1 Günlük Sıvı Detoksu
 1. Anasayfa
 2. Diyet

1 Günlük Sıvı Detoksu

0

1 Günlük Sıvı Detoksu sayesinde vücudunuzda meydana gelecek arınma ve ferahlanmanın ayrıcalıklarını fark edeceksiniz. Bütün bir haftanın yorgunluğunu atabileceğiniz ve hafta sonlarına sizi yenileyecek, haftaya daha dinç ve daha zinde başlamanızı sağlayacak 1 günlük sıvı detoksu ile tanışın. Özellikle hafta sonları tatilin kattığı huzur ve rahatlıkla dışarıda ya da evde bol miktarlarda besin tüketerek almanız mümkündür. Pazar günleri ise 1 günlük sıvı detoksunu yaparak hem zihnen hem de vücut açısından oldukça rahatlayabilirsiniz.

1 günlük Sıvı Detoksu Nasıl Uygulanır?

 • İlk olarak uyanır uyanmaz bir bardak içinde bulunan ılık su içine limonu sıkarak için. Bu sindirim sisteminizi rahatlatarak yağ yakımı hızınızı artıracaktır. Bu tavsiyeyi her sabah düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Özellikle kahvaltılarda lif açısından oldukça faydalı olan muz ağırlıklı olacak şekilde meyvelerle birlikte keten tohumu ya da yulaf gibi katı yiyecekleri de ekleyerek blender kullanarak sıvı hale getirerek için
 • Mevsim yeşilliklerini belendar yardımıyla çekerek içine limon suyu ekleyin ve seyrek aralıklarla için. Ancak yeşillikleri sıvı halde tüketmeye özen gösterin
 • Çay içmek istediğiniz durumlarda ise yeşil çay, elma gibi besinleri sıvı hale getirin ve sularını tüketin
 • Detoks karışımı yaparken kesinlikle çiğ sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. Vitamin bakımından oldukça zengin olan bu besinler, besin değerlerinden hiçbir şekilde kaybetme olmadan sindirimi oldukça kolay bir hale getirmektedir.

1 Günlük Sıvı Detoksu Ne İşe Yarar?

Detoksun anlamı yenileme manasını taşımaktadır. Vücutta bulunan ağırlık ve kirlerden kurtulmak anlamını da taşımaktadır. Etrafta fark etmesek te oldukça fazla zararlı şeyleri tüketiyoruz. Zararlı yiyecekleri bilmeden ya da kendinizi tutmadan tüketebilirsiniz. Kimyasal maddelere maruz kalır ve bunun sonucunda vücutta toksinler birikmeye başlar. Bu toksinleri temizlemek için detoks yapmak son derece önemli ve etkilidir. Sıvı tüketimi insan vücudunun çalışmasını ve daha düzenli olmasını sağlamaktadır. 1 günlük sıvı detoksu baş ağrıları, sindirim sitemi ve yorgunluk hissi gibi sıklıkla karşılaşılan durumları düzenlemeye yaramaktadır. Kimyasalların etkisi olarak bozulan cilt dahi detoks sayesinde yenilenerek güzelleşmektedir. Başa çıkmakta oldukça zorluk çekilen uyku düzensizliğini de 1 günlük sıvı detoksu sayesinde çözüme ulaştırabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
3 Günlük Sıvı Detoks Diyeti

Sıvı detoksu boyunca katı bir besin tüketilmediği ve sadece sıvı olarak tüketilen içeceklerde bol vitamin bulunduğu için bireylerin midesi rahatlamaktadır. Sindirim sisteminde meydana gelen hafifliği detoks bitmeden hissetmeye başlarsınız. Bunun nedeni mide ağırlaştığında enerji tükenmişlik hissi verir. Detoks yaparken amaç vücutta bulunan toksinleri atmak ve faydalı sebze ve meyve tüketmektir. Bu da enerji seviyemizin yükselmesini sağlar. Detoks esnasında bağırsaklarınız harekete geçecek ve istenmeyen ve bireyleri rahatsız eden tüm toksinler vücuttan dışarı atılacaktır. 1 günlük sıvı detoksu sayesinde hayatınızda daha hafif ve enerjik hissedeceksiniz. Zamanla vücutta yeni toksinlere maruz kalınsa da detoks yöntemiyle bunu düzenli hale getirerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

1 günlük Sıvı Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Vücudun sağlığı için uygulanan her yöntem spor ya da beslenme gelecekte yaşanacak hastalıkları ya da problemleri şimdiden önlememize yardımcı olmaktadır. Her gün birden fazla madde ile karşılaşıyoruz ve istemesek dahi vücuda bunların birikmesini engelleyemiyoruz. Temiz besin tüketmek için her zaman mümkün değildir ve bu durum bağırsak ve sindirim sitemi problemlerine yol açabilmektedir.

Sıvı detoksu sayesinde bağırsaklar rahatlayarak sindirim sistemi düzenli hale gelir. Yaşam koşullarına göre uzun süren detoks yapmak bireyleri zorlasa da 1 günlük sıvı detoksu sayesinde arada bir rahatlama ve arınma yapmak bireyleri zorlamaz. 1 günlük sıvı detoksu kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz ve kendinize ayıracağınız 1 gün boyunca katı gıdaları tüketmeyi kesmek, besin değerleri bakımından meyve ve sebzelerin sıvı olarak tüketilmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle midede meydana gelen ağırlık, bağırsaklarda meydana gelen toksin ve sindirim sistemlerinde oluşan bozukluklar bir süre rahatlayacaktır. Enerjinizi yükseltmek ve daha pozitif olmak için sıvı detoksunu uygulayabilirsiniz.

