1. Ana Sayfa
  2. Diyet

BCAA Nedir?

BCAA Nedir?
BCAA, proteinleri meydana getiren amino asitlerin bir bölümünün insan vücudu tarafından üretilmediği durumlarda besin takviyesi olarak tercih
+ - 0

BCAA nedir soruna cevap verecek olursak, proteinleri meydana getiren amino asitlerin bir bölümünün insan vücudu tarafından üretilmediği durumlarda besin takviyesi olarak tercih edilen bir amino asit grubu besinidir. Genellikle sporcuların tercih ettiği bu besin takviyesi kaslar tarafından yakılan enerjinin belirli bir kısmını geri kazanmak amacıyla kullandığı bir üründür.

İnsan vücudu oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve bütün bir parçayı meydana getiren farklı küçük parçalar bulunur. Örnek vererek açıklayacak olursak amino asitler proteinleri meydana getirir ve vücutta binlerce farklı proteini meydana getiren 20 temel amino asit bulunu. Söz konusu insan vücudu olduğunda ise amino asitlerin bir bölümü kendi üretimini gerçekleştirmez ve bu durumda besin takviyesi olarak BCAA besin takviyesi kullanılır.

BCAA Nedir Ne İşe Yarar?

BCAA amino asitleri genellikle sporcular tarafından kas ağrılarının azaltılması, egzersiz yaptıkları sırasında meydana gelebilecek kas hasarlarının önlenmesi, kan sentezlerinin hızlanmasına, egzersiz sırasında daha fazla direnç ve dayanıklı olma ve kas onarımları amacıyla kullanılır. Özetleyecek oluksak kasın enerji harcaması durumunda kasların iyileşmesini ve egzersiz sırasında bireylerin daha kuvvetli ve dayanıklı olmasını sağlar.

Egzersiz sırasında kaslar yorulur ve hasar görür. Bu durumda ihtiyaç duyulan protein ve amino asitler alınmadığı durumlarda meydana gelebilecek uzun süreli kas ağrıları ve iyileşmeyen kas hasarları meydan gelir. Özellikle spor yapma konusunda yeni iseniz antrenman yapmadan önce nasıl bir çalışma programı uygulayacağınızı öğrenerek ihtiyaç duyulan takviyeleri alın.

BCAA Kimler Kullanabilir?

Genel olarak bakılacak olursa BCAA takviyesine ihtiyaç duyacak bireyler fiziksel olarak dış kaslarını geliştirmek isteyen sporcular tarafından tercih edilir. Genellikle hayatımızda spor yaptığımız sırada meydana gelebilecek kas yorgunlukları ve kas hasarlarını ortadan kaldırmak için gıda ve protoinler kullanılır. Ancak fazla miktarlarda egzersiz yapılacak ise bu durumda ihtiyaç duyulabilecek besin takviyesi BCAA olacaktır. Bu bireylere fazladan protoin ve amino asit sağlayarak kas hasarlarının önüne geçer.

BCAA Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

  • Vücutta meydana gelen gecikmeli kas ağrılarını en aza indirir.
  • Spor ya da egzersiz sonrasında meydana gelen kas hasarlarını onarmada oldukça faydalıdır.
  • Kan sentezinin hızlanmasına yardımcı olur
  • Egzersiz sırasında vücudun daha dayanıklı olmasını sağlar
  • Egzersiz sırasında enerji salınımını destekler
  • Eğer ihtiyaç duyulursa glikoz üretimini sağlayarak vücuda destek olur
  • Vücudun ihtiyaç duyulan amino asitleri üretmediği durumlarda destekleyici ürün olarak fayda sağlar.
  • Egzersiz sırasında ve sonrasında meydana gelen kas onarımını destekler
  • İnsülin duyarlılığına tam destek sağlar

BCAA Kullanmanın Zararları Nelerdir?

BCAA kullanacak bireylerin sağlık konusunda herhangi bir problemi yok ise 20 grama kadar BCAA kullanması insan sağlığını etkilemez. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli bireyler ise hamile ya da bebeğini emziren annelerin BCAA ve benzeri hiçbir besin takviyesini kullanmaması gerekir. Bazı bireylerde BCAA kullanımından sonra meydana gelen kan şekeri düzensizlikleri, kullanım sonrasında meydana gelen koordinasyon bozuklukları ve yorgunluklar da gözlemlenmiştir. Bu gibi durumlarda geç kalınmadan doktor kontrolüne gitmek son derece önemlidir.

BCAA Takviyesi Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalı?

Günde 20 grama kadar kullanılabilmesi mümkün olan BCAA genellikle tüketilmesi gereken miktar olarak belirlenmiştir. 20 grama kadar olan BCAA takviyesinin günün farklı zaman dilimlerinde kullanabileceğiniz gibi ister hap olarak isterseniz toz olarak da kullanabilirsiniz. Toz ürününü yiyeceklerinizle karıştırarak tüketebilmeniz mümkündür.

BCAA takviyesi tüketim konusunda dikkat edilecek en önemli nokta maksimum olarak belirlenen 20 gram seviyesi kullanmadan önce minimum 5 gram seviyesinde kullanmak gerekir. Ancak 5 gramdan daha fazla kullanacaklar için antrenman yapmadan önce kullanılması ve bunu antrenman öncesi ve sonrasında yapması gerekmektedir. Bu sayede kasların ihtiyaç duyacağı amino asitleri hem antrenman öncesinde hem de antrenman sonrasında karşılamış olursunuz.

BCAA Besin Yolu İle Alınabilir Mi?

Vücudun üretemediği ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz amino asitleri BCAA dışında besin olarak da almanız mümkündür. Ancak yeterli miktarlarda BCAA aldığınızdan emin olmak adına bazı besinleri hazırlamanız ve bu besinlere uyum sağlamanız gerekmektedir. En fazla BCAA bulunan besinlerden bazıları şunlardır;

·        Süt ·        Badem ·        Yumurta
·        Kinoa ·        Soya Fasulyesi ·        Karides
·        Bezelye ·        Sardalya ·        Dana Eti
·        Mısır ·        Tavuk Eti ·        Kaju
·        Kuzu Eti ·        Fıstık ·        Ton Balığı
·        Kahverengi Pirinç ·        Somon Balığı ·        Tam Buğday
·        Fasulye ·        Mercimek ·        Nohut
Önerilen Yazı
Weight Watchers Diyeti

BCAA Kas Yapar Mı?

Hayatında ilk kez vücut geliştirme sporu yapmayanlar tarafından merak edilen en önemli konu nasıl hızlı bir şekilde hayal ettikleri vücuda sahip olacaklarıdır. Vücut geliştirme sporunun en merak edilen konularından bir tanesi de devamlı protein tozu ve BCAA takviyesi alımı sonunda vücutlarının istenilen seviyeye gelip gelmeyeceğidir. Bu tamamen yanlış bir konudur ve buna dikkat etmek gerekiyor.

Kaslar protein kullanır ve proteinleri de amino asitler meydana getirir. Bireyler sürekli olarak spor yaptıkları için proteinlere ve amino asitlere ihtiyaç duyar. Kas kullanımı olmadıktan sonra sürekli olarak BCAA ve protein alsanız dahi en ufak bir gelişim dahi göstermek mümkün olmaz. Bu nedenle kas yapabilmeniz için spor yapmanız gerekir. Kas yorgunluklarını ve spor sonrasında meydana gelen kas hasarlarını önlemek amacıyla BCAA besin takviyesi kullanılır. Eğer BCAA kullanarak kas yapmak istiyorsanız spor yapmanız gerekiyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap