1. Ana Sayfa
 2. Diyet

Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti
+ - 0

Eliminasyon diyeti, son dönemlerde popüler diyetler arasında yer alan diyetler listesinin en üst sıralarında yer almaktadır. Bazı bireyler kaynağının ne olduğunu bilmediği rahatsızlıklardan bahsetmektedir. Bu nedenle bu sorunlar uzun süreli rahatsızlıkları meydana getirerek yaşam standartlarını ciddi seviyede olumsuz etkilemektedir.

Bu rahatsızlıklardan kurtulmak isteyenler ise Eliminasyon diyetini uygulamaktadır. Bizde bu yazımızda Eliminasyon diyetinin özelliklerinden, nasıl yapılacağı ve diyet hakkında detaylar hakkında bilgiler vererek sizleri bilgilendireceğiz.

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Bireylerin bazı besinlere karşı ciddi hassasiyetleri bulunmaktadır. BU nedenle bu durumlara neden olabilecek birden fazla neden bulunur. Bazı durumlarda besinler sindirilemediği için bağırsaklar üstünde mayalanma süreci meydana gelir ve şişkinlik oluşturur. Ayrıca bazı besinlere karşı savunma yanıtı nedeniyle vücudun besinlere karşı alerji olmasıyla sonuçlanmaktadır.

Sorun ne olursa olsun bazı besinler bireyleri rahatsız ederek birden farklı gıdanın beraber tüketildiği durumlarda sorunun ne olduğunu bulmak çok zor olur. Bu sorunla karşılaşanların sayısı toplumun neredeyse %10’una denk gelmektedir. Peki, bu duruma karşı ne yapılabilir?

En iyi çözüm olarak hassasiyete neden olan besini bulmak ve bunu diyetten çıkarmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde besin hassasiyeti oluştuğu için hastalığı ortadan kaldırabilirsiniz. Eliminasyon diyeti de tam olarak bu rahatsızlıklar için ortaya çıkarılmış bir sistem olarak bilinir. Mantık olarak sıklıkla hassasiyet oluşturan besinlerin bir liste halinde sırayla günlük beslenme düzeninden çıkarılması ve daha sonra sırasıyla beslenme düzenine dâhil edilerek sorunun hangi besinden kaynaklandığının bulunması sağlanmaktadır. Oldukça basit ve bir o kadar da etkili bir yöntem olması nedeniyle Eliminasyon diyeti sıklıkla tercih edilmektedir.

Eliminasyon Diyetini Kimler Yapmalı?

Diğer diyetlerde olduğu gibi Eliminasyon diyeti de herkes için uygun olmayan bir diyettir. Bunun nedeni ise besinlere karşı hassasiyetiniz yok ve kaliteli ve düzenli bir şekilde besleniyorsanız diyetinizi bozmak mantıklı olmayacaktır.

 • Sürekli olarak şişkinlik problemi olan bireylerin en önemli sorunlarından bir tanesi besin hassasiyeti olduğu bilinmektedir.
 • Mide yanması ve reflü de besin hassasiyeti ve buna bağlı olarak sindirim sorunlarına bağlı meydana gelebilir.
 • Bireylerin ayda iki kezden daha fazla kabız ve ishal olmaları durumunda tükettiği besinlerde hassasiyet meydana geliyorsa boşaltım süreci de değiştirilebilmektedir.
 • Sürekli olarak kramp ve karın ağrısı olanlar, besin hassasiyetine karşı vücudun savunma olarak verdiği doğal bir tepkidir. Bu nedenle daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.
 • İrritabl bağırsak rahatsızlığı bulunanların ataklarını düzenlemek için oldukça hassas besinleri Eliminasyon diyeti ile düzenleyebilmektedir.
 • Bireylerin kronik yorgunluk durumlarında besin alerjisine bağlı olarak bağışıklık sistemi tepkisi nedeniyle meydana gelebilmektedir.
 • Sürekli hale gelen migren ataklarını tetikleyen özel besinler herkese göre farklılık gösterir.
 • Çözümü olmayan eklem ağrıları bağışıklık sisteminin aşırı şekillerde uyarılmasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Buna göre ilk olarak tespit etmek gerekmektedir.
 • Egzama, kızarıklık ve sebepsiz kaşıntılara bağlı olarak besin alerjilerinde sıklıkla görülen bir bulgular arasında yer almaktadır.

Eliminasyon Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eliminasyon diyetini uygulamak birden farklı besini tüketmeye kısa süreli de olsa yasaklamaktadır. Bu durumun iki farklı problemi meydana gelmektedir.

İlk sorun olarak sınırlı besin tüketildiği için meydana gelebilecek mineral, vitamin ve makro besin eksiklikleridir. Kısa sürede ciddi sorun görülmese de diyete başlamadan önce mevcut bir eksikliğiniz mevcutsa durum daha da kötüye gidebilir.

