Sirke Asit mi Baz mı?
 1. Ana Sayfa
 2. Diyet

Sirke Asit mi Baz mı?

0

Sirke asit mi baz mı konusunda birtakım bilgileri yazımızda sizlerle paylaşacağız. Sirke ilk olarak Fransızlar tarafından bulunmuş ve “vin aigre” kelimesinden türemiştir. Sirkenin eski çağlardan itibaren her derde deva olduğu bilinmektedir. Yapımında özellikle meyve, sebze ve tahıllardan yararlanılır. Ayrıca içerisinde şeker bulunan her türlü gıdadan da sirke yapılabilmektedir.

Sirke yapımı esnasında fermente işlemi görerek asetik aside dönüştürülmektedir. Bu durum da sirkenin asitli bir yapıya ulaşmasını sağlamaktadır. Peki sirke asit mi baz mı? Sirke Asit değeri nedir? Sirke nasıl yapılır? Sirkenin faydaları ve Sirkenin zararları gibi soruların cevaplarını merak edenler için yazımızın devamında bütün soruların cevaplarını ayrıntıları ile verelim.

Sirke Asit Değeri Nedir?

Sirke birçok meyve, sebze ve içerisinde şeker bulunan her türlü gıda maddesinden elde edilen fermente bir üründür. Fermantasyon işlemi sırasında sirkenin bakteriler tarafından asetik aside dönüştürüldüğü bilinmektedir. Bu yüzden de sirke asit mi baz mı sorusunun cevabı sirke asit grubuna girmektedir yönünde olacaktır. Fakat elma sirkesi denildiği zaman diğer sirkelerden farklı olarak, daha alkali bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Elma sirkesi çok daha fazla alkali besin içermektedir. Fakat yine de asidik özelliğini korumaya devam ederek, yalnızca bir kısmı alkali olarak kalmaktadır. Sirke asit değeri yani Ph değeri 2 ila 3 arasında bir miktar ile hafif de olsa asidik özelliğini korumaktadır. Saf sirkeye kıyasla daha fazla alkali orana sahiptir. İçerisinde bulunan alkali besinler sayesinde saf sirkeden daha alkali olsa da içerisinde hala asit bulunduğunu da ifade etmemiz gerekir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke nasıl yapılır? Diye merak edenler için elma sirkesi nasıl yapılır bütün detaylarıyla yazımızda bilgilendireceğiz. Elma sirkesi için gerekli olan malzemeler sırasıyla şu şekilde;

 • 1 kg elma
 • İki yemek kaşığı bal
 • 3 litre su
 • 1 çay bardağı nohut
 • Yarım çay bardağı bulgur

Öncelikle iyice yıkadığımız elmaları kabuklarını soymadan doğrama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Sonrasında cam bir kavanoza koyarak kenarda bekletiyoruz. Elmaları mutlaka kabuklarıyla sirke yapımında kullanmanız oldukça önemlidir. Çünkü sirkenin kaliteli olması ve fermantasyon işlemi için elmaların kabuklarıyla çok daha kolay hale gelecektir.

Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra, kavanozun içine belirtilen miktarlarda bal, nohut ve bulguru ilave ediyoruz. Eğer önceki yapımlarınızdan elinizde kalan sirke anası var ise, bal koymayı tercih etmeyip, sirke anası ile sirkenizi yapabilirsiniz.

Bütün malzemeler eklendikten sonra üzerine su ilave ederek, bir kaşık yardımıyla malzemeleri iyice karıştırın. Sirke kavanozunun ağzını temiz bir bez ile kapatın. Ardından yapmanız gereken ise beklemek olacak. İlk 20 gün serin ve kuru bir ortamda güneşin ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin. Her gün sirkenizi mutlaka kontrol edin ve plastik bir kaşık yardımıyla karıştırma işlemini gerçekleştirin. 20 Gün geçtikten sonra sirkenizi yine aynı yerde, bu defa hiç karıştırmadan 20 gün daha bekletin. Bu geçen 20 günün ardından ise, sirkeniz kullanıma hazırdır.

Market Sirkesi Zararlı mı? Doğal sirkenin faydaları?

Doğal Sirkenin faydaları hakkında birden fazla faktör sıralamamız mümkün. Öncelikle market sirkesi zararlı mı? konusunda birkaç bilgilendirme yapmak isteriz. Bilindiği üzere evde yapılan doğal sirkeler 40 gün bekletilerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Ancak market sirkeleri öyle değil! Çünkü tüketime hazır hale getirilmek istenen market sirkeleri çok çabuk bu işlemi yapabilmeleri ve daha fazla sirke üretebilmeleri için firmalar tarafından, sadece 24 saatte üretiliyor.

Sirke asidi ile yapılan market sirkeleri fabrikasyon yöntemlerle üretildiğinden içerisine kimyasal maddeler de katılabiliyor. Böylelikle sirke yarardan çok zarar sağlamaya başlıyor. Hal böyle olunca sirkenin faydaları hususunda market sirkesi mi yoksa doğal sirke mi? sorularına zemin hazırlıyor. Elbette ki her zaman için evde kendinizin yaptığınız, her ürünü ellerinizle gözünüz göre göre hazırladığınız bütün her şey daha sağlıklı ve doğal olacaktır. Evde yapılan doğal sirkenin faydaları hususunda şu faktörleri sıralayabiliriz;

 • Kolay kilo vermek için faydalıdır
 • Bağışıklık sistemini korur
 • Tümör hücre oluşumlarını engeller
 • Enerji verir
 • Cildi iyileştirir ve güzelleştirir
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Ağız ve diş eti sağlığı için fayda sağlar
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir

Saydığımız tüm bu etkenler doğal sirkenin yararları konusunda bizleri bilgilendirmektedir. Doğal sirke ile gönlünüz rahat olarak yemeklerinizde, salatalarınızda ve temizlik sırasında kolay bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Tarçınlı Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma sirkesi zayıflatır mı sorusunu birçok kişinin merak ettiğini biliyoruz. Elma sirkesi ile 10 kilo verdim diyenler yok değil. Elbette doktor kontrolü ve gözetimi altında olduğu sürece elma sirkesi ile zayıflamak mümkündür. Sabah uyanınca sirkeli su içmek metabolizmayı çalıştıracağı için vücuttaki zararlı toksinleri ve ödemleri atmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Ayrıca gece yatarken sirkeli su içmek zayıflatırmı diye soranlar için de tabi ki tek başına değil fakat düzenli ve dengeli beslenerek ve akşamları da yatmadan önce bir bardak suya bir kaşık sirke katarak içtiğiniz takdirde, istenmeyen kilolarınızdan kurtulmanız mümkün hale gelecektir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap