Diyette Ceviz Yenir Mi?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Diyette Ceviz Yenir Mi?

0

Diyette ceviz yenir mi? Sorusu diyet yapanların en fazla merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle diyet yapanların ve kilo vermek isteyenler oldukça zorlu bir dönem ve süreçten geçtiği için daha sağlıklı bir dönem geçirebilmeleri amacıyla iyi bir motivasyona ihtiyaç duyar. Bu nedenle akıllarına takılan soruların en iyi şekilde cevaplanması gerekmektedir.

Bu nedenle sağlıklı bir şekilde diyet yapmak ve zayıflamak isteyenler diyet listelerinde kesinlikle ceviz eklemelidirler.

Daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinin neredeyse tamamında ceviz bulunmaktadır. Bunun nedeni ise ceviz içinde bulunan zengin besin değerleridir. Böylelikle diyet yapmak isteyen ya da diyet yaparken enerjinizin düşmemesi ve halsizliklerin ortadan kalması amacıyla ceviz yenmektedir. Ancak diyet sırasında tüketeceğiniz ceviz miktarının yeterli ve abartılmamış bir seviyede olması gerekir. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listelerinde günlük olarak en fazla 2 adet ceviz tüketmeyi önermektedir. Bunun dışında ekstra miktarda ceviz tüketmek yüksek kalori almanızı etkileyeceği için kilo vermenizi oldukça zorlaştıracaktır.

Ceviz İçinde Neler Var?

Ceviz içerisinde Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Ayrıca oldukça güçlü ontioksidan özelliklerine sahip ceviz dünyadaki hemen hemen her uzman tarafından diyet programlarında önerilen bir besin türüdür. Bunun yanı sıra kolesterol düşürücü özelliği ve kalp dostu olması nedeniyle günlük olarak en fazla 2 adet ceviz tüketimi önerilmektedir.

Sinir sistemlerimizin ve beyin fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalışmasında en önemli etkenler arasında yer alan ceviz, hemen hemen her yaş gurubunda tüketebileceği bir besindir. Son dönemlerde yüksek fiyat artışları olsa da en fazla tüketilen kuruyemiş ürünleri arasında yer almaktadır.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

 • Kan şekerinin düzelmesini ve dengelenmesi için en faydalı besindir
 • Sağlıklı yağ asitlerinin yanı sıra vitamin, mineral, protein ve lif bakımından oldukça zengin bir besin olduğu için bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için çok etkilidir
 • Düzenli olarak tüketildiği durumlarda kemik sağlığında çok faydalıdır
 • Özellikle hamilelik dönemlerinde anne adayların bebeğin sağlığı için ceviz tüketmektedir.
 • İçinde bulunan E-C-A-K vitaminleri Omega-3 yağ asitleri, Magnezyum, Potasyum ve Kalsiyum vb. mineraller bulunması sebebiyle stresle korunma ve sinir sistemini korumada yardımcı olur
 • Kanserde en etkili kuruyemiş türüdür
 • Kan dolaşımını düzenleyerek pıhtılaşmayı önler
 • Kalp sağlığı için en sağlıklı besin türüdür.

Ceviz Kaç Kalori?

Hem diyet yapanlar hem de spor yapanlar tarafından oldukça fazla tüketilen ceviz, özellikle pasta, kek ve baklava gibi tatlı türlerinde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle ceviz kalori miktarı da en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Diyet programlarını yapan kişiler bağışıklık sistemini güçlendiren ve kalp dostu olan ceviz, birden fazla hastalık için de önemli bir besin türüdür.

Ancak unutulmaması gereken en önemli konu ise diğer besinlerin tüketiminde olduğu gibi ceviz de de kontrollü bir şekilde tüketilmesi ve diyet programını engelleyecek seviyede tüketilmemesi gerekmektedir.

Cevizde bulunan kalori miktarı

 • 1 adet orta boylardaki cevizde 33 kalori bulunur
 • Yarım cevizde 13 kalori bulunur
 • Bir avuç cevizde 163 kalori bulunur
 • Bir yemek kaşığı cevizde 65 kalori bulunur
 • Bir tatlı kaşığı cevizde 33 kalori bulunur
 • Bir fincan cevizde 130 kalori bulunur
 • 100 gramlık bir cevizde 650 kalori bulunur
thumbnail
Önerilen Yazı
Laktoz Monohidrat Nedir?

Cevizde bulunan besin değerleri nelerdir?

Cevizin kabuğundan ayrıldığında insan beynine benzeyen bir görüntü ortaya çıkar. Bu da halk arasında beyin için en faydalı kuruyemiş diye geçmektedir. İnsan sağlığı için birden fazla vitamin ve mineral bulunan cevizin tüketilmesinde ön planda olan bir besin türü olsa da yeterli seviyede tüketilmesi gerekmektedir.

 • Cevizde bulunan doğmamış yağ asitleri Omega-3 ve Omega-6
 • Cevizde bulunan yağdan çözünen A-K-C- E vitaminleri
 • Cevizde bulunan suda çözünen B1 – B2- Niasin- Pantoteknik Asit ve Folik Asit
 • Cevizde bulunan mineraller Bakır, demir, sodyum, çinko, fosfor

Ceviz Zayıflatır Mı?

Özellikle ülkemizde en fazla sevilen ve en fazla tüketilen kuruyemişler arasında olan ceviz, tüm yağ oranlarını içinde barındıran ve yüksek kalori içeren bir besin türüdür. Ceviz içinde bulunan doymamış yağ kolesterolü düşürme özellikleri sayesinde diyet yapanlar tarafından eksik olmayan bir besin türüdür. Ayrıca günlük diyet listelerinde aldıkları kaloriyi tüketmek amacıyla diğer yiyeceklerden kısıtlamaya gider ya da spor yaparak kaloriyi azaltırlar.

Ayrıca cevizin özellikleri arasında en öne çıkan ise doyurucu özelliğidir. Bu sayede zayıflamak isteyenler tarafından ara öğünde ceviz tüketilmektedir.

Bu sayede uzun süreli açlık hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Buna göre ceviz zayıflatır mı? Sorusunun cevabı olarak diyet programlarına eklendiğinde tok tutma özelliği sayesinde ceviz zayıflatır mı sorusu yerine tok tutucu özelliği sayesinde kilo vermenize yardımcı olan en önemli kuruyemiştir.

Diyet Kilo Aldırır Mı?

Günlük tükettiğiniz kalori miktarından fazla kalori tükettiğinizde kilo alımınız daha kolay bir hale gelecektir. Bu nedenle ister kilo almak isteyin isterseniz fazla kilolarınızdan kurtulmak isteyin her iki durumda da ceviz en etkili rol üstlenen kuruyemiştir. Cevizde bulunan yüksek kalori nedeniyle sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gerekir. Yetişkin bir bireyin günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı 1800 ile 2000 arasındadır. Buna göre yetişkin bir birey olarak günlük en az 600 kaloriden fazla kalori almamanız gerekiyor. 100 gram cevizin kalori miktarı 650 olduğuna göre düzenli olarak tüketilen ceviz sayesinde ayın sonunda en az 2 kilo alabilirsiniz.

Ancak ideal kilonun çok altında olanlar için hızlı kilo almak için hazır gıda ya da fast food yerine kas yapan ya da omega-3 deposu zengini olan ceviz, badem, fındık gibi kuruyemiş türlerini tüketerek daha hızlı bir kilo alabilirsiniz.