İnsülin Direnci Diyeti Canan Karatay Listesi
  1. Anasayfa
  2. Diyet

İnsülin Direnci Diyeti Canan Karatay Listesi

0

İnsülin Direnci Diyetin temel hedef vücuttaki devamlı salınan insülini yiyeceklerle eşleştirerek dokulara taşınmasını sağlayabilmektir. Böylece zamanla vücutta gereken insülin seviyesi belirlenecek ve karbonhidratla doğru eşleşme yapılacaktır bu sayede vücudu yormayacaktır. Diyetle protein -karbonhidrat – yağ dengesi kurulmalıdır. Lifli gıdaları mutlaka listeye koymalıyız. Çünkü posalı yiyecekler kan şekerini dengeler. Diyette saatler çok önemlidir sık aralıklarla yenmeli ve az az yenmelidir. Doğru bir beslenme düzeni oluşturularak diyet planlanır. Kahvaltı saat 9’dan önce yapılmaya özen gösterilmeli, akşam yemeği de geç ve ağır yenmemeli.

İnsülin direnci olan kişiler nasıl zayıflar?

İnsülin Direnci Diyetinde insülin direnci metabolizmaya zarar verdiği için kilo kaybı biraz yavaş ilerleyebilir. Doğru bir beslenme listesiyle kilo vermek mümkündür. Unutmamalısınız ki vücut yağ oranınız düştükçe insülin direnci de yavaş yavaş sonlanmaya başlayacaktır ve kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

İnsülin direnci olanlar ne yemeli ne yememeli?

İnsülin Direnci Diyetinde yememiz ve yemememiz gereken besinleri şu şekilde listeleyebiliriz. Öncelik olarak yememiz de sakınca olamayan besinleri sıralıyoruz;

  • Yoğurt, kefir, pancar
  • Yumurta, peynir, balık ve tavuk, kırmızı et
  • Meyve tüketilmeli ama tek başına değil. Süt, yoğurt, peynir veya badem, fındık, ceviz gibi proteinle tüketmek daha sağlıklıdır. Ani dalgalanmaları engeller.
  • Tam buğday veya tam çavdar tüketilmeli.
  • Bulgur, haftada 2-3 kez kuru baklagil tüketilmeye özen gösterilmelidir.
  • Ve her diyette unutulmaması gereken egzersiz de yapılmalı.

İnsülin direnci olan kahvaltıda ne yemeli?

İnsülin Direnci Diyetinde kahvaltıda az yağlı peynir, yumurta, ekmek, zeytin, yeşillik, taze domates ve salatalık gibi çiğ sebzeler yağsız olarak tüketilebilir. Bu besinlerle sağlıklı bir güne başlayarak tüm gününüzü zinde geçirebilirsiniz.

Kilo verince insülin direnci düşer mi?

İnsülin direncinin kilo vermeyi zorlaştırdığını biliyoruz. İnsülin direnci olanlar daha sık acıkır, hemen yorulur. Ama sabırla uygulanan sağlıklı beslenme programı ve düzenli yapılan spor programı ile zamanla insülin direnci kırılır. Bu demek oluyor ki kilo verdiğimiz de insülin direncimiz de düşecektir. Bilindiği üzere her zaman fazla kilolar bize hastalık getirir. Doğru diyetlerle doğru kilo vermek içinde hekimden yardım almamız en doğrusudur.