İkinci sorunsa alerji yaşadığınız besinleri hayatınızdan çıkarmakla ilgilidir. Alerji yaşadığınız bir besini listenizden çıkartırsanız bağışıklık sisteminiz daha hassas bir hale gelmektedir. Sonradan bu besinleri tükettiğinizde ise normalden daha fazla alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Sonlandıracak olursak iki problemi yaşamamak için Eliminasyon diyetin uzman diyetisyenler ve uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti iki farklı aşamadan oluşmaktadır. İki aşmasını da sırasıyla ve doğru bir şekilde uygulamak çok önemlidir. Ayrıca diyet süresine dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Önerilen Yazı
Sirke Asit mi Baz mı?

Eliminasyon İlk Aşama:

İlk aşama da sorun meydana getirebilecek ve bireyler açısından şüpheli besinleri listenizden çıkarmanız gerekmektedir. Bu nedenle bu dönemlere Eliminasyon fazı denir. Ayrıca Eliminasyon diyetinin en zor dönemi olarak ta bilindiğini söylemek yanlış olmaz. Bunun nedeni ise birden fazla sevdiğiniz ve tükettiğiniz besinlere kısa süre de olsa ara vermek zorunda kalıyorsunuz. Eliminasyon diyetinde listeden çıkarılacak besinler;

 • Gluten bulunan çavdar, irmik, arpa ve buğday gibi besinler.
 • Kazein içeren süt ürünleri
 • Bali mayonez, ketçap, şeker, nişasta mısır
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Tüm kuruyemişler
 • Çay, kahve ve alkol
 • Tohum yağları ve margarinler
 • İşlemiş et ürünleri arasında yer alan pastırma, salam, sucuk ve sosis
 • Turunçgiller
 • Baklagiller

Bu diyete devam ederken kesinlikle bir günlük tutmanız ve rahatsızlığınız olduğu durumlarda gelişmeleri not almanız son derece önemlidir. Bunun nedeni ise atladığınız bir besin mevcut ise düzelmez ve diğer besinleri not alarak incelemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra hafta sonunda diyetinize besinleri tekrar ekleyerek bu notları günlüğe eklemelisiniz.

Eliminasyon Diyetinde Tüketilmesi Önerilen Besinler

 • Karbonhidrat kaynakları olan esmer pirinç, chia ve kinoa
 • Turunçgil hariç meveler
 • Sebzeler
 • Sağlıklı yağlar özellikle Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağları
 • Temiz protein kaynağı olan besinler kırmızı et, beyaz et ve balık

İkinci Aşama

En zor süreci geçtiğimize göre keyifli konulardan bahsetmek yanlış olmaz. Uygulaması oldukça basit olan ve her gün şüpheli bir besin tüketiyorsanız iki gün sonuçları izlemeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse glüten içeren besinler üzerinden gidelim. 14 gün boyunca kesintisiz şekilde buğday ve buğday ürünlerini bir gün boyunca yavaş bir şekilde tüketin. Daha sonra günün sonunda tekrardan buğday ürünlerini kesin ve sonraki iki gün boyunca bedeninizi izleyin.

Buğdayı tüketmediğiniz 14 gün boyunca şişkinlik, karın ağrısı, ishal vb. bulguları yaşıyorsanız sizi rahatsız eden sorunu buldunuz. Ancak her şey normal ise başa dönerek glüten kaynaklarını keserek farklı besinleri deneyebilirsiniz. Buna göre şüphelendiğiniz ve kestiğiniz tüm besinlerin bedeninize tekrar tanıtarak tepkilerine göre bakarak sorunları görebilirsiniz. Ayrıca sonuçta emin olmadığınız besinler için başka bir yöntem daha bulunmaktadır. BU yönteme göre nabız sayısına bakarak vücudunuzun verdiği hassasiyet ve tepki ilişkilerini inceleyebilirsiniz. Test yapmadan en az iki saat öncesinde bir şeyler tüketmeyi bırakın. Şüphe duyduğunuz bir tabağı yanınıza alın ve bir sandalye üzerine oturun. 10dakika bekleyerek nabzınızı sayın. Nabzınızı not ettikten sonra bulunduğunuz yerden hareket etmeden normal olarak ölçtüğünüzden 10 ya da daha fazla bu bedeninizin strese girdiğiniz ve reaksiyon oluşturmaya başladığını göstermektedir.

Eliminasyon Diyeti Sonuç:

Eliminasyon diyeti sürekli olarak uygulanabilecek bir beslenme programı değildir. Bu tarzda beslenerek sizi rahatsız eden, hassas olduğunuz besinleri bularak hayatınızdan çıkarın. Uzun sürede ciddi şekilde fayda sağlayabilecek eliminasyon diyetinin uygulaması da çok basittir. Ancak mutlaka bir uzman diyetisyene görünmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ise besin eksikliği yaşama ve alerjenlerin size zarar verme riski bulunmaktadır.

Not: Tekrar hatırlatmakta fayda var eliminasyon diyetini yapmadan önce kesinlikle doktor kontörlüne giderek size uygun olup olmadığını kontrol edin.

Yazar Hakkında

Yorum Yap