Eliptik Bisiklet ile Zayıflama
  1. Anasayfa
  2. Spor

Eliptik Bisiklet ile Zayıflama

0

Eliptik bisiklet ile zayıflama, günümüzde milyonlarca insan tarafından araştırılmaktadır. Çünkü iİnsanlar, her zaman koşmak için uygun bir alan bulamayabiliyorlar. Aynı zamanda disiplinli bir koşu programı ve yaktığınız kalori miktarını görebilmek de her zaman mümkün değildir. Bu tarz sorunları ortadan kaldırabilmek için çeşitli spor mekanizmaları üretilmeye devam ediliyor. Dünyada çapında en popüler spor aletlerinden biri de eliptik bisiklet olarak karşımıza çıkıyor.

Eliptik bisikletler, eliptik bir koşma düzeni sağladıkları için bu şekilde adlandırılmaktadırlar. Genel olarak kondisyon sağlamaya, genel ve bölgesel zayıflamaya yardımcı oluyorlar. Ayrıca eliptik bisiklet için ev ortamında kullanılabilecek mükemmel bir spor aleti olduğunu söyleyebiliriz.

Eliptik Bisikletin Genel Özellikleri Nelerdir?

Eliptik bisiklet, pedal ve kas kollarını çalıştırabilmek için iki adet koldan oluşmaktadır. Ayrıca modeline göre farklı birçok özelliği de barındırabilmektedir. Örneğin kaliteli eliptik bisikletlerde nabız ölçmeye yarayan bir alet, süre tutan bir sayaç, özel programlar, pedallara akıcılık kazandıran özel teknolojiler ve eliptik ekseni değiştiren bazı araçlar bulunmaktadır.

Eliptik bisikletler, vücuda sağladığı hareketler kapsamında çift merkezli olarak adlandırılabilmektedir. Bu sayede insan kasları, normal bisikletlere göre %40 oranında daha fazla çalışabilmektedir. Bu durum, spor yapmaya yeni başlayan kişiler için zorlayıcı olsa da ileride büyük fayda sağlamaktadır.

Eliptik Bisiklet Yardımıyla Zayıflama Faydaları Nelerdir?

Eliptik bisiklet ile zayıflayanlar, cihazın kemik erimesi ve eklem sorunlarında oldukça rahatlatıcı bir etkisi olduğunu söylüyorlar. Ayrıca eliptik bisiklet, kemik yoğunluğunu arttırmakta ve kemik erimesine karşı mücadele edebilmektedir.

Doğru şekilde kullanıldığı zaman alt ve üst karın bölgelerini çalıştırmaktadır. Bu durum, hem kas kütlenizin artmasına hem de bölgesel yağlanmaların yok olmasını sağlar. Bacaklara ve eklemlere yoğunlaşmadan kullanılan bir alet olduğu için kardiyovasküler açıdan oldukça yararlıdır.

Eliptik Bisiklet Kullanırken Yapılmakta Olan Yanlışlar Nelerdir?

Eliptik bisiklet ile zayıflama, genel olarak bölgesel yağların erimesine ve kas kütlenizin artmasına yardımcı olmaktadır. Fakat her spor aleti gibi eliptik bisikletin de doğru kullanılması gerekmektedir. Peki, eliptik bisiklet kullanırken sıklıkla yapılan hatalar nelerdir?

  1. Genel olarak yapılan ilk hata, gereğinden fazla özelliklere sahip bir eliptik bisiklet satın almaktır. Spor aletlerini satın almadan önce ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir.
  2. Eliptik bisiklet kullanırken yapılan hatalardan biri de cihaz eğimini yanlış ayarlamaktır. Sizi dik açıda tutacak bir pozisyon belirleyerek koşularınıza başlayabilirsiniz. Ayrıca eğim ayarını sürekli değiştirmek de sağlık açısından zararlı olacaktır.
  3. Eliptik bisikleti açtıktan sonra hareketlerinizi yavaştan hızlıya doğru ayarlamanız gerekmektedir. Son kademe ise periyodik bir şekilde hızı düşürerek kalp hızınızı yavaşça dengeleyebilirsiniz.
  4. Eliptik bisikleti kullanırken sakin olmanız ve gevşemeniz şarttır. Koşu sırasında kendinizi sıkmanız, cihazdan tam olarak faydalanamamanıza neden olacaktır.

Eliptik Bisiklet Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Eliptik bisiklet zayıflatır mı sorusunun yanı sıra spor aletlerine ilgi duyan kişiler tarafından aletin nasıl kullanılması gerektiği de sıklıkla araştırılmaktadır. Biz de sizler için bilmeniz gereken noktaları tek tek inceledik.

  • İlk olarak yukarıda hata olarak nitelendirilen her hareketten uzak durmanız gerekmektedir.
  • Eliptik bisikletten faydalanabilmek için bir kere değil düzenli periyotlar halinde çalışmanız şarttır. Bu aşamada bir profesyonelden yardım alarak kendiniz için başarılı bir program oluşturabilirsiniz.
  • Eliptik bisiklet boyutları genel olarak değişkenlik göstermektedir. Yaşınıza ve vücut ölçülerinize uygun bir alet satın almak, cihazdan en iyi performansı alabilmeniz için çok yararlı olacaktır.

Eliptik bisikleti kullanırken egzersiz hareketlerini de ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bu sayede zayıflama süreciniz desteklenir ve sadece belirli bir bölgeyi değil vücudunuzun tamamını çalıştırmış olursunuz.