Diaformin Zayıflatır mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Diaformin Zayıflatır mı?

0

Diaformin Zayıflatır mı? diye merak ediyorsanız önce diaformin nedir? sorusunu yanıtlayalım. Diaformin oral antidiyabetikler (biguanidler) olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Bu tür ilaçlar şeker hastalığını (diyabet) tedavi etmede kullanılırlar.

diaformin-nedir

İçindekiler

Diaformin Nedir?

DIiaformin oral antidiyabetikler (biguanidler) olarak adlandırılanbir ilaç grubuna dahildir. Bu tür ilaçlar şeker hastalığını (diyabet) tedavi etmede kullanılırlar.

İnsülin pankreas tarafından üretilen ve dolaşıma verilen bir hormon olup vücudunuzun kandaki glukozu (şeker) almasını sağlar. Vücudunuz glukozu enerji üretmek için kullanır veya ilerde kullanmak için depolar.
Eğer şeker hastalığınız varsa, pankreasınız yeterli insülini üretmiyor veya vücudunuz üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Bu durum kanınızda yüksek düzeyde glukoz bulunmasına neden olur. Diaformin kanınızdaki glukoz düzeyini mümkün olduğunca normal düzeye düşürmeye yardımcı olur.

Diaformin Nasıl Kullanılır?

Diaformin, yemekler ile birlikte veya yemeklerden sonra yeterli miktarda su ile yutulur. Diaformini yemeklerle birlikte veya yemekten sonra almanız bu ilacın sindirim sisteminizi etkileyen yan etkilerinin oluşmasını önler.

  • Diaformin, tek başına diyet ve egzersizin kan şekeri düzeyini kontrol etmede yetersiz kaldığı özellikle fazla kilolu tip 2 diyabetli hastalarını tedavi etmede kullanılır.
  • Polikistik Over Sendromu: İnsülin direncini kırmak ve hiperinsülinemiyi önlemek amacıyla kullanılır.
  • Erişkinler, DİAFORMİN’i tek başına veya şeker hastalığını tedavi etmede kullanılan diğer ilaçlarla (ağızdan alınan ilaçlar veya insülin) birlikte kullanabilir.
  • 10 yaş ve üzeri çocuklar ve ergenler DİAFORMİN’i tek başına veya insülinle birlikte kullanabilir.
  • Yalnız yaşam tarzı değişikliğinin glukoz değerlerini normal sınırlarda tutmakta yetersiz kaldığı durumda, en az bir risk faktörü olan prediyabetik bireylerde tip 2 diabetes mellitusun önlenmesi.

Diaformin Zararlı mı?

böbrek ve karaciğer yetmezliği durumunda kesinlikle kullanılmamalıdır. Tip 2 diyabet ve insülin direnci rahatsızlığı olmayan kişilerin kullanması oldukça riskli ve zararlıdır. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaç, yan etkileri uzun süre gösterdiğinde sağlığınızı tehlikeye atabilir ve çok daha büyük rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından riskli bir diyabet ilacı olarak belirlendiği için de  ülkemizde yasaklanmıştır.

Diaformin Zayıflatır mı?

Geldik Diaformin Zayıflatır mı? sorusunun cevabına; Diaformin kanınızdaki glukoz düzeyini mümkün olduğunca normal düzeye düşürmeye yardımcı olur. Bu amaç ile iştahı baskılayan bir yapısı bulunan ilaçlar, insan vücudunda bir miktar kilo kaybını da sağlayabilmektedir. Sağlıklı kilo vermek isteyenler için bu tarz tip 2 diyabet ilaçları kullanmak doğru değildir. Çünkü bu tip ilaçlar hazımsızlık, kusma, nefes darlığı, ishal, çarpıntı ve bulantı gibi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Zira tıbbi olarak şeker ilacı olarak üretildiği için insülin direnci ve tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunmayan kişilerin kullanması doğru değildir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap