Otofaji Diyeti İle Zayıflama
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Otofaji Diyeti İle Zayıflama

0

Otofaji diyeti ile zayıflama son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem. Otofaji kelime anlamı olarak kendi kendini yemek olarak tanımlanabilir. Otofajide vücut bozulan hücreleri tespit eder. Bu hücrelerin yararlı kısımlarını ayrıştırır. Son olarak bu kısımlardan enerji elde ederek yeni hücreler meydana getirir. Otofaji sayesinde vücut kanseri ve diyabet gibi hastalıkları önleyebiliyor, sağlıklı metabolizmayı koruyor. Peki Otofaji nedir?, Otofaji Diyeti nasıl yapılır?, Otofaji Diyeti ile zayıflama mümkün mü? yakından inceleyelim.

Otofaji Nedir?

‘Otofaji’nin kelime anlamı kendi kendini yemektir. Bilimsel olarak ise Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu şöyle açıklıyor: “Otofaji, hücrelerimizin çöpçüleri olarak bilinen “lizozomların” hücre içinde eskimiş proteinleri, yaşlanmış organelleri yemesini ve yerlerine yenilerinin yapılmasını ifade eder. Otofaji hücre içinde bir geri dönüşüm harekatı, bir bahar temizliği gibidir. Otofaji hücrelerimizin her daim genç ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Bilim dünyası son yıllarda, hücre çalışmalarına, hücreyi yapısını güçlendirmeye, iyileştirmeye ağırlık vermeye başladı. 2016 yılında Nobel Tıp Ödülü de oruç ve otofaji konusunda araştırmaları ile ünlü, Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi’ye verildi. Zira otofaji son yıllarda dünyada yapılan anti-aging çalışmalarının da odak noktasında…

İlk zamanlar dünyada çok ilgi görmeyen bu konsept Nobel alan çalışma sonrasında yaygınlaşmaya başladı. Akabinde yüzlerce bilimsel çalışma yapıldı. Bu çalışmalar belirli süre kalori almamanın, kalori kısıtlamasının neden olduğu otofajinin şeker, kalp damar hastalıkları, Alzheimer, Parkinson gibi birtakım kronik hastalıkların önlenmesinde hatta tedavisinde etkili olduğunu ortaya koydu.

Otofaji Diyeti Nasıl Yapılır?

Otofaji diyeti minimum 14-15 saat aç kalma esasına dayanıyor. Aslında vücudu 16 saat kalori almadan aç bırakıp kalan 8 saatte kalori alınıyor. Kişiler yaşam ve beslenme alışkanlıklarına göre saatleri kendileri belirliyorlar. Uzmanların tavsiyesi açlık süresinin büyük kısmının uykuda geçirilmesi yönünde. Bu nedenle akşam 8 den ertesi gün 12 ye kadar aç kalınıp öğlen 12 den akşam 8 e kadar yemek yenilmesi öneriliyor. 16 saatlik açlık süresince su veya şekersiz çay, kahve, vb. sıvılar alınabilir. Burada önemli olan 16 saat aç kalınarak otofajinin devreye girmesini sağlamak.

Otofaji İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

16 saatlik açlık uygulaması ile hızlı bir şekilde kilo verilebiliyor. Ayrıca var ise diyabet ve hipertansiyonda gerileme ve ilaç ihtiyacında azalma, insülin direncinde gerileme, kan kolesterol ve trigliserit düzeyinde düşmeler görülüyor, vücuttaki enflamasyon yatışıyor, metabolizma hızlanıyor, enerji düzeyi artıyor, zihinsel berraklık sağlanıyor.