Dostinex Kilo Aldırır Mı?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Dostinex Kilo Aldırır Mı?

0

Dostinex kilo aldırır mı gibi sorulan sorular hakkında birden farklı makaleler ve uzman araştırmaları yapılmaktadır. Ancak bu ilacın kilo almanıza etki edecek herhangi bir etkisi bulunmaz. Diğer ilaç çeşitlerinde olduğu gibi bu ilaçta da insan metabolizmasını tehlikeye atacak birden fazla farklı unsurlar bulunur. Birden fazla yan etkisi olsa da hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındadır.

Dostinex’i birden fazla bayan tarafından kullanılan bir ilaçtır. Bunun nedeni ise prolaktin hormonunu kontrol altında tutmak amacıyla kullanılması gerekmektedir. Bu ilacı kullanmak isteyen bireylerin kesinlikle prolaktin hormonuyla bir problemi olması gerekmektedir. Ancak bilmeyenler için Dostinex hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Dostinex Nedir?

Dostinex, Hormonsal dengeyi sağlayan bir ilaç olarak kullanılan bir ilaçtır. Anne adaylarının süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunun fazla olduğu zamanlarda farklı  hormonsal problemlere neden olur. Ortaya çıkan bu sorunları ortadan kaldırmak ve kontrol altına almak için  Dostinex ilacı kullanılır. Ayrıca bu ilaç sayesinde süt kontrolü de sağlanmaktadır.

DOstinex’te bulunan etken madde ise kabergolin olan oldukça özel bir ilaç çeşididir. Renk olarak amber renkli bir şişeye sahiptir ve büyüklüğü ise 2 ve 8 çentikli tablet halinde bulunur. Kullanım talimatları ise doktor tarafından reçete edilmektedir. Diğer ilaçlarda olduğu gibi bu ilaç türünün de kesinlikle doktor tarafından reçete edilmeden kullanılması yasaktır ve kullanılması durumlarında bireylere ciddi sağlık problemleri doğurabilir.

Dostinex Ne İçin Kullanılır?

Dostinex etken maddesi olan kabergolin, kanda bulunan prolaktin üretimini azaltmaya yarar. Ayrıca dopamin etkisini de aynı şekilde taklit etme görevi vardır. Dopamin vücutta kendi başına üretilen, beyindeki iletişim ağını sağlayan oldukça değerli bir etkendir. KAbergolin bu görevi taklit ederek prolaktin üretimin durdurulması amacıyla bir mesaj gönderir.

Prolaktin, memede bulunan süt üretimini uyaran hormondur ayrıca Dostinex kullanımın amacıysa bu uyarı mesajını sonlandırmaktadır. DOstinex sütün kesilmesini sağladığı için farklı dönemlerde kullanılması sakıncalıdır. Buna göre bu ilacı doktor onayı ve reçetesi olmadan kullanmak sağlık problemlerine neden olacaktır.

Dostinexi Kim Kullanabilir?

Dostinex ilacının da birden fazla yan etkisi bulunur. Bu nedenle bu yan etkiler özellikle gebelik döneminde anne adaylarına ciddi zararlar verir. Dostinex zararları ise bu dönemde oldukça ağır olur ve süt üretiminin tamamı ile sonlanmasına neden olabilecek etkilere yol açar. Özellikle hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde kesinlikle bu ilacın kullanılmaması gerekir. Dostinex, yetişkin bireyler olmayan kişiler tarafından da kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu ilacı kullanmak için en az 16 yaşını tamamlamak gerekiyor.

Dostinex’in Yan Etkileri Nelerdir?

Dostinex’in yan etkileri sebebiyle en fazla tanına ilaçlar arasında yerini almıştır. En fazla görülen yan etkileri arasında ise sindirim sisteminde zorlanmalar, kabızlık, baş dönmesi ve bulanık görme gibi durumlardır. Doğum sonrasında meydana gelen düşük kan basıncı, bayılmalar, baş ağrıları ve tansiyonda aşağı ve yukarı yönde hareketlilik te yan etkiler arasında yerini almıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dekort Kilo Aldırır Mı?

Dostinex kullanan bireylerde midede yanmalar, ani uyku hissi, göğüste meydana gelen ağrılar, saç dökülmeleri ve deride döküntülerle birlikte meydana gelen yan etkilerdir. Ayrıca dostinexin diğer yan etkisi ise antidepresanla birlikte ruhsal dengesizlikler de görülmektedir. Psikiyatri doktorları tarafından verilen ilaçların kullanımı sırasında kesinlikle dostinex kullanmamaya özen gösterin.

Dostinex Kilo Almaya Yarar Mı?

Dostinex’in kilo aldırır mı sorusu kadar zayıflatır mı sorusu da sıklıkla merak edilmektedir. Kadınların gebelik dönemleri öncesi ve sonrasında kilo problemleri herkes tarafından bilinen bir konudur. Ancak bu durum bireylerden bireylere göre değişiklik göstermektedir. Bu ilacın kilo aldırma gibi herhangi bir yan etkisi ya da iştah açıcı özelliği bulunmaz. Ancak bireylerde bulunan ödemlerin atılmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Kilo aldırmasa da vücutta su toplanmasına enden olduğu için kilo alım izlenimini uyandırmaktadır.

İlacın neden olduğu ödemler ise kullanım süresinin sonuna gelmesiyle birlikte dağılmaya başlar. Ancak kullanım süresi boyunca aşırı kilo alacağınız düşünmeniz sizi endişeye düşürmeye yeterli olacaktır. Bu nedenle endişe etmeden ilacın kullanımı sonrası bu ödemlerden kurtulacağınızdan emin olun.