Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

0

Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları ile ilgili bir araştırma yapıp sizlere faydalı olmak adına bir araştırma yazısı hazırladım. Regl denilen kanama, bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenmenin gerçekleşmemesi sonucunda vücut tarafından atılmasıyla meydana gelmektedir. Regl dönemi kadınlarda doğurganlığın aktif hale geldiğini gösteren bir süreci ifade etmektedir. Bu süreç yaklaşık olarak 26 ila 28 günlük döngüler halinde görülür. Yaklaşık olarak en az 3 en fazla ise 10 gün süren regl döneminde kadınlar karın bölgesinde kasılmalar ve ağrılar yaşamaktadırlar.

Regl döneminde görülen ağrılar menstrual döngünün doğal bir parçasıdır. Kadınların yaklaşık %56’sından fazlası regl döneminde ağrılar yaşamaktadır. Kadınlarda regl öncesinde ve regl sırasında hem psikolojik hem de fiziksel sorunlar görülmektedir.  Bu sorunların en kötüsü ise regl sancılarıdır. Yanlış beslenme, sigara, hareketsizlik ya da çok yoğun tempo, stres, hormon değişiklikleri, rahmin kasılması gibi unsurlar regl ağrılarını tetiklemektedir.

Regl sancısı görüldüğünde ılık suyla duş almak, sıcak su torbası, karın bölgesine masaj yapmak, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapmak, stresten kaçınmak gerekmektedir. Bu ağrılara en iyi gelen şeylerden birisi de bitki çayı tüketmektir.

Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

 • Civanperçemi Çayı

Civanperçemine kadın hastalıklarına karşı doğal bir ilaç desek yanlış olmaz. Regl sancıları denildiğinde akla ilk gelen bitkilerden birisidir. Regl dönemi başlamadan 3 gün önce sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tüketilmelidir.

Civanpercemi-Cayi

 • Nasıl Hazırlanır? : Yarım litre kaynamış suya 5 gram civanperçemi atılmalıdır. Yaklaşık 3 dakika kadar demlendikten sonra süzülmelidir. Soğuyan ve yeterince demlenmiş olan civanperçemi çayı sabah ve akşam içilmelidir. Bu çay, içmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

 

 • Zencefil Çayı

Zencefil çayının ağrı kesici bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğiyle birlikte regl ağrılarına da iyi gelmektedir. Zencefil çayı adet söktürücü ve ağrı dindiricidir. Ilık zencefil çayına batırılmış bir havluyu karının alt kısmına koymak regl kramplarını hafifletmektedir.

Zencefil-Cayi

 • Nasıl Hazırlanır? : Tazesi, kurusu ve tozu ile de yapılan zencefil çayının yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle 15 gram taze zencefil temizlenip ince bir şekilde dilimlenmelidir. Kaynar suyun içerisine dilimlenmiş zencefiller eklenerek 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Daha sonra da ılık biçimde içilmelidir. Her ağrı görüldüğünde tüketilebilmektedir.

 

 • Papatya Çayı

Doğal bir sakinleştirici olan papatya çayı regl döneminde görülen ağrı, kramp ve şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hormonları düzenleyip kasları gevşemesini ve sinirlerin yatışmasını sağlamaktadır.

Papatya-Cayi

 • Nasıl Hazırlanır? : 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya kaynar suya atılıp 3 dakika daha kaynatılmalıdır. Demlenmesi için yaklaşık 5 dakika beklenmelidir. Dinlenip yeterince demlenmiş papatya çayı, süzüldükten sonra yarım çay kaşığı bal ve 1-2 damla limon suyu ilave ederek tüketilmelidir.

 

 • Nane Çayı

Regl ağrılarının hafiflemesini sağlayan çaylardan biri olan nane çayı doğal bir kas gevşeticidir. Nane çayı regl ağrılarını hafifletmekle birlikte sinirlerin gevşemesini ve rahatlamayı sağlaması özelliğiyle bilinmektedir.

Nane-Cayi

 • Nasıl Hazırlanır? : Nane çayının yapımında hem taze nane yaprağı hem de kurutulmuş nane kullanılabilmektedir. İlk olarak 6 bardak kaynar suyun içerisine nane yaprakları eklenmeli ve 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. İsteğinize göre demlenmiş olan nane çayına limon ve şeker eklenip içilebilmektedir.

 

 • Böğürtlen Çayı

C ve K vitaminlerince zengin olan böğürtlen çayının antioksidan özelliği de bulunmaktadır. İçerdiği vitaminler sayesinde kişiye enerji verir ve dolayısıyla regl dönemindeki mutsuzlukları, depresif halleri giderir. Bununla birlikte regl döneminde meydana gelen kasılmalara ve ağrılara iyi gelmektedir.

Bogurtlen-Cayi

 • Nasıl Hazırlanır? : Kurusu ve tazesi de kullanılabilen böğürtlen çayının yapımı oldukça kolaydır. Kuru böğürtlen yaprakları öncelikle bir demliğe alınmalıdır. Daha sonra üzerine 1 bardak kaynar su eklenip 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Demlendiğinden emin olduktan sonra içime hazır hale gelmektedir.