Kim 1 Günlük Sıvı Detoksunu Yapmalı?

1 günlük sıvı detoksuyla arınmak önemli bir adım olsa da detoksu kontrolsüz bir şekilde ve sürekli olarak yapmak vücuda zarar verebilir. Yapılan detoks bireyleri ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla yapılmaktadır. Mevcut olan rahatsızlıklardan kurtulmanın en iyi yoludur.

 • Özellikle düzenli olarak ilaç kullanan hastaların sıvı detoksunu kesinlikle yapmaması gerekmektedir. Kronik hastalığı bulunan bireyler sıvı detoksunu yapmak istiyorlarsa kesinlikle doktorlara danışması gerekir. Doktora danışmadan uygulanan sıvı detoksu sağlığınızı tehlikeye atar
 • Sıvı detoksunda tüketilen sebze ve meyvelere alerjisi bulunan bireyler varsa mideye dokunuyor ve sindirim sisteminde daha farklı rahatsızlıklara yol açıyorsa bu sıvı detoksunu denememelidir.
 • Hamileler, süt veren anneler, kanser hastaları, şeker hastaları ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar sıvı detoksunu yapmamalıdır.
 • Obezite problemi olan bireyler ya da aşırı zayıf olan bireyler bu sıvı detoksunu yapmamalıdır.
 • Özellikle kronik rahatsızlığı bulanan bireylerin yapacakları sıvı detoksu bireylere yarardan çok zarar verecektir. Her şeyden önce sağlık önemli olduğunu unutulmamalı ve metabolizmanın farklı olduğunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
 • Sıvı detoksunu fazla yapılmalı ve aşırıya kaçınılmamalıdır.
 • Detoks programlarını düzenli bir şekilde ayda en fazla 1 kez yapılması gerekir. Sürekli olarak yapılan sıvı detoksları daha farklı sağlık problemlerine neden olabilir. Unutulmamalı ki sıvı tüketimi sağlık için altın bir kural olsa da katı yiyeceklerin de tüketilmesi gerekmektedir.

Sıvı Detoksunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorların önerdiği gibi tek konu su içmenin her zaman önemli olduğudur. Vücudunuzu sudan eksik bırakmayın ve tüm vücut fonksiyonlarınızın daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla sıvı tüketimine özen gösterin. Günde en az 2 litre su tüketmek çok etkili ve faydalıdır.

Bilindiği gibi vücudun ¾ ü sıvıdan oluşur. Sıvı tüketimi her birey için hayati önem taşır. İkinci ise beynin bağırsakların ve böbreklerin sıvı tüketimiyle doğru bir şekilde çalışma faaliyeti olduğunun unutulmaması gerekir. Sağlıklı yaşam için alınan kararlar hem şimdiyi hem de geleceği etkiler. Ayrıca sıvı tüketiminin de dengeli olması gerekir. Her konuda olduğu gibi sıvı tüketiminin de aşırı şekilde yapılması insanlara zarar verir. Sıvı tüketiminin önemini anlayan bireyler ayda 1 günlük sıvı detoksunu yaparlar. Sıvı detoksuyla vücutta arınmalar başlar. Ayda 1 gün uygulanan ve bireyleri zorlamayacak olan sıvı detoksu sayesinde daha sağlıklı bir yaşam için çok büyük bir adım atmış olursunuz. Bu sıvı detoksunu düzenli aralıklarla devam etmeniz durumunda vücudunuzda aylık arınmalar sayesinde yenilenerek düzenlenecektir.

1 Günlük Sıvı Detoksunun Riskleri Nelerdir?

Oldukça farklı detokslar bulunur ve uygulamaya geçmeden önce bireylerin sağlık açısından uygun olup olmadığı kesinlikle iyi araştırılmalı ve doktor onayı alındıktan sonra sıvı detoksunu uygulaması gerekmektedir. Sağlıklı olmak amacıyla sıvı detoksu yaparken sağlığınızdan olmaya gerek yok. Belirli dönemlerde vücut gereksinimlerine göre uygulanacak birden farklı detoks programı bulunmaktadır. Ancak sizin için en uygun olanı doktor kontrolüne girdikten sonra bulabilirsiniz. Genellikle birden fazla kesimde ilk olarak zayıflamak amacıyla tercih edilse de asıl amacı ise arınmak olan detoks, bilinçsiz uygulandığı durumlarda bireylerde büyük riskler oluşturmaktadır. Zayıflamak oldukça zahmetli bir uygulama olsa da detoks tanımı kilo vermek isteyen bireylere göre daha cazip gelmektedir.

Bir günlük sıvı detoksu ismi üzerinden gidecek olursak uygulaması 1 gün sürmektedir. Yapıldığı andan itibaren etkili sonuçlanmasından dolayı devam edilmesi durumunda büyük risklere yol açabilmektedir. Doktor tarafından sürekli bu konuda uyarılmasına karşın sabırsız bireyler aynı hataya düşmektedir. Bir günlük sıvı detoksu uygulaması doktor kontrolünde oldukça etkili sonuç vermektedir. Ancak bilinçsiz bir şekilde ve devamlı hale geldiğinde safra kesesinde meydana gelen şikayetler, böbrek sorunları ve düşük tansiyon gibi büyük riskler taşımaktadır.