Knee Up Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Spor

Knee Up Nedir?

0
Knee Up nedir? başlıklı yazımızda Seated Knee Up olarak bilinen karın kaslarını çalıştıran çok etkili bir egzersizden bahsedeceğiz.
Aslında hepimiz karın kaslarına sahibiz. Ancak üzerindeki yağlar bu kasların görünmesine engel olur. Doğru beslenme ve uygun karın egzersizleriyle bu kasları görünür kılmak aslında hiçte olmayacak bir şey değil.
Knee up nedir? Knee up nereyi çalıştırır? nasıl yapılmalı? Bunlar ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Seated Knee Up Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır?

Seated Knee Up karın kaslarınızın tamamının etkili bir şekilde çalıştıran başarılı bir karın egzersizidir. Tüm vücudu aktif ederek kalori yakımını artırır. Aynı zamanda yağ yaktırarak karın bölgesini yağları eritir. Özellikle en zor çalıştırılan bölge olan alt karın kaslarını ciddi oranda çalıştırır.
Seated Knee Up antrenman sonuna eklenen karın hareketlerinde ilk sırada yapılmalıdır. Ayrıca  3-4 set minimum 20 şer kez yapıldığında olumlu sonuçlar vermektedir. Karın bölgesine kan pompalanması diğer bölgelere göre daha zor olduğundan tekrar sayıları zorlanmalıdır.

Seated knee up ne işe yarar ve nasıl yapılır? madde madde belirtecek olursak;

  • Türkçe olarak sehpada bacakları karına çekiş anlamına gelen seated knee up hareketi alt karın kaslarını çalıştırır.
  • Düz en basiti bir sandalye yada sehpa kenarına oturarak, ellerle kenarlar sıkıca kavranır.
  • Vücut oturulan zemin ile yaklaşık 35-40 derecelik bir açı oluşturmalıdır. İlk etapta bacaklar dışarıda ve boştadır.
  • Egzersize başlarken dizler nefes vererek göğüse doğru kontrollü ve yavaşça çekilir, nefes alarak en alt pozisyona gelinceye kadar bacaklar düz bir şekilde aşağıya indirilir.
  • Burada dikkat edilecek nokta; çok hızlı hareket etmemek ve ayakları yere değdirmeden devam etmektir. Hem mide hem de karın kasları için çok etkili bir harekettir.
  • Verilen tekrar sayısı kadar yapılarak ilk set bitirilir. 1-2 dakika dinlenilir ve her set arası aynı sürede ara verilerek diğer setlerde tamamlanır.

Tok karnına karın egzersizi yapılmaması gerekir. Son yemeğinizi antrenmana başlamadan 2 saat önce tüketmeye gayret gösterin. Eğer tok karnına yaparsanız bu durum sıkıntı verir. Çünkü kalbiniz midenize kam pompaladığı için kalp ritminizde artış olur. Daha kötüsü kalp krizine kadar giden sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Ayrıca karın bölgenizi çalışırken o bölgeyi sıcak tutan kıyafetler giyebilir yada kuşak ile sarabilirsiniz. Sonucunda karın bölgesindeki yağların daha çabuk yakıldığını görebilirsiniz.