Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

0

Yeşil Çay Nedir, Camellia Sinensis yapraklarından üretilmiş ve oksidasyon işlemi görmemiş bir bitki çeşididir. İlk olarak Çin’de çay olarak üretimleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında ise bütün Asya ülkelerine yayılmış şifalı bir bitki çayı olarak tüketilmektedir. Yeşil çay Uzakdoğu ülkelerinde geleneksel tıp için kullanılsa da birçok insan kilo vermek ve rahatlamak içinde yeşil çay tüketmektedir. Yeşil çay, şu günlerde siyah çaydan sonra en çok tercih edilen çaylardan birisidir. Ayrıca yeşil çay yiyecek ve içeceklerde toz halde de kullanılabilmektedir. 

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yesil-Cayin-Faydalari-Nelerdir

Yeşil çay nedir ve  içerdiği özellikler sayesinde birçok hastalığa ve sağlık sorunlarına karşı vücuda koruma sağlamaktadır. Yeşil çay içerdiği antioksidanlar sayesinde düzenli kullanımda beyin fonksiyonlarının iyileşmesine, hızlı kilo vermeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. İşte sizler için derlediğimiz yeşil çayın diğer mucizevi faydaları:

1)İnsan Sağlığı İçin Yararlı Biyoaktif Bileşenler İçerir.

Yeşil çay insan vücudunun sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olabilecek birçok bileşen içermektedir. Yeşil çay ve içeriğinde bulunan katesinler, kanser hastalığının oluşmasına karşı koruyucu etki sağlar. Ayrıca katesinler zararlı hücre çoğalımını engeller, kanserli hücrelerin ölmesini sağlar, kanserli hücre oluşumunu engeller ve sitokinlerin salımını azaltır. Yeşil çayın içerinde bulunan kastesin maddesi, güçlü bir antioksidan sağlayıcısıdır. Antioksidanlar, cildin yaşlanmasını önler ve cilde faydalı olan mineraller de içerir.

2)Yağ Yakımını Destekler.

Yeşil çay için yapılmış birçok bilimsel araştırmaya göre düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde yağ yakımı ve metabolizma hızı artmaktadır. Düzenli yeşil çay tüketimi obeziteyi önlemede, kilo kontrolünün sağlanmasında, hızlı kilo vermede oldukça yararlıdır. Yeşil çay ayrıca kalorisi oldukça düşük olan bir bitki çayıdır. Bir fincan yeşil çay tükettiğiniz takdirde yaklaşık 2 kilokalori enerji alırsınız. Bu miktar sıfıra yakın bir miktardır. Kalorisi neredeyse sıfır olan yeşil çay diyetlerde ve günlük hayatta oldukça tercih edilen bir bitki çayıdır.

3)Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Yeşil çayın içeriğinde her ne kadar kahve kadar çok olmasa da büyük bir miktarda kafein bulunmaktadır. Yeşil çayın içerdiği bu kafein, gün içerisinde vücudu daha canlı ve zinde tutar. Ayrıca kafein beyin fonksiyonlarının korunmasına ve gelişmesine oldukça yardımcıdır. Beyindeki norepinefrin ve dopamin gibi birçok nöronu destekleyen nörotransmitterlerin miktarını artırmaktadır.

Bunun yanı sıra hafızayı güçlendirme, reaksiyon süresini hızlandırma, anksiyete, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik hastalıklara iyi gelir.

4)İçerdiği Antioksidanlar Kanser Riskini Azaltır.

Zararlı hücrelerin aniden çoğalması ile ortaya çıkan ve dünyada en çok ölüme neden olan hastalık gruplarından kanseri önlemek için birçok seçenek mevcuttur. Bunlardan birisi olan yeşil çay içeriğinde barındırdığı antioksidanlarla, hücrelerde oluşan oksidatif hasarın önüne geçerek prostat kanseri, kolorektal kanserler ve göğüs kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücuda koruma sağlamaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak yeşil çay tüketen bir insanın, normal bir insana göre kansere yakalanma riski oldukça düşüktür. Kanser tedavisi gören bireylerin tedavi sürecinde yeşil çay tüketmesi iyileşme süresini olumlu etkilemektedir.

5)Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Yardımcıdır.

Yeşil Çay Nedir sorusu ile son günlerde sıkça karşılaşıyoruz. Günümüzde çok sık karşılaştığımız hastalıklardan biri olan Tip 2 diyabet, insülin direncine bağlı olarak kan şekerinin yükselmesi hastalığıdır. Dozu fazla abartılmadan içilen yeşil çay, yüksek kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Eğer Tip 2 diyabet hastalığına sahipseniz doktorunuza danışarak tüketmeniniz gereken yeşil çay miktarını öğrenebilirsiniz.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yesil-Cayin-Zararlari-Nelerdir

Her besinde olduğu gibi doz miktarı aşıldığı zaman yeşil çayında bazı zararları bulunmaktadır. Fakat günde en fazla 2 fincan yeşil çay tükettiğiniz takdirde bu zararları yaşamazsınız. İşte doz miktarını aşıldığında ortaya çıkan yeşil çayın bazı zararları:

1)Uykusuzluğa Neden Olabilir.

İçeriğinde kafein bulunan yeşil çay gün içinde sık sık tüketildiğinde uyku düzeninizi bozabilir. Uzman doktorlar gece geç saatlerde yeşil çayın tüketilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Unutmayın ki yeşil çayı, dozunda tükettiğiniz de uykunuzu düzenler fakat dozunu fazla kaçırdığınızda uyku düzeninizi bozar.

2)Gebelik Zamanında Düşüğe Yol Açabilir.

Yeşil çay rahim kaslarının gevşemesine neden olarak gebelik döneminde hem anne hem de bebek sağlığını tehlikeye atabilir. Uzman doktorlar, gebelere ve gebe kalacaklara yeşil çaydan uzak durmalarını tavsiye eder.

3)Kalp Atışını Düzensizleştirir.

Yeşil çayın içerdiği kafein, kalp atışını yükselterek kalp atışında düzensizliğe sebep olmaktadır. Bu durum çarpıntı, göğüs ağrısı gibi sorunlara yol açabilmektedir.

4)Böbreklerin Yorulmasına Yol Açar.

Gün içinde sık sık yeşil çay tüketen insanlar bol miktarda su içmelidir. Fazla yeşil çay tüketimi böbreklerin yorulmasına ve sıvı kaybına neden olmaktadır. Sıvı kaybı sebebiyle dehidrasyon oluşmasını engellemek için yeşil çay tüketen insanlar bol bol su içilmelidir.

Dünyada sıkça tercih edilen bir bitki çayı olan yeşil çay, düzenli ve ölçülü bir şekilde kullanıldığında birçok faydayı beraberinde getirse de doz aşımı yapıldığı takdirde bazı sağlık sorunlara yol açabilmektedir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa günde 2 fincan yeşil çay içmek sizin için yeterli ve faydalı olacaktır. Herhangi bir hastalığınız varsa yeşil çay tüketmeden önce aile hekiminize danışmanızı önerir, sağlıklı günler dileriz!

Yazar Hakkında

Yorum Yap