Sebzeli Omlet Kaç Kalori ve Yapılışı
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

Sebzeli Omlet Kaç Kalori ve Yapılışı

0

Yumurta, protein ağırlıklı sağlıklı beslenme reçetelerinin olmazsa olmazı sebzeli omlet kaç kalori diye baktığımızda; 1 adet (100 gr) yumurta ile yapılan sebzeli omletin 140 kalori olduğunu görüyoruz. 140 kalori 500 kalorilik diyet dahil, her diyette besleyici ve düşük kalorili bir  tercih olduğu için son derece önemli bir gıda olarak tüketilir.

Sağlıklı beslenmenin , doğru diyet programlarının, kolay ve sağlıklı protein kaynağı yumurta ile yapılan yemekler; sağlıklı kahvaltılar hatta öğle yemekleri için bir çok çeşidini yapabilirsiniz. Patatesli, mantarlı, ıspanaklı, soğanlı çeşitleriyle omlet hem besleyici hem sağlıklı bir gıda tercihi.

Sağlıklı beslenmenin en önemli koşulu, malzemenin abartılmadan kullanılması. Tek yumurtayla, tek kişilik yapılan omletin kalorisi 140 kcal , 3 yumurtalı omletin kalorisi 580 kcal. Kalori hesaplayarak beslenirken, öncelik, malzemenin kararında kullanılması olmalı. Beslenirken aşırıya kaçmak, gıdadan alınacak faydadan çok zarar getiriyor. Kalori hesabı yaparken, pişirilecek yemeğin içindeki tüm malzemelerin kalorisi tek tek hesaplanmalı. gramaj olarak aşağıda besin değerlerinin kalori karşılığını bulacaksınız, malzemeyi kararında kullanmak, lezzetli öğününüzden az kalori almanıza ve sağlıklı biçimde öğününüzü geçirmeye yardımcı olacak en önemli etmen.

Bir diğer önemli konu yemeğin doğal ve doğru biçimde pişirilmesi. Özellikle sebzelerin zeytinyağ ile kavrulması, haşlanıyorsa buharda haşlanması ve her yemeğin kısık ateşte pişirilmesi tüm dünyada kabul edilen bir sağlıklı yemek pişirme öğüdüdür. Örnekle, çok fazla yağ kullanmak kilo kontrolü için bilinen bir yanlış, Yağ seçiminde tereyağ  gibi kolesetrol ve kalori yüksek hayvansal yağlar yerine mutlaka zeytinyağı kullanılmalı. Diyet yaparken, kilo vermek merkezli değil, doğru ve sağlıklı kilo vermek merkezli olmak gerekir.

Tüm dünya zeytinyağının ne kadar sağlıklı olduğu konusunda hemfikirdir. Üstelik kalori ve kolesterol konusunda içiniz rahat olabilir. Kararında, malzemeyi abartmadan hazırlayacağınız öğünlerle sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı kilo vermeyi garanti edeceğiniz gerçektir.

Sebzeli Omlet Besin Değerleri :

(4 kişilik 400 gr omlet baz alınarak hesaplanmıştır)

Kalsiyum 168.7 (mg)    %12

Kalori 501.6 (kal) %25 (400 gr )

Karbonhidrat 7.7 (g) %2

Kolesterol 180 (mg) %60

Lif 1.3 (g) %4

Demir 1.6 (mg) %12

Yağ 47.3 (g) %60

Potasyum 441.5 (mg) %9

Protein 11.2 (g)%22

Sodyum 310.3 (mg) %13

Vitamin A 148.7 (RE) %16

Vitamin C 27.3 (mg) %30

1             Tuz         1.5 Gram             0 kcal

2             İstiridye Mantarı              15 Gram              4.95 kcal

3             Kırmızı Tatlı Biber Çiğ     80 Gram              24.8 kcal

4             Yeşil Biber                         25 Gram                     5 kcal

5             Zeytin Yağı                      10 Gram                                88.4 kcal

6             Maydanoz                       5.5 Gram                                1.98 kcal

7             Kara Biber                       0.2 Gram                 0.502 kcal

8             Domates Çiğ                 175 Gram               31.5 kcal

9             Yumurta                        150 Gram                214.5 kcal

Sebzeli Omlet için Gerekli Malzemeler

(tek kişilik)

 • Küp küp doğranmış orta boy domates
 • Küp küp doğranmış yeşil biber
 • Küp küp doğranmış kırmızı tatlı biber
 • İnce ince doğranmış istiridye mantarı
 • İnce doğranmış maydanoz
 • 1 adet yumurta
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber

Sebzeli Omlet Nasıl Yapılır

Öncelikle orta ateşte 1 yemek kaşığı zeytinyağını yanmaz yapışmaz tavada kızdırın, doğranmış domates, yeşil biber, kırmızı tatlı biber, mantar ekleyip kızartın. Pişmiş sebzeleri bir tabağa alın. Yumurta, tuz ve karabiberi bir kasede çırpın. Yanmaz yapışmaz tavaya yumurta, tuz, karabiber karışımını ekleyip kısık ateşte pişirin, yumurta iyice kızardığında pişmiş sebzeleri ortasına ekleyin sonra doğranmış maydanozları ekleyip omleti sebzelerin üzerine doğru kapatın. Omletinizin arasında sebzeler, lezzetli öğününüz servise hazır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bir Tabak Mantı Kaç Kalori?

Bir diğer seçenek de pişmiş sebzeleri tabağa almadan, yumurta, tuz, karabiber karışımını direk eklemek. Her iki seçenekte de çok lezzetli sebzeli omletiniz, sağlıklı beslenmeniz için hazır olacak. Omletinizi servis tabağınıza alıp afiyetle yiyin.

Omletinizin aile boyu olması için malzemeleri kişi başı kullanmalısınız. Örnekle, iki kişi için domates 2 tane, yumurta iki tane, zeytinyağı iki kaşık, diğer sebzeler ikişer adet olarak doğranıp, ona göre pişirilmelidir.

Diyet programı dışında da sebzeli omlet, tüm aile bireyleri için, sağlıklı bir kahvaltıdır. Doğru ve dengeli beslenme tablomuzda yumurta mutlaka yer alır. Çocuk gelişiminde yumurta ile alınan hayvansal proteinin değeri tartışılamaz derecede büyüktür.

Ülkemizde iyi tarım uygulamalarıyla; gezen tavuk yumurtası ve organik yumurta satılmaktadır. Sağlıklı hayvansal gıda tüketmek için, iyi tarım uygulamaları sertifikalı ya da organik sertifikalı gıdalar tercih etmek önemlidir.