Glutensiz Beslenme Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Glutensiz Beslenme Nedir?

0

Glutensiz beslenme nedir? diye sorulduğunda verilen en basit cevap bağırsak hassasiyeti olan kişilerin beslenmelerinden gluten içeren besinleri çıkarmaları esasına dayanan bir beslenme türüdür. Glutensiz beslenme programında öncelikle bir  glutensiz beslenme listesi oluşturulur. Ardından kişi bunu tüm yaşamı boyunca uygular.

Glutensiz Beslenme Nedir?

Glutensiz beslenme nedir? konusu son zamanlarda sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Öncelikle gluten nedir? tarif edecek olursak; Glüten; ilave edildiği ürünlerin kıvam almasını sağlayan, esneklik veren ve bağlayıcı görevi gören bitkisel bir proteindir. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunur. Bu nedenle ekmek, makarna, bulgur, irmik gluten içeren gıdalardandır. Bununla birlikte pek çok hamur işi tarifinde, soslarda, diş macununda ve  çeşitli kozmetik ürünlerde bulunur. Gluten sağlıklı bireylerde herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Ancak çölyak hastaları için glutensiz beslenme önemlidir. Çünkü çölyak hastaları gluteni tolere edemezler ve bu proteine karşı vücutları olumsuz tepkiler verir.

Gluten bulundurmayan ve glüten intoleransı bulunan kişilerin tüketebileceği besinler ; Mısır, pirinç, kinoa, keten, darı, süpürge darısı, tapyoka, karabuğday, ararot, amarant ve saf yulaf. Ayrıca meyve, sebze, kırmızı ve beyaz et, balık ve deniz ürünleri, süt ürünleri ve kuruyemişleri de glüten içermediğinden tüketebilirsiniz. Glutensiz unlar; Hindistan cevizi unu, badem unu, fındık unu ya da esmer pirinç unu ve nişastalı glütensiz yiyecekler; pirinç, soya, patates, fasulye, kinoa, ararot, amaranth, teff, keten tohumu ve chia tohumudur.

Glutensiz Beslenme Faydaları

Glutensiz beslenme faydaları oldukça fazla. Ancak gluteni tamamen hayatınızdan çıkarmanızla gerçekleşebilir.

 • Glutensiz beslenme çölyak hastalarında oluşan kronik enflamasyonu giderebilir.
 • Glutensiz beslenen kişiler, diğer insanlara göre daha sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahiptir. Glutensiz beslenme  tırnakta oluşan mantar enfeksiyonunu azaltır.
 • Glutensiz beslenme vücutta insülin uyarılmasını engelleyerek kan şekeri düzenlenmesinde etki gösterir.
 • Glutensiz besinleri tercih etmeniz enerjinizin yükselmesine neden olur. Gluten konsantrasyon bozukluğu , yorgun ve uyuşuk hissetme gibi durumlara sebep olup gündelik hayatı etkileyebilir.
 • Glutensiz beslenmek, sindirim sistemi üzerindeki sorunları gidermeye yardımcı olur.
 • Glutensiz beslenme ile kilo verme süreci hızlandırılabilir.
 • Kansızlık sorununu giderir. Gluten, bağırsak yapısını bozarak demir emilimini azaltır. Glutensiz beslenme bağırsak aktivitesinin düzene girmesini sağlar. Böylece demir, çinko, B6, B12 gibi vitamin ve minerallerin emili artar. Böylece kansızlık sorununun önüne geçebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.
 • Sağlıklı saçlara sahip olmak için glutensiz beslenmeniz gerekir. Gluten, saç derisi sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Vücudunuzdaki ödemlerden kurtulursunuz.
 • Tiroid sorunu yaşayanların glutensiz beslendiklerinde olumlu sonuçlar aldığı görülmüştür

Merak edilen glutensiz beslenme örnek menü için 7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi  yazımıza göz atabilirsiniz.