Yulaf Lapasi Kaç Kalori?
  1. Anasayfa
  2. Kaç Kalori

Yulaf Lapasi Kaç Kalori?

0

Yulaf lapası kaç kalori? diye merak ediyorsanız bu yazıyla detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bilindiği üzere yulaf lapası diyet listelerinde kendine sıklıkla yer bulan bir üründür. Yulaf değirmende ezilerek süt veya saf su içinde pişirilmekte; hazırlanan pratik lezzet yulaf lapası olarak adlandırılmaktadır.

Yulaf Lapası Kaç Kaloridir?

Yulaf lapası oldukça hafif bir yiyecektir; bu nedenle fazla kalori barındırmaz. 1 porsiyon yulaf lapası yaklaşık 100 kalori içerir.

1 çorba kaşığı yulafta 11 kalori vardır.

Uygun bir diyet programı ve egzersiz ile birlikte düzenli olarak tüketilecek yulaf lapası kilo vermeye destek olur. Fakat ‘her şeyin fazlası zarardır’ sözünü unutmamak ve yulaf lapasını da ölçülü tüketmek gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Taylan Kümeli Yulaf Diyeti

Yulaf lapası kolesterolün düşürülmesinde de etkilidir. Cilt ve kalp sağlığına faydalıdır.

Not: 1 kâse yulaf ezmesi de 370 kaloridir. 20 gram yani 1 çorba kaşığı yulafta ise 74 kalori vardır.

Yulaf Lapasının Zayıflamaya Faydaları

Yulaf; glisemik indeksi düşük bir besindir. Kan şekerinin hızlıca yükselmesine sebep olmaz. Mide suyu ile yulaf bir araya geldiği zaman şişer ve midemizde yer kaplayarak tok tutar. Yavaş yavaş sindirilir, daha uzun süre doygun hissetmeyi sağlar. Bu yemek yeme sıklığını ve alınan kaloriyi azaltır. Tabii ki az miktarda ve seyrek aralıklarla yemek zayıflamaya büyük katkıda bulunur.

Diyette yulaf lapası yenir mi? sorusuna gönül rahatlığıyla ‘evet’ diye cevap verilebilir. Yulaf lapası içerdiği faydalı karbonhidratlarla vücudun enerji düzeyini artırır.

Buna ek olarak yulaf lapasında çözünür ve çözünmez lifler yoğunluktadır. Bu nedenle kan şekerinin kontrollü yükselmesine yardım eder ve kişinin kısa zamanda acıkmasına engel olur.

Yulaf lapası ile zayıflama kolaylaşır, kolesterol ve tansiyon yüksekliği önlenir. Ayrıca yulaf kalp-damar hastalıklarından, felçten, şeker hastalığından korunmada rol oynar.

Yulaf lapasının bir diğer yararı da kabızlığın önüne geçmesidir. Bu etkisiyle şişkinliğe mâni olan yulaf, kilo vermeye bu açıdan da destek sunar. Toksinlerin atılımına yardımcıdır. Folat, B grubu vitaminler, E vitamini, riboflavin, tiamin, niasin, çinko, demir, selenyum ve manganez yönünden zengindir.

İhtiva ettiği betaglukan adlı lif sayesinde şekeri ve kolesterolü dengeler.

Diyet Yulaf Lapası Tarifi

Malzemeler

  • 1 su bardağından 2 parmak az miktarda su
  • Biraz süt
  • 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • Muz ve istediğimiz diğer meyveler
  • Arzumuza göre kuru üzüm, fındık, badem gibi kuruyemişler

Yapılışı

Su, süt, kuru yemişler ve yulaf bir tencereye alınır.

Suyunu çekinceye ve yulaflar lapa oluncaya kadar ara sıra karıştırılarak pişirilir. (Dibi tutmasın diye dikkatli olunmalıdır.)

Piştikten sonra muz ve tarçın ezilerek yulaf lapasına eklenir. (Şeker olmayacağı için muz kullanılmalıdır.)

Üzeri istenilen meyvelerle süslenir ve tüketilir. Meyvelerle birlikte kuru yemişleri ilâve ederek de pişirmeniz mümkündür. Fakat üzerine koymanız önerilir. Sıcak sıcak tüketilebileceği gibi dolaba koyulup soğuk bir tatlı niyetine de yenebilir.