1 Adet Çikolata Kaç Kalori?
  1. Anasayfa
  2. Kaç Kalori

1 Adet Çikolata Kaç Kalori?

0

1 adet çikolata kaç kalori sorusu çikolata yiyecekler için önem taşıyor. Çikolata tadı ile lezzetli olduğu kadar aynı zamanda insana mutluluk verme açısından da tüketilir. Özellikle vücuttaki mutluluk veren kimyasalları harekete geçiren çikolata, bu sayede lezzetli bir atıştırmalıktır. Çikolata önemli olduğu için özel günlerde de hediye olarak tercih edilir. Bu yüzden formuna dikkat edenler için kalori miktarı da önem taşıyor.

1 Adet Çikolata Kaç Kalori

Çikolata kalori oranı çikolatanın yapısına göre değişmektedir;

  • 100 gram sütlü çikolata 537 kaloridir.
  • 100 gram bitter çikolata ise 479 kaloridir.

Sütlü çikolatanın besin değeri ise;

  • 100 gram sütlü çikolata 54 gram karbonhidrat,
  • 9 gram protein,
  • 32 gram yağ içermektedir.

Bitter çikolatanın besin değeri ise;

  • 100 gram bitter çikolata 47 gram karbonhidrat,
  • 5 gram protein
  • 30 gram yağ içermektedir.

Çikolatanın kalorisi şeker ve yağdan ibarettir. Bu yüzden fazla tüketildiğinde kilo yapacaktır. Haftalık olarak birkaç kez 1 porsiyon meyve yerine 2 kare bitter çikolata tüketimi uygundur. Çok fazla çikolata tüketildiğinde kilo almak kolay olacaktır.

Çikolata Çeşitleri Neler?

Çikolatanın tercih edilmesinde çikolata çeşitleri de önem taşıyor. Sütlü çikolata en az yüzde 25 oranında kakao hamuru ve yüzde 14 oranında süt tozundan üretilmektedir. İçinde süt olması, çikolatayı aşırı duyarlı hale getirerek kolayca yanmasına neden oluyor. Mutfakta sütlü çikolatanın doğrudan kullanımı zor olmasına karşılık süslemelerde rahatlıkla tercih edilebiliyor.

Beyaz çikolata olarak bilinen çikolata ise renginden dolayı içinde kakao yokmuş gibi bir izlenim bırakıyor. Ancak içeriğini kakao yağı, şeker ve süt tozu tamamlıyor. İçinde kakao yağ oranı da en az yüzde 20 en fazla yüzde 45 oranında bulunuyor. Lezzeti ise kakao yağının oranı ile belirleniyor. Bu yüzden yağ miktarı fazla oldukça beyaz çikolatadan kilo almak daha kolay hale dönülüyor.

Pralin olarak bilinen çikolata türü ise bitter, sütlü ve beyaz çikolatanın karışımından oluşuyor. Genelde küçük şekilde, atıştırmalık olarak bulunan bu çikolatalar ikramlık olarak tercih ediliyor.

Bitter çikolata ise kakao oranı yüksek çikolata olarak öne çıkıyor. İçeriğinde yüzde 50 ile yüzde 70 arasında kakao olan bitter çikolatanın geri kalanı ise kakao hamurundan oluşuyor. Kakao oranı yüzde 50’nin altına düştüğünde ise alınan lezzet oranı da düşmüş oluyor.

Dolgulu çikolataların ise dışı sütlü, bitter veya beyaz çikolatadan oluşuyor. İç kısmında ise akışkan dolgu malzemesi yer alıyor. Özellikle likör ve karamel gibi maddelerden oluşmakta olan dolgu, çikolata ile kaplandığında da farklı lezzet şöleni yaşatmış oluyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Diyet Sufle Kaç Kalori Diyet Sufle Tarifi

Çikolata Kilo Aldırır mı?

Çikolata kilo aldırır mı sorusu bu leziz tatlı veya atıştırmalığı deneyimlemek isteyenler tarafından merak ediliyor. Diyetisyenlere göre kilo sorunu yaşamayan kimseler günlük 50 ilâ 80 gram arasında çikolata tüketimi yapabilir. Kilo sorunu yaşayanlar için ise bu oran günlük olarak 15 grama düşmektedir. 45 gramlık çikolata ise ortalama 250 kcal civarındadır. 100 gramlık çikolata içeriğine göre fıstık veya fındıklı ise 548, sütlü ise 500 kcal civarındadır. Kalorisi en düşük çikolata bitter çikolata olduğundan kilo almak istemeyenler bitter çikolata tercih edebilir.

Çikolata çok tüketildiğinde sadece kilo sorununa değil içeriğinde olan kafein yüzünden mide ve bağırsak sorunlarına da yol açabilir. Özellikle yemek borusu ve mide arasında bulunan kasların gevşemesine yol açabilir. Bu durum da ileride reflü, ülser gibi hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir. Ayrıca asidik yapısı sayesinde mide asidinin de fazla olmasına yol açabilir.