Bir Avuç Çekirdek Kaç Kalori?
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

Bir Avuç Çekirdek Kaç Kalori?

0

Bir avuç çekirdek kaç kalori? sorusunu çekirdek çitlerken aklından geçirmemiş olan az insan vardır. Çekirdek keyfi yapmak güzeldir güzel olmasına fakat kalorisi de bir o kadar düşündürücüdür. Eğer çekirdeğe cips ve kola gibi şeyler de eşlik ediyorsa fazla kalori alacağımız şüphesizdir. Peki çekirdeği yalnız başına tüketirsek alacağımız kalori miktarı ne kadardır?

Bir Avuç Çekirdek Kaç Kalori?

Çekirdeğe bir başladıktan sonra paketin dibini getirmemiz çok zaman almaz. Âdeta bağımlısı olduğumuz bu lezzet keyifli sohbetlerimizi koyulaştırır, semaver çayına çok yakışır. Dizi veya film izlerken bize eşlik eder. Çekirdek kalorisi türlerine göre farklılık arz eder. Hangi çekirdek kaç kaloridir? Sorusunun cevabı aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Ay Çekirdeği Kalorisi

Ay çekirdeği isminden de anlaşılacağı üzere ayçiçeğinden elde edilmektedir. Tuzlu, az tuzlu yahut tuzsuz gibi değişik çeşitleri bulunan ay çekirdei yağ bakımından zengindir. Bununla birlikte protein oranı da yüksektir.

36 gram yani bir avuç ay çekirdeği besin değerleri şöyledir:

 • Bakır, mangan, selenyum, çinko
 • Demir (1.89)
 • C vitamini (0.5 mg)
 • A vitamini (18 iu)
 • Kalsiyum (28.8 mg)
 • Potasyun (232.2 mg)
 • Sodyum (3.24 mg)
 • Lif (3.1 gram)
 • Yağ (18.53 gram)
 • Protein (7.48 gram)
 • Karbonhidrat (7.2 gram)

Ay çekirdeği kalorisi ise miktarına göre şu  şekildedir:

Sütun1 Sütun2
100 gram 584 kalori
150 gram (1 orta boy kâse) 876 kalori
36 gram (1 avuç) 210 kalori

Tadım Çekirdek Kalorisi

Sütun1 Sütun2
1 paket Tadım kavrulmuş ay çekirdeği 1024 kalori
1 avuç Tadım kavrulmuş ay çekirdeği 154 kalori
1 orta kâse Tadım kavrulmuş ay çekirdeği 512 kalori
1 paket Tadım Kavrulmuş Bol Tuzlu Ay Çekirdeği 1118 kalori
1 avuç Tadım Kavrulmuş Bol Tuzlu Ay Çekirdeği 168 kalori
1 orta kâse Tadım Kavrulmuş Bol Tuzlu Ay Çekirdeği 559 kalori

Kabak Çekirdeği Kalorisi

Diyette çekirdek yenir mi? sorusuna ‘diğer çekirdek türlerini tercih etmektense diyetinizde kabak çekirdeğine yer vermelisiniz.’ Şeklinde yanıt vermek mümkündür. Çünkü kabak çekirdeğinin besleyiciliği daha yüksektir. Günlük magnezyum gereksiniminin %30’unu karşılayan kabak çekirdeği, bir günde ihtiyaç duyduğumuz çinko mineral ihtiyacımızı da %20 oranında giderir. Demir, lif ve omega-3 bakımından güçlü bir kaynaktır; afrodizyak etkisi vardır, zihinsel aktivitelere destek olur, vücut direncini artırır. Kabak çekirdeğinin kalorisi ise tüketim miktarına bağlı olarak şöyle ifade edilebilir:

thumbnail
Önerilen Yazı
Etli Taze Fasulye Kaç Kalori
Sütun1 Sütun2
5 gram (yarım avuç) 28 kalori
10 gram (1 avuç) 56 kalori
150 gram (1 küçük fincan) 840 kalori
100 gram (1 çay bardağı) 560 kalori

Çekirdek Kilo Yapar mı?

Çekirdek, ölçülü tüketmek şartıyla diyette yenebilir ve sağlığa faydalıdır. Tok tutma özelliği vardır. A, C ve E vitaminleri, demir, lif, protein, fosfor, bakır, çinko ve selenyum, açısından zengindir.

Özellikle kavrulmamış, tuzsuz ve çiğ kabak çekirdeği diyet ara öğünleri için gayet ideal bir tercihtir. İşlenmiş çekirdekler hâliyle daha fazla yağ ve kalori değerine sahiptir.

Çekirdek zayıflatır mı? sorusuna ‘evet’ diye cevap veremesek de, açlık hissini bastırarak diyet yapmayı kolaylaştıracağından söz etmemiz mümkündür.