Propolis Kilo Aldırır Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Propolis Kilo Aldırır Mı?

0

Propolis kilo aldırır mı? sorusu kilo vermek için diyet yapan herkesin sıkça aklına gelen bir soru. Hem bu mucize ürünü kullanmak hemde aklınızda soru işareti kalmasın istiyorsanız yazımızı okumanızda fayda var.

Propolis Nedir?

Propolis, arıların bitki ve ağaçların sap tomurcuk, yaprak gibi yerlerinden topladıkları maddelerden ürettikleri reçine tarzı bir üründür. Bu reçine güçlü antimikrobiyal ve antioksidan etkiye sahiptir. Tamamen doğal bir üründür ve uzun süredir birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis faydaları saymakla bitmiyor. Kanserden cilt problemlerine kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan propolisin faydaları için bir liste yaptık.

 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendir. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Ayrıca ağızda bakteri oluşumunu engeller.
 • Güçlü bir antioksidandır. Bu sayede kanser hücrelerine neden olan serbest radikalleri önleyerek, kanser hücrelerinin gelişmesini engeller ve kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.
 • İnsan sağlığına büyük tehdit olan virüsleri antiviral özelliği sayesinde öldürür.
 • Antibakteriyel özellik göstererek zararlı bakteriler karşı koruma sağlar. Düzenli kullanıldığında bakteri kaynaklı hastalıkları engellemektedir.
 • Yağ yakımını kolaylaştırdığı bilinmektedir.
 • Kemoterapi gören hastalarda bu tedavinin zararlarını azalttığı belirtilmektedir.
 • Vücutta oluşan tümörleri baskılayarak bu tümörlerin gelişerek kanser oluşumuna neden olmasının önüne geçer.
 • Kan şekerini dengeleyerek diyette açlık krizlerinin önüne geçer.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda cilt problemlerine iyi geldiği ve yaşlanma etkilerini azalttığı görülmüştür. Ciltte oluşan yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.

Propolis Kilo Aldırır Mı?

Propolis kilo aldırır mı? sorusundan çok antioksidan bileşenlerden oluşması nedeni ile propolis zayıflatır mı yada propolis kilo verdirir mi sorularını sormamız gerekiyor. Propoliste karbonhidrat, yağ ve şeker bulunmamaktadır. Yani kalorisi yoktur. Dolayısıyla propolis sıfır kaloridir. Bu sebeple kilo vermek isteyen kişiler rahatlıkla tüketebilirler. Sağlıklı diyet yapan kişiler düzenli olarak yeterli miktarsa antioksidan tüketmeleri gerektiğini bilirler. Çünkü antioksidanlar vücut dengesini sağlamak ve metabolizmayı düzenlemede önemli etkiye sahiptir. Birkaç damla propolis bir kase yoğurt ile tüketildiğinde kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerinin önüne geçer. Ayrıca yağ yakımını hızlandırdığıda belirtilmektedir.