromu Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Polistik Over Sendromu Nedir?

0

Polistik Over Sendromu Tedavisi

Plastik Over Sendromu Her 10 kadından birinde görülen polistik over sendromu, kadınlarda çok sık görülen hormonal bozuklukluları ifade etmektedir. Polistik over sendromu doğurganlığı olumsuz bir biçimde etkilemenin yanında pek çok hastalığın oluşmasına da zemin oluşturmaktadır. Yumurtalıklarda iyi huylu ve küçük birçok kistin oluşumu ile kendini göstermektedir. Bu kistler her ne kadar küçük ve iyi olsalar dahi vücudun doğal işleyişini bozarlar. Ve bunlar anormal yapılar olduklarından regl döngüsünde düzensizlikler yaşanmaktadır.

Adet düzensizliği olarak kendini gösteren polistik over sendromu, kadınlarda hormon değişikliklerine yol açmaktadır. Bunun sonucunda da bu sendromu yaşayan kişilerin vücutlarında tüylenme, sivilcelenme ve ani kilo artışları görülmektedir. Bu sendromun ortaya çıkmasının altındaki neden kesin olarak bilinmemekle birlikte hastalığın genel olarak genetik ve çevresel faktörler nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir. Ailesinde polistik over sendromu görülen bireylerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Polistik Over Sendromunun Belirtileri Nedir?

Polistik over sendromu kendini hemen gösteren bir hastalık değildir. Hastalık kişide yayıldıkça birkaç semptom ile kendini göstermektedir. Bu semptomlar kişiden kişiye değişmekle birlikte hastalığın en belirgin belirtisi adet düzensizliğidir. Ancak ergenlik dönemindeki bireylerin 1-2 yıl boyunca düzensiz regl olması doğaldır. Polistik over sendromunun diğer belirtileri şunlardır;

Polistik-Over-Sendromu-Nedir-1

 • Regl döngüsünün bozulması, hiç regl olamama
 • Kilo artışı
 • Kilo vermekte zorlanmak
 • Vücutta normalden fazla olarak çıkan istenmeyen tüyler
 • Ses kalınlaşması
 • Yüz ve sırt bölgesinde sivilcelenme
 • Çocuk sahibi olamamak
 • Birden fazla düşük yapmak
 • Göğüs hassasiyeti görülmesi
 • Saçların dökülmesi

Her hastalıkta olduğu gibi bu sendromun da erken teşhisi hastalığın tedavisi için büyük öneme sahiptir. Hastalık ne kadar önce fark edilirse sendromun ilerleyişi o kadar hızlı durdurulmaktadır. Bu nedenle kişiler yukarıda bahsedilen belirtileri gördüklerinde uzman bir doktora görünmelidirler.

Polistik Over Sendromunun Tedavisi Nedir?

Polistik over sendromunun tedavisi için kişiler öncelikle alanında uzman olan kadın doğum hekimlerine başvurmalıdır. Sendromun tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden doktor hastanın yaşını, kilosunu, hastanın fiziki durumunu ve sendromun yayılış derecesini göz önünde bulundurarak kişiye uygun bir tedavi planı hazırlamaktadır.

Tedavinin ilk aşaması kanda görülen erkeklik hormonu seviyesini düşürülmesinden oluşmaktadır. Bu nedenle doktor kontrolünde erkeklik hormonlarını düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Polistik over sendromunun yol açtığı ani kilo artışlarının önlenmesi adına diyet listesi oluşturulmaktadır ve bu sayede kişinin vücut kitle indeksine göre ideal kiloya ulaşması sağlanmaktadır. Hormon düzensizliğinin yol açtığı leke ve sivilcelerin giderilmesi, adet düzensizliği, istenmeyen tüyler için yine doktor kontrolünde olmak şartıyla doğum kontrol ilaçları kullanılmaktadır. İnsülin direncinin sağlanması için de gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Sendromun yol açtığı saç dökülmelerine karşı olarak gerekli vitaminler kişilere ilaçlar sayesinde takviye edilmelidir. Çocuk sahibi olmak isteyip sendromun yarattığı olumsuz semptomlar yüzünden bu isteklerini gerçekleştiremeyen bireyler için ise yumurtanın gelişimi için ilaçlar kullanılmalıdır.

Polistik over sendromunun tedavisinde doktor desteğinin yanında kişiye de sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluklardan birisi ise sağlıklı beslenerek düzenli egzersiz yapmaktır. Kişiler glutenli besinlerden uzak durup yeşil sebzeler tüketmelidirler.